$2,299.00
Top Control Smart Wi-fi Enabled Dishwasher With Truesteam® And Quadwash™ - LUDP8908SN
Top Control Smart Wi-fi Enabled Dishwasher With Truesteam® And Quadwash™
Model: LUDP8908SN

















Top Control Smart Wi-fi Enabled Dishwasher With Truesteam® And Quadwash™
Model: LUDP8908SN
$2,299.00
Current Rebates
Key Features
TrueSteam®
QuadWash™
LoDecibel™ Operation (38dB)
Textured Steel™ Finish
Stainless Steel Touch Panel with LED Display
Height adjustable 3rd rack
ThinQ Offer: Get an extra 1-year limited warranty (up to $185 value) through 12/31/25. Terms applyᶲ
LG SIGNATURE
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
TrueSteam®
LG TrueSteam® saves the time and headache of prewashing or rewashing dishes by hand. A blast of steam at the start of the cycle penetrates and dissolves tough caked-on food, but is gentle enough for your favorite wine glasses. A second blast during drying helps eliminate water spots by up to 60%1- no more having to wipe spotty glasses before guests arrive.
QuadWash™
The QuadWash™ with Multi-Motion spray arms combined with the Inverter Direct Drive motor power cleans dishes from multiple angles to reach every nook and cranny.
LoDecibel™ Operation (38dB)
Doing the dishes shouldn’t keep you up at night. LG’s technological advances, like the Inverter Direct Drive Motor and self-cleaning filtration system, were designed with quiet in mind. At 38dB, this dishwasher is our quietest on the market.
Textured Steel™ Finish
The LG SIGNATURE dishwasher merges the exquisite Textured Steel™ Finish with our sturdy and sophisticated LG stainless steel technology.
Stainless Steel Touch Panel with LED Display
Sleek controls make it easy to select the settings you want, while the LED display provides every detail at glance.
Height adjustable 3rd rack
The height adjustable 3rd rack gives you more space to fit everything from long flatware to small espresso cups.
ThinQ Offer: Get an extra 1-year limited warranty (up to $185 value) through 12/31/25. Terms applyᶲ
LG SIGNATURE
With four spray arms instead of just two, QuadWash® technology cleans dishes from multiple angles
The height-adjustable 3rd rack provides space to fit everything from long flatware to small cups
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 28" x 34 3/4" x 29 5/8" |
Capacity
| Lower Rack Dish Height Limit | 12.5" |
| Total Place Settings | 15 |
| Upper Rack Dish Height Limit | 9" |
Dimensions/Clearances/Weight
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 28" x 34 3/4" x 29 5/8" |
| Depth with Door Closed with Handle (in) | 24.6" |
| Depth with Door Open (in) | 49.25" |
| Product Dimensions (in) (W x H x D) | 23 3/4" x 33 5/8" x 24 5/8" |
| Product Weight (lbs) | 95 lbs |
| Shipping Weight with Carton (lbs) | 107.1 lbs |
Features
| Heated Dry Option | No |
| 3-Stage Filtration System | Yes |
| ADA Compliant | No |
| Detergent and Rinse-Aid Dispenser | Yes |
| End of Cycle Indicator | Beeper + END Indication on Display |
| Hidden Water Heater | Yes |
| Hybrid Condensing Drying System | Yes |
| Inverter Direct Drive Motor | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | 38 dBA |
| Number of Options | 9 (Dual Zone, Half Load, Steam, High Temp, Extra Dry, Delay Start, Control Lock, Night Dry, Remote Start) |
| Number of Spray Arms | 3 (Top, Upper, Lower) |
| Number of Wash Cycles | 10 (Auto, Heavy, Delicate, Refresh, Normal, Turbo, Download Cycle, Machine Clean, Rinse, Express) |
| Leak Detection | Yes |
| QuadWash® | Yes |
| Rinse-Aid Indicator | Yes |
| Safety Float Switch (Leaks) | Yes |
| SenseClean™ Wash System | Yes |
| SignaLight™ Cycle Indicator Lights | 3 |
| Soil (Turbidity) Sensor | Yes |
| Time Remaining Indicator | Yes |
| TrueSteam® | Yes |
| Variable Spray Intensities | Yes |
| Vario Wash | Yes |
Limited Warranty
| Control Board and Rack Parts | 2 Years |
| Direct Drive Motor | 10 Years |
| Labor | 1 Year |
| Parts | 1 Year |
| Stainless Steel Door Liner or Tub | 5 Years |
| UPC | 048231339896 |
Power Ratings
| CEE Tier | 1 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Energy Use (kWh/Year) | 269 kWh/Year |
| Water Factor (WF) | 2.9 |
Racks and Baskets
| BPA-Free Nylon Coated Racks and Tines | Yes |
| Cup Rack | Yes |
| Cutlery Baskets | Yes |
| EasyRack™ Plus System | Yes |
| Fold Down Tines | Yes (Full Fold on Upper & Lower) |
| Glide Rail | Yes |
| Height Adjustable Upper Rack | Yes |
| Height-Adjustable 3rd Rack | Yes |
| Rack Handle | Yes |
| Stemware Holder | Yes |
| Wheel Bearing | Yes |
Style and Design
| All Available Colors | Textured Steel™ Finish |
| Control Panel Location | Top Control |
| Electronic Controls | Fully Integrated Metal Touch Control Panel |
| Fingerprint Resistant | Yes |
| Handle | |
| LED Tub Light | Yes |
| Tub Light | Yes |
| Tub Material | NeveRust™ Stainless Steel |
Summary
| Series | LG SIGNATURE |
Dishwasher ThinQ® Smart Features
| ThinQ Care™ | Yes |
| Remote Monitoring | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartThinQ® | No |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Works with | Amazon Alexa, Google Assistant |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 33.63 in. |
| Length | 24.63 in. |
| Weight | 95 lbs. |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 28" x 34 3/4" x 29 5/8" |
| Depth with Door Closed with Handle (in) | 24.6" |
| Depth with Door Open (in) | 49.25" |
| Shipping Weight with Carton (lbs) | 107.1 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 38.63 in. |
| Shipping Length | 29.63 in. |
| Shipping Weight | 135 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 135 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.38 ft³ |
| Dimensional Weight | 141.48 lbs. |
| Total of Cubes | 11.38 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 141.48 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Signature Appliances in Missouri.
















