36" Commercial Style Hood - UBW36YIEWSS
36" Commercial Style Hood
Model: UBW36YIEWSS
36" Commercial Style Hood UBW36YIEWSS36" Commercial Style Hood UBW36YIEWSS36" Commercial Style Hood UBW36YIEWSS36" Commercial Style Hood UBW36YIEWSS36" Commercial Style Hood UBW36YIEWSS36" Commercial Style Hood UBW36YIEWSS36" Commercial Style Hood UBW36YIEWSS36" Commercial Style Hood UBW36YIEWSS36" Commercial Style Hood UBW36YIEWSS36" Commercial Style Hood UBW36YIEWSS
+5more
rebate iconRebate Available
Color : Stainless Steel
Stainless Steel
Current Rebates
Expires: June 30, 2026
Key Features
  • 610 CFM Ventilation Blower Motor
  • Flexible Installation Options
  • Whisper-Quiet Operation with QuietBoost™
  • Optimized LED Lighting
  • Versatile 4-Speed Fan Control
  • Smart Connectivity via Built-In WiFi
  • Easy Filter Maintenance
  • Advanced Baffle Filter Technology
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Specifications
Features
Experience powerful ventilation that effortlessly sweeps away smoke, grease, odors, and moisture
Flexible Installation Options
Optimized LED Lighting
Versatile 4-Speed Fan Control
Easy Filter Maintenance
Specifications
Baffle Stainless Steel Filters3
CFM/ Sones Rating440/9.0 (Boost Speed) - Vertical Venting
CFM/ Sones Rating400/8.5 (Boost Speed) - Horizontal Venting
Connected CapabilitiesAmazon Alexa
Connected CapabilitiesGoogle Home
Control FeaturesChef Connect
Control LocationHidden
Control TypeBacklit
Control TypePush-Button
Cooktop Lighting2
Cooktop LightingLED
Exhaust OptionsVented to Outside
Exhaust OptionsRecirculating
Fan Speed Control4-Speed
Filter CleaningDishwasher Safe
Light ControlsOff/High/Night
Max CFM610
Product TypeDesigner Hood
Removable Grease Filter(s)Yes
WiFi ConnectBuilt-In
CFM/ Sones Rating100/3.0 (Working Speed)
DuctingVertical - 8" Round Ducting
DuctingHorizontal - 8" x 12" Rectangular Ducting
Blower TypeInternal
APPEARANCE
Blower / Light Switch ColorStainless
Color AppearanceStainless Steel
WEIGHTS & DIMENSIONS
Approximate Shipping Weight77 lb
Cabinet Width36 in
Net Weight60 lb
Overall Depth21 in
Overall Height18 in
Overall Width36 in
POWER / RATINGS
Amp Rating at 120V3.9
Hertz60
ACCESSORIES
Optional AccessoriesCX8DC9SPSS - 8' High Ceiling Duct Cover Kit
Optional AccessoriesCX10DC9SPSS - 10' High Ceiling Duct Cover Kit
Optional AccessoriesCX12DC9SPSS - 12' High Ceiling Duct Cover Kit
Optional AccessoriesWB34X30519 - Recirculation Kit
Optional AccessoriesUXCF91 - Charcoal Filter
Optional AccessoriesJXS50SS - Cabinet Spacer
Optional AccessoriesUXBDA812 - Back Damper (8"x12")