LG STUDIO 36" Wall Mount Chimney Hood - LSHD3689BD
LG STUDIO 36" Wall Mount Chimney Hood
Model: LSHD3689BD















LG STUDIO 36" Wall Mount Chimney Hood
Model: LSHD3689BD
Replaced By
Key Features
Say hello to the LG STUDIO kitchen
Think of the Possibilities
Check Under this Hood
Low Profile. Big on Design.
Sleek. Seamless. Stylish.
Qualifications
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Say hello to the LG STUDIO kitchen
With innovative freestanding and built-in appliances that perform flawlessly and look awesome, you may never want to leave your home again.
Think of the Possibilities
Take control over lingering cooking odors by accessing hood vent functions remotely. Monitor and control air movement, operate LED lights, and even turn the vent fan on and off from your Android or iOS device using the LG SmartThinQ app.
Check Under this Hood
The LG STUDIO hood vent offers superior ventilation to quickly neutralize smoke, grease and cooking odors. The professional-grade blower adjusts from 200 to 600 CFM for greater ventilation as well as moisture and odor removal when you need it most.
Low Profile. Big on Design.
The streamlined styling of the sleek chimney-style hood vent offers plenty of design appeal for 36" spaces without distracting from your overall kitchen aesthetic. Cooks can delight in the low-profile appearance while enjoying the high-tech power behind the hood.
Sleek. Seamless. Stylish.
Seamlessly integrated into the hood, the touch pads give you complete control over 5 fan speeds, delay-off function, auto reminders and Airflow Control Technology. This LG STUDIO hood vent also illuminates your cooktop with brilliant dual-level LED lighting, so you’ll always have perfect lighting for the task at hand.
Qualifications
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
SUMMARY
| Surface Width | 36" |
| 5" Low-Profile Body | Yes |
| Dual Level LED Lighting | Yes |
| Decorative Mesh Filters | Yes |
| Wi-Fi Capabilities | Yes |
| 5-Speed IR Touch Controls | Yes |
| LG STUDIO | Yes |
POWER/RATINGS
| UL Listed | Yes |
| Ratings / Requirements / Type | 120V, 4 Amps ,60Hz |
| Circuit Breaker Size | 15 Amps |
WARRANTY/UPC
| Limited Warranty | 2 Year Parts & Labor |
| UPC | 048231338998 |
FEATURES
| Dual-Level Lighting | Yes |
| Controls | IR Touch |
| Auto Delay-Off | Yes |
| Filters | Decorative Mesh (2) Dishwasher-Safe |
| Wi-Fi Capabilities | Yes (On/Off, Control CFM, Lights, Status) |
| RoHS Compliant | Yes |
| Lighting | 9W LED Light Strip |
VENTING SYSTEM
| Speed Levels | 5 |
| CFM (min-max) | 200-600 |
| Sones (min-max) | Sun Jan 06 00:00:00 KST 2019 |
| Vertical Internal Blower | 6" Round |
BLOWER
| Speed Levels | 5 |
| CFM (min-max) | 200-600 |
| Sones (min-max) | 1-6 |
DUCTING
| Vertical Internal Blower | 6" Round |
MATERIALS/FINISHES
| Available Colors | Black Stainless Steel (BD), Stainless Steel (ST) |
| Fingerprint & Smudge Resistant Exterior | Yes |
MOUNTING HEIGHT
| Distance Over Cooking Surface | 26"- 34" |
Dimensions & Weight
| Width | 35.44 in. |
| Height | - |
| Length | 22.06 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.44 in. |
| Shipping Height | 32 in. |
| Shipping Length | 27.06 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Where to Buy LG Studio Appliances in Missouri.

















