300 Series Dishwasher24'' Stainless steel - SGE53X55UC
300 Series Dishwasher24'' Stainless steel
Model: SGE53X55UC

















300 Series Dishwasher24'' Stainless steel
Model: SGE53X55UC
Replaced By
Key Features
RackMatic Adjustable Upper Rack
24/7 AquaStop
A smarter clean with PrecisionWash
10-Year Rust-Through Warranty.
Less cleaning effort with anti-fingerprint finish.
46 dBA - the quietest dishwasher brand in the U.S.*
Added leak protection with 24/7 AquaStop Plus
Extra Dry
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
RackMatic Adjustable Upper Rack
The RackMatic middle rack easily adjusts to three different heights and up to 9 separate rack positions, allowing taller items like stemware to fit in the middle rack while leaving room for pots and pans below.
24/7 AquaStop
Our 24/7 AquaStop system contains leaks through a precisely engineered tub and a solid molded base. Sensors detect leaks and pump out water, even when the system is off. So you never have to worry about leaks whether you're at home or away.
A smarter clean with PrecisionWash
With Bosch PrecisionWash, simply start your dishwasher and walk away. Intelligent sensors continually scan and check the progress of dishes throughout the cycle, and powerful, precision spray arms go to work targeting every item of every load. So when your dishes are done, so are you.
10-Year Rust-Through Warranty.
We take much care of the quality of our dishwashers. The production processes and material used for the interior of our dishwashers allow to provide a special 10-year warranty against the rusting-through of the cavity from the inside (conditions apply).
Less cleaning effort with anti-fingerprint finish.
Stainless steel fronts with anti-fingerprint coating are permanently surface-sealed by means of a special final treatment. This protective coating makes fingerprints much more difficult to see; the surface stays clean longer, is much more scratch-resistant and is easier to clean.
46 dBA - the quietest dishwasher brand in the U.S.*
A range of technologies makes Bosch the quietest dishwasher brand in the U.S.* with impressively low decibel levels. For you, that means never having to wait until going to bed to run the dishwasher. *Based on an average of sound ratings of 24"" Full Size Stainless Steel Tub dishwashers contained in major brands websites. Major brands defined as TraQline Top 5 Market Share December 2021.
Added leak protection with 24/7 AquaStop Plus
With the advanced leak prevention and containment systems of AquaStop, AquaStop® Plus features an additional hose surrounding the water inlet hose for added protection.
Extra Dry
Used in combination with a wash cycle, the Extra Dry option raises the temperature and extends the drying time to further enhance drying results.
46 dBA: Quietest dishwasher brand.Close
Water softener ensures optimally spot-free and shiny dishes.
24h Delay Start Timer lets you run your dishwasher at off-peak times.
AquaStop Plus 4-Part leak protection system prevents water damage 24/7.Close
RackMatic offers 3 height levels, for 9 possible rack positions.Close
46 dBA:
Quietest dishwasher brand.
AquaStop Plus 4-Part leak protection system prevents water damage 24/7.
RackMatic offers 3 height levels, for 9 possible rack positions.
AquaStop® Plus 4-Part leak protection system prevents water damage 24/7.
RackMatic® offers 3 height levels, for 9 possible rack positions.
Specifications
General
| Installation Type | Built-under |
| Number of Place Settings | 13 |
| List of Programs | Pots & Pans, Auto, Normal, Rinse |
| Special Functions | Delicate, Sanitation, Extra Dry |
| Display | Yes |
| Silence Level | 46 dB(A) re 1pW |
| 3rd rack | None |
| Interior Light | No |
| Removable top | no |
| Power Cord Length | 47 1/4'' |
| Color / Control Panel | Stainless Steel |
| Color | Stainless steel |
| Panel Ready | Not Possible |
| Variable hinge | no |
| Adjustable plinth | No |
| Design | Built-in |
| ENERGY STAR® certified | yes |
| Total Annual Energy Consumption | 259 kWh |
| Total Annual Water Consumption | 624 gal |
| AquaStop | yes |
| Drying System | PureDry® |
| Adjustable Upper Rack | yes |
| Maximum temperature for water intake | 140 °F |
| Accessories Parts | no |
| ENERGY STAR® certified | yes |
| Leak Protection | yes |
Connectivity
| Home Connect™ | no |
| Home Connect™ | no |
Programmes
| Status Indicator | Sanitized LED US, Time remaining indicator front |
| List of Programs | Auto, Normal, Pots & Pans, Rinse |
| Program 1 | Pots & Pans |
| Program 2 | Auto |
| Program 3 | Normal |
| Reference program | Regular US |
| Program 4 | Rinse |
Safety
| ChildLock | Button suspension |
| AquaStop | yes |
Consumption values
| Glass protection | Yes |
| Total Annual Water Consumption | 624 gallons |
| Maximum temperature for water intake (°C) | 60 °C |
Connection
| Watts | 1,300 W |
| Power Cord Length | 47 1/4'' |
| Fuse protection | 12 A |
| Length inlet hose | 165 cm |
| Plug Type | Nema5-15P |
Construction type
| Color / Material Housing | Lacquered |
| Color / Control Panel | Stainless steel color, lacqu. |
| Design | Built-in |
| Drying System | PureDry® |
| Concealed heating element | Yes |
| Installation Type | Built-under |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Water Softener | Yes |
Comfort and Convenience
| Status Indicator | Sanitized LED US, Time remaining indicator front |
| Open Door Assist | no |
| InfoLight® | Not Applicable |
| TimeLight® | no |
| emotionLight | no |
| Multi-color Star Glow | no |
| sideLight | no |
| InfoLight® | Not Applicable |
| TimeLight® | no |
Cleaning Technology
| Drying System | PureDry® |
| Precise Glass Protection | no |
| Eco silence drive | yes |
| Aquasensor | yes |
| Water management system | no |
| Detergent detection | no |
| Water Softener | yes |
| NSF® Certified Sanitize Option | no |
Dimensions & Weight
| Width | 23.56 in. |
| Height | 32.06 in. |
| Length | 22.56 in. |
| Weight | 87 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.56 in. |
| Shipping Height | 37.06 in. |
| Shipping Length | 27.56 in. |
| Shipping Weight | 127 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 127 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 122.63 lbs. |
| Total of Cubes | 9.86 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 122.63 lbs. |
















