ENERGY STAR® certified dishwasher with 1-Hour Wash cycle - WDF520PADM
ENERGY STAR® certified dishwasher with 1-Hour Wash cycle
Model: WDF520PADM









































ENERGY STAR® certified dishwasher with 1-Hour Wash cycle
Model: WDF520PADM
Key Features
1-Hour Wash cycle
Soil sensor
Cycle memory
In-door silverware basket
Heated Dry option
Sani Rinse option
Normal cycle
Heavy cycle
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
1-Hour Wash cycle
Clean the dishes you need fast with a cycle that thoroughly takes care of plates, pans and glasses in just an hour.
Soil sensor
Determines how dirty dishes are and adjusts the Normal cycle as needed to make sure dishes come out clean.
Cycle memory
Quickly start your dishwasher with one button. It automatically remembers the last cycle you picked so it’s stored and ready to go.
In-door silverware basket
Frees up rack space by easily fitting on the front of the lower rack or in the door to make room for more dishes.
Heated Dry option
Use a clean, dry dish straight from the dishwasher thanks to added heat for drying. For optimal drying results, use this option with rinse aid.
Sani Rinse option
Sanitizes dishes by eliminating 99.999% of food soil bacteria.
Normal cycle
Use for normal amounts of food soil to clean up leftover messes from your day-to-day meals.
Heavy cycle
Takes care of heavily soiled messes and other hard-to-clean dishes without the extra elbow grease by adding extra time to the cycle.
High Temperature Wash option
Get thorough cleaning with the High Temperature Wash option.
ENERGY STAR® Certified
ENERGYSTAR® certified models exceed government standards to help save money on your utility bills.
Industry's Best Selling Dishwasher Brand
An American Company for Over 100 Years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.68 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.18 lbs. |
| Total of Cubes | 11.68 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.18 lbs. |
Exterior Details
| Window | No |
Details
| Dishwasher Type | Built-In |
| Dispensers | Detergent and Rinse Aid |
| Number of Place Settings | 14 |
| Number of Racks | 2 |
| Number of Wash Levels | 4 |
| Number of Washarms | 2 |
| Rinse Aid Dispenser Level Indicator | Yes |
| Sensor | Yes |
| Sound Package | Yes |
| Tub Material | Plastic |
| Tub Style | Built-in Tall Tub 24in. |
| Wash System Type | Removable Filter |
| Dishwasher Cycle Selection | 1-Hour Wash; Heavy; Normal; Soak & Clean |
| Dishwasher Option Selections | 4 Hour Delay; Control Lock; Heated Dry; Hi Temp Wash; Sani Rinse |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 4 |
Rack Details
| Lower Rack Cushion-Tip Tines | No |
| Lower Rack Fold-Down Tines | No |
| Lower Rack Style | Straight |
| Second Level Rack Adjustable | No |
| Second Level Rack Cushion-Tip Tines | No |
| Second Level Rack Extras | 1-5 in. Cup Shelf |
| Second Level Rack Fold-Down Tines | No |
| Second Level Rack Glides | Single Channel Rails |
| Third Level Rack Adjustable | N/A |
| Third Level Rack Glides | N/A |
| Third Level Rack Removable | N/A |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Controls
| Control Location | Front |
| Control Type | Electronic |
| Status Light | Blue |
Electrical
| Power Cord Included | No |
Certifications
| CEE Tier Rating | Tier I |
| NSF Certified | Yes |
| Energy Rating (kWh/year) | 260 |
| prop65 | Standard - Standard |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 34.5 in. |
| Length | 24.5 in. |
| Weight | 65 lbs. |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 33-7/8 in |
| Cutout Width | 24 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49-1/2 in |
| Gross Weight | 65 lbs |
| Maximum Height | 34-1/2 in |
| Minimum Height | 33-1/2 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 in. |
| Shipping Height | 39.5 in. |
| Shipping Length | 29.5 in. |
| Shipping Weight | 105 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 105 lbs. |
| Source | Calculation |
Dimensions
| Cutout Depth | 24 |
| Cutout Height | 33.875 |
| Cutout Width | 24 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49.5 |
| carton depth | 26 |
| carton height | 35 |
| carton width | 24 |
| gross weight | 64 |
| net weight | 0 |
Oven Details
| Lower Rack Glides | Rollers |
| Lower Rack Utility Basket | No |
Silverware Basket Details
| Silverware Basket Location | Rack or Door |
| Silverware Basket Type | AnyWare™ Basket |
Product Details
| Decibel Level (dBA) | 55 |
| Dishwasher Rack Material | Vinyl |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| Kosher Consumer Friendly | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Missouri.















