$1,299.00
Was$1,399.00Save $100.00 (7%)
36-inch Chimney Range Hood, 650 Max Blower Cfm, Stainless Steel (wcp1 Series) - WCP1366SS
36-inch Chimney Range Hood, 650 Max Blower Cfm, Stainless Steel (wcp1 Series)
Model: WCP1366SS








36-inch Chimney Range Hood, 650 Max Blower Cfm, Stainless Steel (wcp1 Series)
Model: WCP1366SS
$1,299.00
Was$1,399.00Save $100.00 (7%)
Key Features
Powered by an internal blower system with 650 Max Blower CFM
The capacitive touch slider offers precise control from beneath your range hood, allowing the hood's elegant lines to inspire
Optional flue extension available for up to 11 ft. ceiling applications
Very quiet at 0.3 sones at low speed
SmartSense® uses infrared sensors to monitor the heat coming from your range and then automatically adjusts your hood's fan speed to eliminate heat, CO2 and other cooking effluents
Wi-Fi, Bluetooth and voice control capabilities enable hands-free operation; also compatible with the BEST Kitchen app
Heat-resistant rectangular LED modules provide excellent task lighting
Dishwasher-safe Hybrid Baffle™ filters effectively capture grease
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Powered by an internal blower system with 650 Max Blower CFM
The capacitive touch slider offers precise control from beneath your range hood, allowing the hood's elegant lines to inspire
Optional flue extension available for up to 11 ft. ceiling applications
Very quiet at 0.3 sones at low speed
SmartSense® uses infrared sensors to monitor the heat coming from your range and then automatically adjusts your hood's fan speed to eliminate heat, CO2 and other cooking effluents
Wi-Fi, Bluetooth and voice control capabilities enable hands-free operation; also compatible with the BEST Kitchen app
Heat-resistant rectangular LED modules provide excellent task lighting
Dishwasher-safe Hybrid Baffle™ filters effectively capture grease
Code Ready Technology (CRT) provides the ability to limit airflow to 300 or 400 CFM to address local codes or make-up air requirements
EZ Install bracket system allows for easy, single-person installation
Multiple ducting sizes (6’’, 8’’) and exhausts (vertical, horizontal and recirculating) help meet customer needs for new construction and remodeling; recirculation kit sold separately
Specifications
Product Details
| Width | 35.88" |
| Depth | 22" |
| Height | 29.75" |
| Finish | Stainless Steel |
| Sound Level (Sones) | <0.3 |
| Max Blower CFM | 650 |
| Lighting Type | LED |
| Light Bulbs Included | Yes |
| Speed Levels | 4 |
| Filter Type | Hybrid Baffle |
| Remote Operation Capable | App |
| Lighting Levels | 4 |
| Minimum Height Above Cooktop | 24" |
| Control Type | Slider |
| Heat Sentry® | Yes |
| ENERGY STAR® Certified | No |
| Manufacturer Warranty | 5-Year Parts/2-Year Labor |
| Country of Origin | Canada |
Dimensions & Weight
| Width | 35.88 in. |
| Height | 29.75 in. |
| Length | 22 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.88 in. |
| Shipping Height | 34.75 in. |
| Shipping Length | 27 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.59 ft³ |
| Dimensional Weight | 168.95 lbs. |
| Total of Cubes | 13.59 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 168.95 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy BEST Range Hoods Appliances in Missouri.
















