$1,102.00
Was$1,160.00Save $58.00 (5%)
30" Wide Wall-Mounted Range Hood, ADA Compliant - SEH1530CADA
$1,102.00
Was$1,160.00Save $58.00 (5%)
Key Features
ADA compliant design
Stainless steel construction
530 CFM blower
Convertible with filter
Two aluminum cassette filters
Two 40W lights
Three-speed fan
European made
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
ADA compliant design
Control panel comes on a remote terminal block to be installed according to ADA compliant guidelines for improved accessibility (some assembly required)
Stainless steel construction
Quality material with an elegant look in brushed stainless steel
530 CFM blower
Professional motor is preinstalled for easy use
Convertible with filter
Designed for ducted use, this range hood can be used in recirculating (ductless) mode when you order SEHCFISL charcoal filter set
Two aluminum cassette filters
Dishwasher safe filters offer wide filtration area for better ventilation
Two 40W lights
Includes two preinstalled incandescent bulbs
Three-speed fan
Offers more options for ventilation
European made
Designed and manufactured in Spain with all UL-Listed components
Height adjustable chimney
Chimney height can be set from 21 3/4" to 41 3/4"
Timer function
Set the unit to ventilate for a 15 minute interval that automatically turns off when complete
6" round ducting
Ideal for most kitchen settings
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 50 in. |
| Length | 19.63 in. |
| Weight | 30 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 210.07 lbs. |
| Total of Cubes | 16.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 210.07 lbs. |
Overview Range Hood
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Width | 29.75" (76 cm) |
| Depth | 19.63" (50 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Weight | 30.0 lbs. (14 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101063553 |
| Installation | Wall-Mounted |
| Venting | Convertible w/ Filter Set |
| Controls | Slide |
| Light | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | Incandescent |
| Number of Fan Speeds | 3 |
| Maximum Air Movement | 530.0 CFM |
| Sone Rating | 11 |
| Minimum Height | 31.0" (79 cm) |
| Maximum Height | 50.0" (127 cm) |
| Duct Shape | 6" Round |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Missouri.





















