$897.00
Was$1,199.00Save $302.00 (25%)
Smart Flushfit™ Top Control Dishwasher With 1-hour Wash & Dry, Quadwash® Pro, And Dynamic Heat Dry™ W/autovent Dry™ - LDNPM545D
Smart Flushfit™ Top Control Dishwasher With 1-hour Wash & Dry, Quadwash® Pro, And Dynamic Heat Dry™ W/autovent Dry™
Model: LDNPM545D































+21more
Smart Flushfit™ Top Control Dishwasher With 1-hour Wash & Dry, Quadwash® Pro, And Dynamic Heat Dry™ W/autovent Dry™
Model: LDNPM545D
$897.00
Was$1,199.00Save $302.00 (25%)
Current Rebates
LG Appliances Buy More Save More Online Rebate up to $800
Expires: June 16, 2026
LG Appliances ThinQ Extended Warranty
Expires: December 31, 2026
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Specifications
Specifications
Capacity
| Lower Rack Dish Height Limit | 12.5" |
| Total Place Settings | 16 |
| Upper Rack Dish Height Limit | 7.1" |
Dimensions/Clearances/Weight
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 28 1/32" x 29 1/4" x 34 7/8" |
| Clearances (WxHxD) | 24" x 33 5/8" x 24" |
| Depth with Door Closed with Handle (in) | 23.75" |
| Depth with Door Open (in) | 48.5" |
| Product Dimensions (in) (W x H x D) | 23 3/4" x 33 5/8" x 23 3/4" |
| Product Weight (lbs) | 86 lbs |
Features
| QuadWash® Pro | Yes |
| ADA Compliant | No |
| Anti-Bacterial Treatment (Drain hose) | Yes |
| Balanced Door | Yes |
| Detergent and Rinse-Aid Dispenser | Yes |
| Drying System | Dynamic Heat Dry with AOD |
| End of Cycle Indicator | Yes (Beeper + END indication on display) |
| Hidden Water Heater | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | 46 dBA |
| Number of Options | 6 (Steam, High Temp, Dry Boost, AOD, Delay Start - Up to 12hrs, Remote) |
| Number of Spray Arms | 3 (Top, Upper, Lower) |
| Number of Wash Cycles | 5 (Auto, Heavy, Normal, 1-hour, Download Cycle) |
| Safety Float Switch (Leaks) | Yes |
| SenseClean™ Wash System | Yes |
| Soil (Turbidity) Sensor | Yes |
| Time Remaining Indicator | Yes |
| Tub Insulation (Damping Sheet, Sound Absorbing Material (felt), Base) | Yes |
| Vario Wash | Yes |
Limited Warranty
| Control Board and Rack Parts | Control Board and Rack Parts 2 Years Stainless Tub and Door Liner 2 Years |
| Direct Drive Motor | 10 Years |
| Labor | 1 Year |
| Parts | 1 Year |
| UPC | 048231348256 |
Power Ratings
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Energy Use (kWh/Year) | 220 kWh/Year |
Racks and Baskets
| BPA-Free Nylon Coated Racks and Tines | Yes |
| Cutlery Baskets | Yes |
| Fold Down Tines | Upper: Half Foldable Lower: Half Normal FD & Half Fixed |
| Rack Handle | No |
Style and Design
| All Available Colors | Print Proof Stainless Steel, Black Stainless Steel |
| Control Panel Location | Top Control |
| Handle | Pocket Handle |
| Tub Material | Stainless Steel |
Dishwasher ThinQ® Smart Features
| ThinQ Care™ | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
You might also like these best sellers...















