$729.00
Was$1,199.00Save $470.00 (39%)
Fingerprint Resistant Top Control Stainless Interior Dishwasher with Microban Antimicrobial Technology - PDT715SYVFS
Fingerprint Resistant Top Control Stainless Interior Dishwasher with Microban Antimicrobial Technology
Model: PDT715SYVFS














































Product Video

360 View
Fingerprint Resistant Top Control Stainless Interior Dishwasher with Microban Antimicrobial Technology
Model: PDT715SYVFS
$729.00
Was$1,199.00Save $470.00 (39%)
Current Rebates
This model is on display at:
Key Features
Dry Boost
Smart Features Powered by SmartHQ
Third Rack with Removable Silverware Caddy
Active Flood Protect
4 Bottle Wash Jets
Steam + Sani
Piranha Hard Food Disposer
44 dBA Dishwasher
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Dry Boost
Dry Boost technology outperforms standard heated-dry dishwashers by getting hard-to-dry items like plastics up to 3 times drier when compared to heated dry
Smart Features Powered by SmartHQ
Built-In WiFi and the SmartHQ app make it easy to connect, control and monitor your smart dishwasher from anywhere. You can also conveniently access the latest features, including customized cycles, remote status notifications and more
Third Rack with Removable Silverware Caddy
The versatile third rack was redesigned to load more than just silverware with additional space for unique items
Active Flood Protect
To prevent potential overflows, a sensor detects when the water is too high and pumps it out until a safe level is reached
4 Bottle Wash Jets
This dishwasher with bottle jets ensures a deep clean for tall items, narrow glasses, jars and more. In the upper rack, each of the 4 bottle wash jets directs water and detergent inside to effectively wash hard-to-reach areas
Steam + Sani
Save time with a high-temperature cycle that steams and sanitizes to loosen tough soils before the wash cycle begins, reducing bacteria by 99.999% without pre-rinsing or soaking
Piranha Hard Food Disposer
The Piranha Hard Food Disposer lets you use your dishwasher without pre-rinsing. Its stainless steel impellers rotate to pulverize food particles and an anti-jamming design makes sure wash arms stay unclogged
44 dBA Dishwasher
Get reliable wash performance and a deep clean without unwanted noise thanks to this super-silent 44 dBA dishwasher
Extra-Large Capacity
Have enough space for 16 place settings and large dishware in this extra-large capacity dishwasher, making cleanup after large gatherings a breeze
Notification Bar
Always know the status of your clean with this notification display dishwasher feature. A bright bar illuminates different colors to indicate the status of the cycle
Microban Antimicrobial Technology
Enjoy longer-lasting dishwasher protection thanks to Microban Antimicrobial Technology. Built into high-usage touchpoints to help prevent bacteria growth, it keeps protected surfaces 99% cleaner than unprotected surfaces
Smart Assist
Smart Assist makes it simple for you to unlock optimal wash and dry performance. Innovative dishwasher sensors and intelligent machine learning enhance and improve cycles over time
Deep Clean Silverware Jets
A system of deep clean silverware jets blasts the silverware basket from the bottom up, removing all stuck-on foods and providing sparkling results
Dry Boostā¢
Dry Boost⢠technology outperforms standard heated-dry dishwashers by getting hard-to-dry items like plastics up to 3 times drier when compared to heated dry
Smart Features Powered by SmartHQā¢
Built-In WiFi and the SmartHQ⢠app make it easy to connect, control and monitor your smart dishwasher from anywhere. You can also conveniently access the latest features, including customized cycles, remote status notifications and more
Piranha⢠Hard Food Disposer
The Piranha⢠Hard Food Disposer lets you use your dishwasher without pre-rinsing. Its stainless steel impellers rotate to pulverize food particles and an anti-jamming design makes sure wash arms stay unclogged
MicrobanĀ® Antimicrobial Technology
Enjoy longer-lasting dishwasher protection thanks to MicrobanĀ® Antimicrobial Technology. Built into high-usage touchpoints to help prevent bacteria growth, it keeps protected surfaces 99% cleaner than unprotected surfaces
Certifications
CEC Regulated
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
NSF Certified
Sabbath Mode
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Overall Width | 23.75 in |
| Overall Height | 34 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Net Weight | 105 lb |
| Approximate Shipping Weight | 118 lb |
| Overall Depth with Handle | 25.6 in |
| Depth with Door Open | 27.5 in |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Depth Without Handle | 24 in |
| Cutout Height (in) | 33.5 |
| Cutout Width (in) | 24 |
| Cutout Depth (in) | 24 |
FEATURES
| Wash System | 700 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| OU Certified | No |
| Additional Protection | Active Flood Protect |
| Number of Place Settings | 16 |
| Dishwasher Options | Wash Zones/Half Load (on app) |
| Latch | Pull with Handle |
| Number of Options | 14 |
| Style | Built-In Top Control |
| Water Filtration System | Blue filters treated with Microban⢠Antimicrobial Technology |
| Cutlery Tray | One piece removable 3rd rack |
| Rack Features | Fold-Down Tines - Lower |
| Racking Material | Nylon |
| Smart Assist | Yes |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| OdorBlock Capabilities | Microban + FilterFresh |
| Rack Color | Silver |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| WiFi Connect | Built-In |
| Control Type | Top Controls |
| Dishwasher Drying Features | Normal, High, Off |
| Racking System | Full 3rd rack |
| Wash Arms | Upper |
| Wash System Features | Variable Speed Dual Pumps and Motors |
| Top Rack/3rd Rack | 3rd Rack + Caddy |
| Exterior Style | Traditional |
| Product Type | Built-In |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Microban⢠Antimicrobial Treated Surfaces | Yes - Exterior Handle, Control Panel, Interior Rack Handles, Silverware Basket Cell Covers, Fine & Ultra Fine Filters |
| Upper Rack | Smooth Glide Upper Rack |
| Dishwasher Control Features | White LEDs |
| Number of Cycles | 6 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Sabbath Mode | Optional |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Control Type | Fingerprint Resistant Cap Touch Controls |
| Control Type | 8 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Display Cycle Countdown with Notification Bar on door |
| Dishwasher Control Features | Cycle Progress Indicators: Clean/Sanitized/Smart Assist/WiFI/Remote Enabled |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | 1 Hour Wash |
| Dishwasher Cycles | Cascade Platinum Plus (on app) |
| Dishwasher Cycles | Custom (assigned to Rinse - reassignable on app) |
| Dishwasher Drying Features | Dry Boost⢠|
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Wash & Dry Element |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Dishwasher Options | Connect+ (assignable on app) |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Bottle Jets |
| Dishwasher Options | Dry Boost⢠(Off) |
| Dishwasher Options | Dry Boost⢠(High) |
| Dishwasher Options | Dry Boost⢠(Normal) |
| Dishwasher Options | Child Lock (on app) |
| Dishwasher Options | FilterFresh (on app) |
| Dishwasher Options | Sabbath Mode |
| Dishwasher Options | Start/Cancel |
| Lower Rack | 1 Blue rack handle treated with Microban⢠Antimicrobial Technology |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Rack Features | Blue cell covers treated with Microban⢠Antimicrobial Technology |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Upper Rack | 1 Blue rack handle treated with Microban⢠Antimicrobial Technology |
| Wash Arms | 3 Wash Levels |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash Arms | Bottle Jets |
| Wash Arms | Deep Clean Silverware Jets |
| Wash System | 3-Level |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Wash System Features | 90+ Spray Jet Wash System |
| Wash System Features | Deep Clean Silverware Jets |
| Wash System Features | Automatic HotStart |
| Wash System Features | Bottle Jets (4) |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
APPEARANCE
| Handle | Towel Bar Handle with Chrome accents and treated with Microban⢠Antimicrobial Technology |
| Installation | Side Installation or Top Installation Included |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Door Style | Long Door with Top Controls |
| Door Appearance | Full-length door |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Stainless |
| Control Panel Color | Matte Onyx Black treated with Microban⢠Antimicrobial Technology |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
POWER / RATINGS
| Power Connection | Optional cord kit (GPFCORD - WX09X70910, WX09X70911) |
| Energy Consumption (kWh/year) | 240 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60Hz ; 6.6A |
| Calrod Heater Watts | 800/500 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 6.6A |
| Hertz | 60 |
| Watts | 936 |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 44 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | Variable Speed |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
ACCESSORIES
| Optional 12' Drain Hose | Optional hose kit (WD24X10065) |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 105 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 145 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 145 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Missouri.















