$398.00
Was$443.00Save $45.00 (10%)
Only 1 left in stock, order soon!
Amana® Dishwasher With Midnight Interior - ADFS2524RB
$398.00
Was$443.00Save $45.00 (10%)
Only 1 left in stock, order soon! - at Distribution Center (Manchester, MO)
This model is on display at:
Key Features
Midnight Interior
Water Repellent Silverware Basket
Triple Filter Wash System
ENERGY STAR® Certified
Description
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Midnight Interior
Midnight Interior ensures your dishes aren’t the only things that stay looking sharp.
Water Repellent Silverware Basket
Ditch drip drying with a water repellent silverware basket that dries better.
Triple Filter Wash System
The Triple Filter Wash System helps catch food soils during cycles so you can skip the pre-rinse song and dance.
ENERGY STAR® Certified
This Amana® dishwasher is ENERGY STAR® Certified to help you conserve energy and pay for less utilities.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 24.5 in. |
| Weight | 65 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 in. |
| Shipping Height | 38.5 in. |
| Shipping Length | 29.5 in. |
| Shipping Weight | 105 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 105 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 140.97 lbs. |
| Total of Cubes | 11.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 140.97 lbs. |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| NSF Certified | No |
| Energy Star Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| Prop 65 | Yes |
| Star K Certified | Yes |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Front |
| Control Type | Electronic Touch |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 3 |
Details
| Built-In Water Softener | No |
| Dishwasher Type | Built-In |
| Dispensers | Detergent and Rinse Aid |
| Drying System Type | Heating Element |
| Number of Place Settings | 12 |
| Number of Racks | 2 |
| Number of Wash Levels | 4 |
| Rinse Aid Dispenser Level Indicator | Optical Level Indicator |
| Sensor | No |
| Sound Package | No |
| True Hold Door | No |
| Tub Material | Plastic |
| Tub Style | Built-in Tall Tub 24in. |
| Wash System | Filter |
| Wash System Type | Removable Filter |
| Water Filtration | Yes |
| Dishwasher Cycle Selection | Heavy, Normal, Quick Wash |
| Dishwasher Option Selections | Heated Dry, Hi Temp Wash |
| Last Cycle Recall | Yes |
| Motor Horsepower | 1/8 HP |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 8-1/10 |
| Volts | 120 |
| Watts | 60 |
Exterior Details
| Door Style | Flat |
| Control Panel Color | Black |
| Handle Color | No Handle |
| Handle Type | Short Pocket |
Rack Details
| Lower Rack Cushion-Tip Tines | No |
| Lower Rack Fold-Down Tines | No |
| Lower Rack Style | Straight |
| Second Level Rack Adjustable | No |
| Second Level Rack Cushion-Tip Tines | No |
| Second Level Rack Fold-Down Tines | No |
| Third Level Rack Adjustable | N/A |
| Third Level Rack Glides | N/A |
| Lower Rack Glides | Wheels |
| Lower Rack Utility Basket | No |
| Silverware Basket Covers | No |
| Silverware Basket Location | Lower Rack - Right Side |
| Silverware Basket Type | Full Length Non Splittable |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | No |
Interior Details
| Interior Light | No |
Dimensions
| Depth | 24-1/2 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24-1/2 in |
| Depth Closed Including Handles | 24-1/2 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49-1/2 in |
| Gross Weight | 75 lbs |
| Height | 33-1/2 in |
| Maximum Height | 34-1/2 in |
| Minimum Height | 33-1/2 in |
| Net Weight | 65 lbs |
| Width | 23-7/8 in |
You might also like these best sellers...

























