Monogram 30" Wall-Mounted Hood - ZV830SMSS
Monogram 30" Wall-Mounted Hood
Model: ZV830SMSS



















Monogram 30" Wall-Mounted Hood
Model: ZV830SMSS
Replaced By
Key Features
Stainless steel design
Powerful ventilation
Perimeter filter system
Halogen lighting
Recirculating-ready design
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Stainless steel design
Creates a striking architectural impression with bold angles and smoothly finished edges
Powerful ventilation
Offers three speeds plus a 420 CFM boost to capture cooking fumes produced by 30" cooktops
Perimeter filter system
Draws fumes and vapors around a stainless steel center panel, which completely and stylishly conceals filters
Halogen lighting
Provides four levels of clean, brilliant illumination to suit the cooking task or occasion
Recirculating-ready design
Includes reversible duct covers for non-vented installations, eliminating the need for an optional kit
Certifications
CEC Regulated
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 60 lb |
| Overall Depth | 18.875 in |
| Overall Height | 5.875 in |
| Overall Width | 29.875 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 75 lb |
FEATURES
| Cooktop Lighting | Halogen |
| Max CFM | 420 |
| Damper in Transition | Yes |
| Short Description | 30" Wall-Mounted Vent Hood |
| Exhaust Options | 8" Round Duct |
| Product Type | Wall-Mount Hood |
| Vertical Exhaust Blower Rating (CFM) | 420 |
| Welded / Finished Seams | Yes |
| Variable Speed Fan | Yes |
| Control Type | Pushbutton |
| Dual Blowers | Yes |
| Lighting Levels | 4 |
| Removable Filter | Yes |
| Recirculating Capable | Yes |
| Blower Levels | 4 |
| CFM/ Sones Rating | 420/9.0 |
APPEARANCE
| Exterior Design | Chimney - Wall-Mount |
| Design Style | Chimney |
| Color Appearance | Stainless Steel |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 12.0 |
ACCESSORIES
| 8"-10" Ceiling Duct Cover | Included |
| Optional 12' Ceiling Extension | ZX83012 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 5.88 in. |
| Length | 18.88 in. |
| Weight | 60 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 10.88 in. |
| Shipping Length | 23.88 in. |
| Shipping Weight | 100 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 100 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 23.83 lbs. |
| Total of Cubes | 1.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 23.83 lbs. |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
Where to Buy Monogram Appliances in Missouri.

















