Dishwasher Drain Hose - WD24X10014
Dishwasher Drain Hose
Model: WD24X10014






Dishwasher Drain Hose
Model: WD24X10014
Key Features
*Please search by your appliance model number to ensure this part will fit your appliance
Drain hose WD24X10014 carries drain water from the dishwasher to the drain.
Shut off the water supply and unplug the dishwasher before installing this part. Follow the instructions in the installation guide to correctly install the new drain hose. Wear work gloves to protect your hands during this repair.
Genuine GE replacement part.
Limited one year warranty.
This drain hose (part number WD24X10014) is for dishwashers.
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
*Please search by your appliance model number to ensure this part will fit your appliance
Drain hose WD24X10014 carries drain water from the dishwasher to the drain.
Shut off the water supply and unplug the dishwasher before installing this part. Follow the instructions in the installation guide to correctly install the new drain hose. Wear work gloves to protect your hands during this repair.
Genuine GE replacement part.
Limited one year warranty.
This drain hose (part number WD24X10014) is for dishwashers.
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 79 in |
| Overall Width | 1 in |
| Overall Height | 1 in |
| Approximate Shipping Weight | 0.41 lb |
Dimensions & Weight
| Width | 1 in. |
| Height | 1 in. |
| Length | 79 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 6 in. |
| Shipping Height | 6 in. |
| Shipping Length | 84 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.48 lbs. |
| Total of Cubes | 0.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.48 lbs. |
Weights & Dimensions
| Overall Depth | 79 in |
| Overall Height | 1 in |
| Overall Width | 1 in |
| Approximate Shipping Weight | 0.41 lb |
You might also like these best sellers...















