Top Control Smart wi-fi Enabled Dishwasher with QuadWash™ and TrueSteam® - LDT7808ST















Top Control Smart wi-fi Enabled Dishwasher with QuadWash™ and TrueSteam®
Model: LDT7808ST
Current Rebates
Key Features
module_type
FT33077896_alignment
…is one of the year’s best." – Reviewed.com
Eyebrow
Parent Module
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
module_type
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
module_type
M03A
FT33077896_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-light&textWidth=text-standard
…is one of the year’s best." – Reviewed.com
http://dishwashers.reviewed.com/content/lg-ldt7808st-dishwasher-review
Eyebrow
“This steamy LG dishwasher…
Parent Module
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
module_type
M02B
Get a Spotless Clean the First Time
LG’s exclusive QuadWash technology gets dishes clean the first time. With four spray arms instead of just two, QuadWash uses Multi-Motion arms that rotate back and forth while spinning to power-clean dishes from multiple angles throughout the entire cycle.
FT32590624_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-light&textWidth=text-narrow
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Youtube video
Parent Module
module_type
M03B
Powerful Cleaning, Fewer Water Spots
LG TrueSteam saves the time and headache of prewashing or rewashing dishes by hand. A blast of steam at the start of the cycle penetrates and dissolves tough caked-on food but is gentle enough for your favorite wine glasses. A second blast during drying helps eliminate water spots by up to 60%*.
FT32968538_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-light&textWidth=text-standard
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Youtube video
Parent Module
module_type
M02B
Think you have to check on the dishes? Think Again
http://www.lg.com/us/appliances/pdf/LG-Dishwasher-Quick-Start-Guide-Single-Pages.pdf
FT32837515_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-light&textWidth=text-standard
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Youtube video
Parent Module
module_type
M03A
Smooth Gliding Racks
Even your heaviest dish loads glide in and out smoothly with the help of LG's Glide Rail and Ball Bearing Wheel design. The Glide Rail keeps the upper rack on track while the Ball-bearing wheel provides a smooth lower rack glide for easier loading and unloading.
FT32830057_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-dark&textWidth=text-standard
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
M01B
More Flexibility Means No Dish Gets Left Behind
EasyRack Plus lets you fit more dishes, run fewer loads and make short work of after-dinner cleanup. With three height settings, the upper rack adjusts effortlessly and smoothly to make room for tall stemware on top or oversize pans below. Customizable tines offer greater flexibility for loading dishes without compromising performance.
FT32681895_alignment
align=text-bottom&textColor=text-light
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
Youtube video
Parent Module
…is one of the year’s best." – Reviewed.com
Get a Spotless Clean the First Time
Powerful Cleaning, Fewer Water Spots
Think you have to check on the dishes? Think Again
Smooth Gliding Racks
More Flexibility Means No Dish Gets Left Behind
QuadWash System
TrueSteam
SmartThinQ Technology
LoDecibel Operation (42 dB)
LED Tub Light
Height Adjustable 3rd Rack
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 28” x 34 3/4” x 29 5/8” |
POWER RATINGS
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| CEE Tier | 1 |
| Energy Use (kWh/Year) | 258 kWh |
| Water Factor (WF) | 2.8 |
CAPACITY
| Total Place Settings | 15 |
| Upper Rack Dish Height Limit | 7.1" |
| Lower Rack Dish Height Limit | 12.5" |
SmartThinQ® SMART FEATURES
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| wi-fi Enabled | Yes |
| Voice Activation | Yes |
| Works with | Google Assistant and Amazon Alexa |
SUMMARY
| Handle Design | Towel Bar Handle |
| SmartThinQ® | Yes |
| wi-fi Enabled | Yes |
| Control Panel | Top Control |
| QuadWash™ System | Yes |
| 3rd Rack | Yes |
| TrueSteam® | Yes |
| Height Adjustable 3rd Rack | Yes |
| LED Tub Light | Yes |
FEATURES
| LoDecibel™ Quiet Operation | 42 dB |
| 3-Stage Filtration System | Yes |
| TrueSteam® | Yes |
| SenseClean™ Wash System | Yes |
| Vario Wash | Yes |
| No. of Spray Arms | 3 (Top, Upper, Lower) |
| Hybrid Condensing Drying System | Yes |
| Detergent and Rinse-Aid Dispenser | Yes |
| Hidden Water Heater | Yes |
| Safety Float Switch (Leaks) | Yes |
| Soil (Turbidity) Sensor | Yes |
| End of Cycle Indicator | Yes (Beeper + END indication on display) |
| Number of Wash Cycles | 10 (Auto, Heavy, Delicate, Refresh, Normal, Turbo, Download Cycle, Machine Clean, Rinse, Express) |
| Inverter Direct Drive Motor | Yes |
| Number of Options | 9 (Dual Zone, Half Load, Energy Saver, Steam, High Temp, Extra Dry, Delay Start, Control Lock, Night Dry) |
| BPA-Free Nylon Coated Racks and Tines | Yes |
| Anti-Bacterial Treatment (Sump, Inner / Outer filter, Drain pump case, Drain hose) | Yes |
| Balanced Door | Yes |
| QuadWash™ | Yes |
| Tub Insulation (Damping Sheet, Sound Absorbing Material (felt), Base) | Yes |
STYLE AND DESIGN
| Handle | Bar Handle |
| Tub Material | NeveRust™ Stainless Steel |
| Electronic Controls | Fully Integrated Control Panel |
| Time Remaining Indicator | Yes (LED) |
| SignaLight™ Cycle Indicator Lights | 3 |
| Available Colors | Matte Black Stainless Steel, Black Stainless Steel, Stainless Steel |
| Control Panel Location | Top Control |
| Fingerprint Resistant | Yes (only LDT7808BM & LDT7808BD) |
| Tub Light | Yes |
LIMITED WARRANTY
| Labor | 1 Year |
| Parts | 1 Year |
| Control Board and Rack Parts | 5 Years |
| Direct Drive Motor | 10 Years |
| Stainless Steel Door Liner or Tub | Lifetime |
UPC CODES
| UPC | 048231339803 |
RACKS AND BASKETS
| Cutlery Baskets | Yes |
| Stemware Holders | Yes |
| EasyRack™ Plus System | Yes |
| Height-Adjustable 3rd Rack | Yes |
| Height Adjustable Upper Rack | Yes |
| Cup Rack | Yes |
| Fold Down Tines | Yes (Full Fold on Upper & Lower) |
| BPA-Free Nylon Coated Racks and Tines | Yes |
| Rack Handle | Yes (Upper/Lower) |
| Glide Rail | Yes (Upper) |
| Wheel Bearing (Lower Rack) | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 33.63 in. |
| Length | 24.63 in. |
| Weight | 92.2 lbs. |
| Depth with Door Closed with Handle (in) | 26 7/8" |
| Depth with Door Open (in) | 50 1/2" |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 28” x 34 3/4” x 29 5/8” |
| Shipping Weight with Carton (lbs) | 104.3 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 38.63 in. |
| Shipping Length | 29.63 in. |
| Shipping Weight | 132.2 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 132.2 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.38 ft³ |
| Dimensional Weight | 141.48 lbs. |
| Total of Cubes | 11.38 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 141.48 lbs. |
You might also like these best sellers...















