30” Smart Designer Wall Mount Hood W/ Perimeter Venting - UVW9301SLSS













Product Video

Current Rebates
Key Features
610-CFM range hood blower with four-speed fan control
Add a touch of light
Have an edge when it comes to fresh kitchen air
Control from anywhere
Take your designs to new heights
Set the stage for any meal
Freshen up your kitchen air
Control at your fingertips
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
610-CFM range hood blower with four-speed fan control
Remove smoke, grease, odors and moisture from the kitchen with four fan speeds that provide just the right amount of ventilation
Add a touch of light
Make sure even the smallest details of your kitchen are impressive, with an easy-to-clean and easy-to-read LED backlit glass touch control
Have an edge when it comes to fresh kitchen air
Create a sleek look without sacrificing ventilation power. Perimeter venting captures smoke and odors beyond the edges of the range or cooktop while concealing the filters
Control from anywhere
Use a smart phone to turn your hood on while you’re away from home or use the voice control feature for added convenience
Take your designs to new heights
Create a show-stopping design that will impress guests with duct cover extensions that reach all the way up to 10-foot ceilings. An optional 14-foot extension kit is also available
Set the stage for any meal
Create the right ambience any time of day with triple LED dimmable lighting. Bulbs are included
Freshen up your kitchen air
Recirculating or external convertible venting options, with all accessories included in the box, allow you to fill the kitchen with fresh air
Control at your fingertips
Share your favorite stories without interruption thanks to an included remote control that can change lighting and fan speed settings from anywhere in the kitchen
Perfectly timed all the time
Keep dinner parties on schedule with a bright timer and clock display that’s always at the ideal height
A streamlined cooking experience is yours
Simplify your cooking steps by using Chef Connect to automatically activate vents and surface lights when a range element is turned on, and to sync your vent hood and range clocks
Specifications
FEATURES
| 8" Round Duct | Yes |
| Charcoal Filter | UXCF91 |
| Control Features | Timer/Clock |
| Control Location | Front |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooktop Lighting | 3 |
| Cooktop Lighting | LED |
| Ducting | Vertical Only |
| Exhaust Options | Vented to Outside |
| Exhaust Options | Recirculating |
| Fan Speed Control | 4-Speed |
| Filter Cleaning | Dishwasher Safe |
| Light Controls | On/Off/Night |
| Product Type | Designer Hood |
| Removable Filter | Grease & Charcoal included |
| Time Delay Shut-Off | Yes |
| WiFi Connect | Built-In |
| CFM/ Sones Rating | 450/8.0 (Boost Speed) - Vertical venting |
| Max CFM | 450 |
| Required Duct Size | 8 in. Round |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | Google Home |
APPEARANCE
| Blower / Light Switch Color | Backlit |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Material | Steel |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 80 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 70 lb |
| Overall Depth | 20 in |
| Overall Height | 24 in |
| Overall Width | 30 in |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 5.3 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60Hz ; 5.3A |
| Hertz | 60 |
| Watts | 332 |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | JXHC1 - Power Cord Kit |
| Optional Accessories | UX12DC9SLSS - 12' High Ceiling Duct Cover Kit |
| Optional Accessories | UX14DC9SLSS - 14' High Ceiling Duct Cover Kit |
| Optional Accessories | UXRC70 - Remote Control |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Convertible |
You might also like these best sellers...

















