$2,350.00
Was$2,585.00Save $235.00 (9%)
Monogram 36" Wall-Mounted Vent Hood - ZV950SDSS
$2,350.00
Was$2,585.00Save $235.00 (9%)
Key Features
For 30"-36" cooktop surfaces
Electronic touch controls
4 halogen lamps with 6 levels of intensity
3 removable filters with filter cleaning reminder
690 CFM vertical exhaust blower rating
Time delay shut-off
Dual blowers with 4 blower levels
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
For 30"-36" cooktop surfaces
Electronic touch controls
4 halogen lamps with 6 levels of intensity
3 removable filters with filter cleaning reminder
690 CFM vertical exhaust blower rating
Time delay shut-off
Dual blowers with 4 blower levels
Certifications
CEC Regulated
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 71 lb |
| Overall Depth | 25 in |
| Overall Height | 10 in |
| Overall Width | 35.625 in |
| Cabinet Width | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 105 lb |
FEATURES
| Cooktop Lighting | Halogen |
| Max CFM | 690 |
| Short Description | 36" Wall-Mounted Vent Hood |
| Filter Cleaning Reminders | Yes |
| Time Delay Shut-Off | Yes |
| Exhaust Options | 8" Round Duct |
| Product Type | Wall-Mount Hood |
| Vertical Exhaust Blower Rating (CFM) | 690 |
| Variable Speed Fan | Yes |
| Control Type | Pushbutton |
| Dual Blowers | Yes |
| Lighting Levels | 6 |
| Removable Filter | Yes |
| Recirculating Capable | No |
| Blower Levels | 4 |
| CFM/ Sones Rating | 690/6.0 |
| Blower Type | Internal |
ACCESSORIES
| 10' to 14' Ceiling Extension Duct Cover | ZX14SDSS |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 4.3 |
| Hertz | 60 |
APPEARANCE
| Design Style | Chimney |
| Color Appearance | Stainless Steel |
Dimensions & Weight
| Width | 35.63 in. |
| Height | 10 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 71 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.63 in. |
| Shipping Height | 15 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 111 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 111 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.15 ft³ |
| Dimensional Weight | 64.07 lbs. |
| Total of Cubes | 5.15 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 64.07 lbs. |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Missouri.






















