Top Control Dishwasher w/ Height Adjustable 3rd Rack - LDF7774ST
Key Features
Easy Loading, Maximum Flexibility
J.D. Power Award Winner
Quiet Operation
Split Personality
Step Up to the 3rd Rack
Get wise
Count on it
Hidden SmoothTouch Controls with LED Display
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Easy Loading, Maximum Flexibility
The newly-enhanced EasyRack Plus system provides outstanding flexibility and convenience, adjusting to just about any load of dishes to help ensure optimal cleaning performance. Easy to adjust on-the-fly, this racking system can shift to handle any challenge your dishes can serve up.
J.D. Power Award Winner
“Highest in Customer Satisfaction with Dishwashers"
Quiet Operation
LG's technological advances, like the Inverter DirectDrive motor and the advanced 3-stage filtration system, were designed with quiet in mind. At 44dB, this dishwasher is among the quietest dishwashers in its class.
Split Personality
Enables users to vary the intensity in the upper and lower racks (e.g. delicates in the upper rack, and pots & pans in the lower rack with strong setting), accommodating different items in the same load.
Step Up to the 3rd Rack
The height adjustable 3rd rack gives you more space to fit everything from long flatware to small espresso cups.
Get wise
It's unlikely you'll experience any problems with your LG dishwasher, but if you ever do, this feature helps the service center diagnose problems over the phone, or with a smart phone app, helping you minimize costly, inconvenient service calls.
Count on it
When you buy a dishwasher, you want something reliable that you can count on. Because the Direct Drive Motor uses fewer moving parts and operates more efficiently, LG confidently backs the motor with a 10-year limited warranty.
Hidden SmoothTouch Controls with LED Display
EasyRack Plus with Fully Adjustable Color-coded Tines
15 Place Settings
6 Cycles
Specifications
Warranty
| Parts | Yes Year |
| Labor | Yes Year |
CAPACITY
| Lower Rack Dish Height Limit | 14" |
| Upper Rack Dish Height Limit | 12" |
| Total Place Settings | 15 |
POWER SOURCE/RATING
| Ratings/Requirements/Type | UL Listed/120 V, 12 Amps/60 Hz |
| Circuit Breaker Size | 15 Amps |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
WARRANTY/UPC
| UPC | 048231014397 |
| Limited Warranty | 1 Year Labor, 2 Year Parts, 5 Years on Control Board and Rack Parts, 10 Years Direct Drive Motor Lifetime on the Stainless Steel Tub and Door Liner |
SUMMARY
| Handle Design | Towel Bar Handle |
FEATURES
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Slim Direct Drive Motor | Yes |
| Overflow Detector | Yes |
| 120°F Inlet Water Capability | Yes |
| 3-Stage Filtration System | Yes |
| Delay Start | Up To 19 Hours |
| Child Lock | Yes |
PERFORMANCE
| Wash Cycles | Auto, Heavy, Delicate, Dual Control, Normal, Quick & Dry |
| Extra Rinse Option | Yes |
| Multi-Level Water Direction | 5 |
| SenseClean™ Wash System | Yes |
| Number of Wash Cycles | 6 |
| Dual Spray Intensity Feature | Yes |
| Variable Spray Intensities | Strong/Medium/Soft |
| Hybrid Condensing Drying System | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| Sanitary Rinse Option | Yes |
STYLE AND DESIGN
| Handle | Matching Commercial Handle |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Electronic Controls | Hidden SmoothTouch™ Controls with LED Display |
| Time Remaining Indicator | Yes |
| Rinse-Aid Indicator | Yes |
| SignaLight™ Cycle Indicator Lights | 2: Operating - Clean |
| Available Colors | White (WW), Black (BB), Stainless Steel (ST) |
RACKS AND BASKETS
| Cutlery Baskets | 3-in-1 Detachable Baskets |
| Stemware Holders | Yes |
| Racks and Tines | Nylon Coated with Rounded Tips |
| EasyRack™ Plus System | Yes |
| EasyRack™ Plus System: Upper Rack Color-Coded Foldable Tines | Yes |
| EasyRack™ Plus System: Lower Rack Color-Coded Foldable Tines | Yes |
| EasyRack™ Plus System: Height Adjustable Upper Rack | Yes |
| Height-Adjustable 3rd Rack | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 27.2 in. |
| Height | 35.1 in. |
| Length | 29.6 in. |
| Weight | 93.7 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 27 1/5" x 35 1/10" x 29 3/5" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 27 1/5" x 35 1/10" x 29 3/5" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32.2 in. |
| Shipping Height | 40.1 in. |
| Shipping Length | 34.6 in. |
| Shipping Weight | 133.7 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 133.7 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.35 ft³ |
| Dimensional Weight | 203.31 lbs. |
| Total of Cubes | 16.35 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 203.31 lbs. |
You might also like these best sellers...

























