$797.00
Was$1,049.00Save $252.00 (24%)
Front Control Smart Wi-fi Enabled Dishwasher With Quadwash™ - ADFD5448AT
$797.00
Was$1,049.00Save $252.00 (24%)
Current Rebates
Key Features
Get a Spotless Clean the First Time
Beautiful interior with rust-free peace of mind
Life's better when your home runs smart
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Get a Spotless Clean the First Time
LG’s exclusive QuadWash™ technology gets dishes clean the first time. With four spray arms instead of just two, QuadWash™ uses Multi-Motion arms that rotate back and forth while spinning to power-clean dishes from multiple angles throughout the entire cycle.
Beautiful interior with rust-free peace of mind
The NeverRust™ Stainless steel interior tub helps improve drying performance and resists rust for years to come.
Life's better when your home runs smart
Discover ThinQ Care within the ThinQ app -- proactive smart alerts to keep your appliances running smoothly. Get notifications about usage, maintenance, plus early diagnosis right on your smartphone. Show me more.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 27 3/4" x 33 7/8" x 27 3/4" |
| Clearances (WxHxD) | 24" x 32 1/4" x 24" |
Capacity
| Lower Rack Dish Height Limit | 12.5" |
| Total Place Settings | 14 |
| Upper Rack Dish Height Limit | 10.625" |
Features
| 3-Stage Filtration System | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Detergent and Rinse-Aid Dispenser | Yes |
| Drying System | Auto Open Dry |
| End of Cycle Indicator | Beeper + END Indication on Display |
| Inverter Direct Drive Motor | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | 48 dBA |
| Number of Options | 7 (Dual Zone, Half Load, Energy Saver, Extra Dry, Delay Start, Control Lock, High Temp.) |
| Number of Spray Arms | 3 (Top, Upper, Lower) |
| Number of Wash Cycles | 9 (Auto, Heavy, Delicate, Normal, Turbo, Download Cycle, Machine Clean, Rinse, Express) |
| Leak Detection | Yes |
| QuadWash® | Yes |
| Rinse-Aid Indicator | Yes |
| Safety Float Switch (Leaks) | Yes |
| SenseClean™ Wash System | Yes |
| Soil (Turbidity) Sensor | Yes |
| Time Remaining Indicator | Yes |
| Variable Spray Intensities | Yes |
| Vario Wash | Yes |
| 1-Hour Wash & Dry | No |
Limited Warranty
| Control Board and Rack Parts | 2 Years |
| Direct Drive Motor | 10 Years |
| Labor | 1 Year |
| Parts | 1 Year |
| Stainless Steel Door Liner or Tub | 2 Years |
| UPC | 048231341714 |
Power Ratings
| CEE Tier | 1 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Energy Use (kWh/Year) | 258 kWh/Year |
| Water Factor (WF) | 29 |
Racks and Baskets
| 3rd Rack (Fixed) | No |
| BPA-Free Nylon Coated Racks and Tines | Yes |
| Cup Rack | Yes |
| Cutlery Baskets | Yes |
| EasyRack™ Plus System | Yes |
| Height Adjustable Middle Rack | Yes |
| Height Adjustable Upper Rack | Yes |
| Rack Handle | Yes |
| Stemware Holder | No |
Style and Design
| All Available Colors | Stainless Steel |
| Control Panel Location | Front Control |
| Electronic Controls | Touch |
| Handle | |
| LED Tub Light | No |
| PrintProof™ Finish | No |
| Tub Material | NeveRust™ Stainless Steel |
Summary
| Series | LG |
Dishwasher ThinQ® Smart Features
| ThinQ Care™ | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartThinQ® | No |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| wi-fi Enabled | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 23.5 in. |
| Height | 32.06 in. |
| Length | 22.5 in. |
| Weight | 84 lbs. |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 27 3/4" x 33 7/8" x 27 3/4" |
| Depth with Door Closed with Handle (in) | 22.5" |
| Depth with Door Open (in) | 45.5" |
| Shipping Weight with Carton (lbs) | 95 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.5 in. |
| Shipping Height | 37.06 in. |
| Shipping Length | 27.5 in. |
| Shipping Weight | 124 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 124 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.81 ft³ |
| Dimensional Weight | 121.96 lbs. |
| Total of Cubes | 9.81 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 121.96 lbs. |
You might also like these best sellers...





























