Small-Space Compact Dishwasher with Stainless Steel Tub - WDF518SAHM
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Small-Space Compact Dishwasher with Stainless Steel Tub
Model: WDF518SAHM
















+6more
360 View
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Small-Space Compact Dishwasher with Stainless Steel Tub
Model: WDF518SAHM
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Specifications
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Refinements
| Features | ADA Compliant |
Exterior Details
| Control Panel Color | Black |
| Door Style | Flat |
| Handle Color | Black |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Pocket Handle |
| Window | No |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Interior Details
| Interior Light | No |
Details
| Built-In Water Softener | No |
| Dishwasher Cycle Selection | Heavy, Light/China, Normal, Quick Wash, Rinse |
| Dishwasher Option Selections | 1-24 Hour Delay, Heated Dry, Hi Temp Wash |
| Dishwasher Type | Built-In |
| Dispensers | Detergent and Rinse Aid |
| Drying System Type | Recessed Heating Element |
| Last Cycle Recall | Yes |
| Number of Place Settings | 8 |
| Number of Racks | 2 |
| Number of Wash Levels | 4 |
| Number of Washarms | 2 |
| Rack Material | Nylon |
| Rinse Aid Dispenser Level Indicator | Optical Level Indicator |
| Sensor | Yes |
| Sound Package | Quiet Partner™ |
| True Hold Door | Yes |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Tub Style | Built-in 18in. Tub |
| Wash System | Filter |
| Wash System Type | Removable Filter |
| Water Filtration | Yes |
| Window | No |
Controls
| Control Location | Front |
| Control Type | Electronic |
| Status Light | White |
Rack Details
| Culinary Basket | No |
| Lower Rack Cushion-Tip Tines | Yes |
| Lower Rack Style | Extended |
| Lower Rack Utility Basket | Yes |
| Second Level Rack Adjustable | Yes |
| Second Level Rack Cushion-Tip Tines | Yes |
| Second Level Rack Extras | 1-Fold Down Wire Cup Shelf |
| Silverware Basket Covers | Yes |
| Silverware Basket Location | Bottom Rack |
| Silverware Basket Type | Large In the Rack Basket |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 5 |
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| CEE Tier Rating | Tier I |
| Energy Star Qualified | No |
| NSF Certified | No |
| Prop 65 | Standard |
Dimensions & Weight
| Width | 17.63 in. |
| Height | - |
| Length | 22 in. |
| Weight | 64 lbs. |
| Depth Closed Excluding Handles | 22 in |
| Depth Closed Including Handles | 22-219/500 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 44-1/2 in |
| Gross Weight | 64 lbs |
| Net Weight | 59 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22.63 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | 27 in. |
| Shipping Weight | 104 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 104 lbs. |
| Source | Calculation |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Missouri.















