$11,000.00
Was$12,100.00Save $1,100.00 (9%)
Monogram 53" Titanium Designer Collection Hood - ZVC53DWTT
$11,000.00
Was$12,100.00Save $1,100.00 (9%)
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Specifications
Certifications
Certifications
CEC Regulated
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 25.75 in |
| Overall Height | 38 in |
| Overall Width | 53 in |
| Approximate Shipping Weight | 193 |
| Net Weight | 73 |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
FEATURES
| Required Hood Insert to Purchase | UVC9420SLSS |
| Product Type | Designer Hood |
| Collection | Designer |
APPEARANCE
| Design Style | Designer Collection |
| Color Appearance | Titanium |
Dimensions & Weight
| Width | 53 in. |
| Height | 38 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 73 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 58 in. |
| Shipping Height | 43 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 113 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 113 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 30.01 ft³ |
| Dimensional Weight | 373.1 lbs. |
| Total of Cubes | 30.01 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 373.1 lbs. |
POWER / RATINGS
| Hertz | 60 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Missouri.




















