GE Monogram® 36" European-Style Wall-Mounted Vent Hood - ZV750SY
GE Monogram® 36" European-Style Wall-Mounted Vent Hood
Model: ZV750SY











GE Monogram® 36" European-Style Wall-Mounted Vent Hood
Model: ZV750SY
Key Features
For 30"-36" cooktop surfaces
360 CFM vertical exhaust blower rating
Electronic touchpad controls
Night-light setting
Automatic delayed fan shut-off (5 / 10 / 20 mins.)
4 halogen lamps with 6 levels of intensity
4 removable filters with filter cleaning reminder
6" round duct
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
For 30"-36" cooktop surfaces
360 CFM vertical exhaust blower rating
Electronic touchpad controls
Night-light setting
Automatic delayed fan shut-off (5 / 10 / 20 mins.)
4 halogen lamps with 6 levels of intensity
4 removable filters with filter cleaning reminder
6" round duct
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 60 lb |
| Overall Depth | 21.625 in |
| Overall Height | 8.25 in |
| Overall Width | 34.625 in |
| Cabinet Width | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 81 lb |
FEATURES
| Cooktop Lighting | Halogen |
| Bodewell URL | https://www.bodewell.com/p/monogramzv750sy/01t4P000009QA74QAG |
| Filter Cleaning Reminders | Yes |
| Exhaust Options | 6" Round Duct (Extends to 9' Ceiling) |
| Control Type | Electronic Touch |
| Vertical Exhaust-Round (Cubic Feet / Minute) | 360 |
| Removable Filter | 3 |
| Recirculating Capable | Yes |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 2.5 |
APPEARANCE
| Design Style | European Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
Dimensions & Weight
| Width | 34.63 in. |
| Height | 8.25 in. |
| Length | 21.63 in. |
| Weight | 60 lbs. |
| Cabinet Width | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 81 lb |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 39.63 in. |
| Shipping Height | 13.25 in. |
| Shipping Length | 26.63 in. |
| Shipping Weight | 100 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 100 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.57 ft³ |
| Dimensional Weight | 44.44 lbs. |
| Total of Cubes | 3.57 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 44.44 lbs. |
ACCESSORIES
| Optional 10' Ceiling Extension | ZX7510SPSS for 10' ceilings |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Missouri.
















