Top Control Dishwasher with QuadWash™ and EasyRack™ Plus - LDB4548ST
Top Control Dishwasher with QuadWash™ and EasyRack™ Plus
Model: LDB4548ST










Product Video

Top Control Dishwasher with QuadWash™ and EasyRack™ Plus
Model: LDB4548ST
Key Features
Get a Spotless Clean the First Time
Easy Loading & Maximum Flexibility
Count On It
Quiet Operation
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Get a Spotless Clean the First Time
Achieve maximum cleaning throughout the entire cycle with LG QuadWash™. With four spray arms instead of two, QuadWash™ also includes Multi-Motion arms that rotate back and forth while spinning. The high pressure jets power-clean dishes from multiple angles.
Easy Loading & Maximum Flexibility
The newly-enhanced EasyRack™ Plus system provides outstanding flexibility and convenience, adjusting to just about any load of dishes to help ensure optimal cleaning performance. Easy to adjust on-the-fly, this racking system can shift to handle any challenge your dishes can serve up.
Count On It
When you buy a dishwasher, you want something reliable that you can count on. Because the Direct Drive Motor uses fewer moving parts and operates more efficiently, LG confidently backs the motor with a 10-year warranty.
Quiet Operation
LG's technological advances, like the Inverter DirectDrive motor and the advanced self-cleaning filtration system, were designed with quiet in mind. At 48dB, this dishwasher is among the quietest dishwashers in its class.
Specifications
Other
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 28" x 34 7/10" x 29 3/5" |
Capacity
| Lower Rack Dish Height Limit | 12.5" |
| Total Place Settings | 15 |
| Upper Rack Dish Height Limit | 7.1" |
Certifications
| NSF | Yes |
Features
| Hidden Count Down Timer | Yes |
| Heated Dry Option | No |
| 3-Stage Filtration System | Yes |
| ADA Compliant | No |
| Detergent and Rinse-Aid Dispenser | Yes |
| Drying System | Dynamic Dry™ |
| End of Cycle Indicator | Yes (Beeper + END indication on display) |
| Hidden Water Heater | Yes |
| Hybrid Condensing Drying System | Yes |
| Inverter Direct Drive Motor | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | 48 dBA |
| Multi-Level (5) Water Direction | No |
| Number of Options | 8 (Dual Zone, Half Load, Energy Saver, High Temp,Extra Dry, Delay Start, Control Lock, Night Dry) |
| Number of Spray Arms | 3 (Top, Upper, Lower) |
| Number of Wash Cycles | 9 (Auto, Heavy, Delicate, Normal, Turbo, Download Cycle, Machine Clean, Rinse, Express) |
| Leak Detection | Yes |
| QuadWash® | Yes |
| Rinse-Aid Indicator | Yes |
| Safety Float Switch (Leaks) | Yes |
| SenseClean™ Wash System | Yes |
| Soil (Turbidity) Sensor | Yes |
| Time Remaining Indicator | Yes |
| TrueSteam® | No |
| Variable Spray Intensities | Yes |
| Vario Wash | Yes |
| Dynamic Heat Dry™ | No |
| 1-Hour Wash & Dry | No |
Limited Warranty
| Control Board and Rack Parts | 5 Years |
| Direct Drive Motor | 10 Years |
| Labor | 1 Year |
| Parts | 1 Year |
| Stainless Steel Door Liner or Tub | 2 Years |
| UPC | 048231341035 |
Power Ratings
| CEE Tier | 1 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Energy Use (kWh/Year) | 258 kWh/Year |
| Water Factor (WF) | 2.8 |
Racks and Baskets
| 3rd Rack (Fixed) | No |
| BPA-Free Nylon Coated Racks and Tines | Yes |
| Cup Rack | No |
| Cutlery Baskets | Yes |
| EasyRack™ Plus System | Yes |
| Fold Down Tines | Yes (Half Fold on Upper & Half Fold on Lower) |
| Glide Rail | No |
| Height Adjustable Middle Rack | Yes |
| Height Adjustable Upper Rack | Yes |
| Height-Adjustable 3rd Rack | No |
| Rack Handle | Yes |
| Stemware Holder | No |
| Wheel Bearing | No |
Style and Design
| All Available Colors | Stainless Steel |
| Control Panel Location | Top Control |
| Electronic Controls | Fully Integrated Control Panel |
| Fingerprint Resistant | No |
| Handle | |
| LED Tub Light | No |
| PrintProof™ Finish | No |
| Tub Light | No |
| Tub Material | NeveRust™ Stainless Steel |
Summary
| Series | LG |
Dishwasher ThinQ® Smart Features
| Monitor Cycle Time | Yes |
| NFC Tag On | Yes |
| Remote Control | No |
| Remote Monitoring | No |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartThinQ® | No |
| wi-fi Enabled | No |
| ThinQ UP™ | No |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 33.6 in. |
| Length | 24.6 in. |
| Weight | 77.6 lbs. |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 28" x 34 7/10" x 29 3/5" |
| Depth with Door Closed with Handle (in) | 24.6" |
| Depth with Door Open (in) | 50.5" |
| Shipping Weight with Carton (lbs) | 89.7 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 38.6 in. |
| Shipping Length | 29.6 in. |
| Shipping Weight | 117.6 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 117.6 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.36 ft³ |
| Dimensional Weight | 141.23 lbs. |
| Total of Cubes | 11.36 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 141.23 lbs. |
You might also like these best sellers...















