Quiet Dishwasher with Boost Cycle and Extended Soak Cycle - WDT530HAMM
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Quiet Dishwasher with Boost Cycle and Extended Soak Cycle
Model: WDT530HAMM














+4more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Quiet Dishwasher with Boost Cycle and Extended Soak Cycle
Model: WDT530HAMM
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Specifications
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 156.8 lbs. |
| Total of Cubes | 12.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 156.8 lbs. |
Exterior Details
| Door Style | Flat |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Towel Bar |
| Window | No |
Details
| Built-In Water Softener | No |
| Dishwasher Cycle Selection | Boost, Extended Soak, Heavy, Normal, Quick Wash |
| Dishwasher Option Selections | Extended Dry, Heated Dry, Hi Temp Wash, Sani Rinse |
| Dispensers | Detergent and Rinse Aid |
| Drying System Type | Heating Element |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Towel Bar |
| Number of Place Settings | 12 |
| Number of Racks | 2 |
| Number of Wash Levels | 4 |
| Number of Washarms | 2 |
| Rack Material | PVC |
| Rinse Aid Dispenser Level Indicator | Optical Level Indicator |
| Sensor | No |
| Sound Package | Quiet Pack™, Yes |
| True Hold Door | No |
| Tub Material | Plastic with Stainless Steel Door |
| Wash System | Filter |
| Water Filtration | Yes |
Installation Considerations
| Hoses Included | Yes, Drain |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Top |
| Control Type | Electronic Touch |
| Status Light | Blue |
Rack Details
| Lower Rack Cushion-Tip Tines | No |
| Lower Rack Fold-Down Tines | No |
| Lower Rack Style | Straight |
| Second Level Rack Adjustable | No |
| Second Level Rack Cushion-Tip Tines | No |
| Second Level Rack Fold-Down Tines | No |
Interior Details
| Interior Light | No |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 5 |
Silverware Basket Details
| Silverware Basket Covers | No |
| Silverware Basket Location | Lower Rack - Right Side |
Electrical
| Power Cord Included | No |
Refinements
| Features | Boost Cycle |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 27.25 in. |
| Weight | 80 lbs. |
| Depth Closed Including Handles | 27-1/4 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24-1/2 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49-1/2 in |
| Gross Weight | 80 lbs |
| Net Weight | 69 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 in. |
| Shipping Height | 38.5 in. |
| Shipping Length | 32.25 in. |
| Shipping Weight | 120 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 120 lbs. |
| Source | Calculation |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Missouri.















