series by GE Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls - DDT700SGNWW
series by GE Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls
Model: DDT700SGNWW
























series by GE Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls
Model: DDT700SGNWW
Key Features
Dry Boost™ with Fan Assist
Deep Clean Silverware Jets
3rd rack
Steam + Sani
1 Hour Wash
Adjustable Full-extension smooth-glide upper rack
Piranha hard food disposer
AutoSense cycle
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Dry Boost™ with Fan Assist
Gets hard-to-dry items up to 3 times drier than heated dry cycles *Compared to heated dry option
Deep Clean Silverware Jets
No matter how you load your silverware basket, powerful jets blast away stuck-on food for silverware that’s always spotless
3rd rack
Easily clean an entire flatware collection, knives and small utensils with an additional rack across the top of the dishwasher
Steam + Sani
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes. Plus a High-temperature rinse sanitizes and reduces 99.999% of bacteria found on dishes
1 Hour Wash
Enjoy a quality clean when you’re short on time
Adjustable Full-extension smooth-glide upper rack
Loading and unloading is smooth and simple with a durable rack that fully extends on ball bearings
Piranha hard food disposer
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
AutoSense cycle
Automatically adjusts to soil level to maximize energy savings and ensure clean dishes
16 Place Setting Capacity
Easily clean dishes after large gatherings thanks to extra capacity that holds up to 16 place settings
48 dBA
Ultra-quiet operation creates a peaceful kitchen environment even as it delivers powerful wash performance
Active Flood Protect
An internal sensor prevents the dishwasher from potentially overflowing, so you have peace of mind with every cycle
Specifications
FEATURES
| Additional Protection | Active Flood Protect |
| Control Type | Top Controls |
| Control Type | 7 Touchpads |
| Control Type | Clean Touch Controls |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Display Cycle Countdown with Bi-Color LED Status Light on door |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Cycles | 1 Hour Wash |
| Dishwasher Drying Features | Dry Boost™ w/ Fan Assist; Off/Normal/High |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Dishwasher Options | Steam + Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Options | Heated Dry Off; Heated Dry Normal; Heated Dry Boost |
| Dishwasher Options | Wash Zone Upper Only |
| Dishwasher Options | Wash Zone Lower Only |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Dishwasher Options | Sabbath Mode |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Latch | Pull with Handle |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Lower Rack | 1 Rack handle |
| Lower Rack | 1/2 fixed tines, 1/2 fold down tines |
| Number of Cycles | 5 |
| Number of Options | 10 |
| Number of Place Settings | 16 |
| Rack Color | Silver |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Rack Features | Fold-Down Tines - Lower |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Racking Material | Nylon |
| Racking System | Full 3rd rack |
| Sabbath Mode | Yes |
| Sensor | Clean Sensor |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Style | Built-In Top Control |
| Tub Type | Tall Tub |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Upper Rack | Premium Height Adjustable |
| Upper Rack | Removable |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Upper Rack | 1 Rack handle |
| Upper Rack | Easy touch adjustable full-extension |
| Wash Arms | 3 Wash Levels |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash Arms | Upper |
| Wash Arms | Deep Clean Silverware Jets |
| Wash System | 700 Series |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Hard Food Disposer with removable filter |
| Wash System Features | Automatic HotStart |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Hard Food Disposer and Removable Filter |
| WiFi Connect | Optional (Requires part no. PBX23W00Y1) |
| OU Certified | No |
| Product Type | Built-In |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
| Door Appearance | Full-length door |
| Door Style | Long Door with Top Controls |
| Handle | Rounded Handle |
| Handle Color | White |
| Handle Design | GE Style, Flush End |
| Installation | Side or Top Mount Install Brackets Included |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Cabinet Width | 24 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Net Weight | 102 lb |
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
| Overall Depth with Handle | 25.6 in |
POWER / RATINGS
| Power Connection | Optional cord kit (GPFCORD - WX09X70910, WX09X70911) |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 6.6A |
| Calrod Heater Watts | 800/500 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Insulation |
| Door Insulation | Mastic |
| Motor Type | Single Speed |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Quiet Package | 48 dBA |














