$1,899.00
24" Panel-Ready Fully Integrated Dishwasher with Precise Fit 3rd Rack for Cutlery - JDAF3924RX
24" Panel-Ready Fully Integrated Dishwasher with Precise Fit 3rd Rack for Cutlery
Model: JDAF3924RX










24" Panel-Ready Fully Integrated Dishwasher with Precise Fit 3rd Rack for Cutlery
Model: JDAF3924RX
$1,899.00
Current Rebates
Key Features
1 to 24-Hour Delay Start Option
Refresh Cycle
Bottom Rack Wash Option
Hi-Temp Wash Option
Sanitize Rinse Option
14 Place Setting Capacity
Extended Dry
2 Position Fold-Away Tines
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
1 to 24-Hour Delay Start Option
Postpone the start of your wash cycle in 1-hour increments for up to 24 hours. Start your wash cycle on your terms.
Refresh Cycle
Pre-rinse dishes without detergent when you’re not planning to immediately run a full wash load. Or, refresh clean dishes before guests arrive.
Bottom Rack Wash Option
This selectable option washes dishes on the bottom rack only and can be used with most wash cycles.
Hi-Temp Wash Option
The Hi-Temp Wash Option provides increased water temperature during washing for hard-to-remove soils.
Sanitize Rinse Option
When selected, the final rinse water is heated to 155°F (68.3°C), eliminating 99.999% of food soil bacteria, meeting national requirements for household sanitization.
14 Place Setting Capacity
Clean up after every gathering, large or small. With enough capacity for a service of 14, there’s always room for one more.
Extended Dry
This drying option dries dishes and glassware with heated water for optimal drying performance.
2 Position Fold-Away Tines
Adjustable tines in the middle and lower racks allow space reconfiguration to handle uncommon cookware on special occasions or adapt to the every day.
Daring Obsidian Racks
A JennAir® signature, these dramatic black racks are inspired by the beauty of volcanic glass—showcasing clean dishes in striking contrast.
Superior Glide Middle Rack
Strong and stable. The middle rack glides smoothly and quietly, even when fully loaded. Each rail features 52 ball bearings for quiet operation.
Emotive Feedback
With emotive exterior indicator lights and distinctive tones, feedback is always intuitive and sensory. All tones, aside from warning tones, may be disabled for an even quieter experience.
3-Stage Filtration
A coarse filter, large filter screen and fine filter cup keep oversized and fine food particles out of the pump and helps prevent them from being recirculated onto dishware.
Concealed Controls
Hidden, touch-activated controls sit flush on the door’s top for a seamless expression that blends with your kitchen.
Panel Ready
Break free with custom panel options that can disappear into the background or stand out in an unapologetic style expression. Custom panels and handles must be purchased separately.
Adjustable Silverware Basket
Remove sections of this basket to create more room on the bottom rack for large pots and pans. Or, add them back in to accommodate a variety of sizes of silverware and hold chopsticks securely.
ENERGY STAR Certified
ENERGY STAR Certified models exceed government standards to help reduce energy use.
Premium Rack Adjusters
Take customization to the next level. Easily raise or lower the middle rack with your thumbs and forefingers.
Cup Shelf with Stemware Holders
A folding nylon-coated wire shelf on the middle rack secures stemware or can serve as a second shelf for cups.
Stainless Steel Spray Arms
Two pressure-optimizing stainless steel wash arms deliver powerful cleaning spray to cookware and dishes, cleaning them effectively.
Stainless Steel Tub
Packed with sturdy stainless steel. Made to handle high heat, the stainless steel materials also resist stains to help keep your dishwasher looking good for years to come.
TriFecta Wash System
No need to choose between brilliant cleaning, energy efficiency or quiet operation—our dishwashers deliver all three. Three-stage filtration, pressurized wash arms and alternating wash action in four wash zones work together to wash dishes with clean water.
True Hold Door
The door holds true at any angle between fully closed and fully open, making loading and unloading simple.
Experts at the Ready
Our crew relentlessly engages with JennAir® appliances day in, day out. Initiated in rigorous product, process and culinary training, this team answers to you—from sales to installation to ownership.
Waterlock Leak Detection System
Assists in detecting most types of leaks. If a leak is identified, the dishwasher can stop filling, drain the tub and alert you.**Will not detect leaks from the water inlet or tub drain connections and hoses or leaks due to cracked tubs or doors
Serviced by a Select Few
We narrowed down our dedicated network to only the most experienced providers. Armed with extensive access to products and knowledge, their expertise is unmatched.
Fully Flush & Integrated Design
Effortlessly integrate with seamless design. This flush to cabinet dishwasher blends into your cabinets for a clean, finished look.
Precise Fit Flexible 3rd Rack for Cutlery
This slim profile, 3rd level rack organizes extra utensils and overflow silverware without sacrificing storage space below.
Door Open Dry
At the end of the cycle, the door automatically opens to vent out hot air.
Time on Floor
Never miss an update. The dishwasher keeps you informed by projecting cycle status on the floor.
Water Softener
The integrated Water Softener reduces water hardness, preventing scale buildup on the heater, to help deliver a better cleaning performance.
2 Position Fold-Away™ Tines
Adjustable tines in the middle and lower racks allow space reconfiguration to handle uncommon cookware on special occasions or adapt to the every day.
ENERGY STAR® Certified
ENERGY STAR® Certified models exceed government standards to help reduce energy use.
TriFecta™ Wash System
No need to choose between brilliant cleaning, energy efficiency or quiet operation—our dishwashers deliver all three. Three-stage filtration, pressurized wash arms and alternating wash action in four wash zones work together to wash dishes with clean water.
Specifications
Details
| Built-In Water Softener | Yes |
| Dishwasher Cycle Selection | Cookware, Crystal, Normal, Rapid, Refresh, Sensor |
| Dishwasher Option Selections | Bottom Rack Wash, Delay, Door Open Dry, Extended Dry, Hi Temp Wash, Sani Rinse, Top 2 Racks Wash |
| Drying System Type | Open Door System |
| Flush | Yes |
| Leak Detect | Yes |
| Number of Place Settings | 14 |
| Number of Racks | 3 |
| Number of Washarms | 3 |
| Number of Wash Levels | 3 |
| Rack Material | Nylon |
| Rinse Aid Dispenser Level Indicator | Yes |
| Sensor | Yes |
| Sound Package | Yes |
| True Hold Door | Yes |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Wash System | Filter |
| Tub Style | Built-in Tall Tub 24in. |
| Wash System Type | Removable Filter |
| Window | No |
| Water Filtration | Yes |
| Decibel Level | 39 |
| Design Expression | Panel-ready |
| Dishwasher Type | Built-in |
| Dispensers | Detergent And Rinse Aid |
| Motor Horsepower | 9/10 Hp |
Certifications
| CUL | Yes |
| NSF Certified | Yes |
| ADA Compliant | Yes (us Only) |
| Energy Star Qualified | Energy Star® Qualified |
| Prop 65 | California Residents Only - Warning: Cancer And Reproductive Harm - Www.p65warnings.ca.gov. |
| Energy Star® Qualified | Energy Star® Qualified, Energy Star® Qualified |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Installation Considerations
| Hoses Included | Yes, Drain + Inlet Hose |
Interior Details
| Interior Light | No |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 6 |
Rack Details
| Culinary Basket | Yes |
| Lower Rack Cushion-Tip Tines | No |
| Lower Rack Glides | Ball Bearings |
| Lower Rack Utility Basket | No |
| Second Level Rack Adjustable | Yes |
| Second Level Rack Cushion-Tip Tines | Yes |
| Second Level Rack Extras | 6 Stemware Holders, Stainless Steel Wash Arm |
| Second Level Rack Glides | Smooth Glide |
| Second Level Rack Fold-Down Tines | 1 Row 4 Foldable Tines, 1 Row 6 Position |
| Silverware Basket Covers | Yes |
| Silverware Basket Location | Bottom Rack |
| Silverware Basket Type | Full Length Splittable |
| Third Level Rack Adjustable | No |
| Third Level Rack Glides | Ball Bearings |
| Third Level Rack Removable | Yes |
| Lower Rack Extras | Culinary Caddy® |
| Third Level Rack Type | Culinary Rack, Cutlery |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Top Hidden |
| Control Type | Electronic Touch |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Status Light | Time On Floor |
Exterior Details
| Control Panel Color | Black |
| Door Style | Flat |
| Magnetic Door | Yes |
| Window | No |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
Silverware Basket Details
| Silverware Basket Covers | Yes |
| Silverware Basket Location | Bottom Rack |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.55 ft³ |
| Dimensional Weight | 168.44 lbs. |
| Total of Cubes | 13.55 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 168.44 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | 24.6 in. |
| Height | 35.82 in. |
| Length | 26.57 in. |
| Weight | 86.2 lbs. |
| Cutout Depth | 22-7/8 in |
| Cutout Height | 32-313/1000 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 21-7/8 in |
| Cutout Width | 23-5/8 in |
| Depth Closed Including Handles | 24-5/8 in |
| Depth Excluding Doors | 20-3/4 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47-1/4 in |
| Gross Weight | 86-1/5 lbs |
| Net Weight | 81-49/50 lbs |
| Gross Weight | 86.2 |
| Cutout Depth | 22.875 |
| Cutout Height | 32.313 |
| Cutout Width | 23.625 |
| Depth Closed Excluding Handles | 21.875 |
| Depth Excluding Doors | 20.75 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47.25 |
| carton depth | 26.57 |
| carton height | 35.82 |
| carton width | 24.6 |
| gross weight | 86.2 |
| net weight | 81.98 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.6 in. |
| Shipping Height | 40.82 in. |
| Shipping Length | 31.57 in. |
| Shipping Weight | 126.2 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 126.2 lbs. |
| Source | Calculation |
Dimensions
| Cutout Depth | 22-7/8 In |
| Cutout Height | 32-313/1000 In |
| Cutout Width | 23-5/8 In |
| Depth | 21-7/8 In |
| Depth Closed Excluding Handles | 21-7/8 In |
| Depth Closed Including Handles | 24-5/8 In |
| Depth Excluding Doors | 20-3/4 In |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47-1/4 In |
| Gross Weight | 86-1/5 Lbs |
| Height | 32-5/16 In |
| Maximum Height | 35-7/16 In |
| Minimum Height | 32-5/16 In |
| Net Weight | 81-49/50 Lbs |
| Width | 23-9/16 In |
Features
| Dishwasher Features | 38-39 Dba, Time On Floor |
You might also like these best sellers...
Where to Buy JennAir Appliances in Missouri.
















