$799.00
Front Control Dishwasher with QuadWash™ and EasyRack™ Plus - LDF5545BD
$799.00
Key Features
QuadWash System
EasyRack Plus
LoDecibel Operation (48 dB)
NFC Tag On Technology
Dual Control Cycle
15 Place-Setting Capacity
_feature_
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Specifications
Features
QuadWash System
EasyRack Plus
LoDecibel Operation (48 dB)
NFC Tag On Technology
Dual Control Cycle
15 Place-Setting Capacity
_feature_
Specifications
Other
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 28" x 34 7/10" x 29 3/5" |
Capacity
| Lower Rack Dish Height Limit | 12.5" |
| Total Place Settings | 15 |
| Upper Rack Dish Height Limit | 7.1" |
Certifications
| NSF | No |
Features
| Heated Dry Option | No |
| 3-Stage Filtration System | Yes |
| ADA Compliant | No |
| Detergent and Rinse-Aid Dispenser | Yes |
| End of Cycle Indicator | Beeper + END Indication on Display |
| Hidden Water Heater | Yes |
| Hybrid Condensing Drying System | Yes |
| Inverter Direct Drive Motor | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | 46 dBA |
| Number of Options | 8 (Dual Zone, Half Load, Energy Saver, High Temp, Extra Dry, Delay Start (up to 12 hrs), Control Lock, Night Dry) |
| Number of Spray Arms | 3 (Top, Upper, Lower) |
| Number of Wash Cycles | 9 (Auto, Heavy, Delicate, Normal, Turbo, Download Cycle, Machine Clean, Rinse, Express) |
| Leak Detection | Yes |
| QuadWash® | Yes |
| Rinse-Aid Indicator | Yes |
| Safety Float Switch (Leaks) | Yes |
| SenseClean™ Wash System | Yes |
| Soil (Turbidity) Sensor | Yes |
| Time Remaining Indicator | No |
| TrueSteam® | No |
| Variable Spray Intensities | Yes |
| Vario Wash | Yes |
Limited Warranty
| Control Board and Rack Parts | 5 Years |
| Direct Drive Motor | 10 Years |
| Labor | 1 Year |
| Parts | 1 Year |
| Stainless Steel Door Liner or Tub | 1 Year |
| UPC | 048231022224 |
Power Ratings
| CEE Tier | 1 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Energy Use (kWh/Year) | 258 kWh/Year |
| Water Factor (WF) | 2.9 |
Racks and Baskets
| 3rd Rack (Fixed) | No |
| BPA-Free Nylon Coated Racks and Tines | Yes |
| Cup Rack | Yes |
| Cutlery Baskets | Yes |
| EasyRack™ Plus System | Yes |
| Fold Down Tines | Yes |
| Glide Rail | No |
| Height Adjustable Middle Rack | Yes |
| Height Adjustable Upper Rack | Yes |
| Height-Adjustable 3rd Rack | No |
| Rack Handle | Yes |
| Stemware Holder | Yes |
| Wheel Bearing | No |
Style and Design
| All Available Colors | Black, PrintProof™ Black Stainless Steel, PrintProof™ Stainless Steel, Stainless Steel, White |
| Control Panel Location | Front Control |
| Electronic Controls | Touch |
| Fingerprint Resistant | No |
| Handle | |
| LED Tub Light | No |
| PrintProof™ Finish | No |
| Tub Light | No |
| Tub Material | NeveRust™ Stainless Steel |
Summary
| Series | LG |
Dishwasher ThinQ® Smart Features
| Monitor Cycle Time | No |
| NFC Tag On | Yes |
| Remote Control | No |
| Remote Monitoring | No |
| SmartDiagnosis™ | No |
| SmartThinQ® | No |
| ThinQ® Smart Technology | No |
| wi-fi Enabled | No |
| ThinQ UP™ | No |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 33.6 in. |
| Length | 24.6 in. |
| Weight | 75 lbs. |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 28" x 34 7/10" x 29 3/5" |
| Depth with Door Closed with Handle (in) | 24.6" |
| Depth with Door Open (in) | 49.25" |
| Shipping Weight with Carton (lbs) | 88.2 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 38.6 in. |
| Shipping Length | 29.6 in. |
| Shipping Weight | 115 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 115 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.36 ft³ |
| Dimensional Weight | 141.23 lbs. |
| Total of Cubes | 11.36 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 141.23 lbs. |
You might also like these best sellers...





























