GE Monogram® Dishwasher - ZBD7920PSS
GE Monogram® Dishwasher
Model: ZBD7920PSS











GE Monogram® Dishwasher
Model: ZBD7920PSS
Replaced By
Key Features
Generously sized interior
Quiet operation (48 dBA)
High-intensity Xenon lights
Stainless steel tub
Adjustable upper rack with fold-down tines
Versatile lower rack with fold-down tines
Pearlescent gray, ball-tipped racks
Extraclean turbidity sensor
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Generously sized interior
Provides the space and loading flexibility necessary to accommodate 16 place settings
Quiet operation (48 dBA)
Is made possible by advanced sound-absorbing materials and a smooth-running motor
High-intensity Xenon lights
Illuminate the entire interior, leaving no question as to whether or not dishes have been cleaned
Stainless steel tub
Retains its attractive shine cycle after cycle, year after year
Adjustable upper rack with fold-down tines
Allows stacking of dishes and is designed to easily move up, down and diagonally to maximize loading flexibility
Versatile lower rack with fold-down tines
Easily accommodates bowls and large dishes
Pearlescent gray, ball-tipped racks
Have an elegant silver-gray finish that complements the stainless steel interior
Extraclean turbidity sensor
Continually monitors the amount of soil on dishes and makes the necessary wash-cycle adjustments for an exceptional clean
Powerful, forced-air drying system
Continually extracts moist air from the tub, leaving dishes thoroughly dry and ready to use
Three spray arms
Provide complete cleaning coverage, even when the dishwasher is fully loaded with plates, bowls and pots
Antibacterial cycle
Sanitizes dishes by reducing 99.9% of bacteria with a hot-wash rinse
End-of-cycle indicator light
Allows you to see at a glance with the dishwasher is operating
Hidden, integrated electronic controls
Maintain the overall clean appearance of the exterior
Certifications
California Prop 65
ENERGY STAR® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 24.75 in |
| Net Weight | 117 lb |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Approximate Shipping Weight | 122 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
FEATURES
| Wash System | PureClean |
| Sensor | ExtraClean™ |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Water Filtration System | Self-Cleaning Water Filtration |
| Number of Options | Variable |
| Style | Built-In |
| Interior Lighting | 2 Xenon |
| Number of Cycles | Variable |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry with Fan Assist |
| Control Type | Fully Integrated Inlaid Electronic Light Touch |
| Racking System | Pearlescent Racks |
| Rack Features | 3 Pearlescent Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Dishwasher Options | Automatic Hot Start |
| Wash Arms | Lower |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Wash System Features | Automatic Temperature Sensing |
| Dishwasher Cycles | China/Crystal |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited lifetime of product tub/door liner |
| Parts Warranty | Limited 5-year racks/electronic control board |
APPEARANCE
| Door Panel Color | Stainless Steel |
| Design Style | European Stainless Steel |
| Handle | Stainless Steel Tubular |
| Door Appearance | Fully integrated door |
| Installation | Hard Countertop Ready |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 875 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 9.1 A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 48 dBA |
| Outer Wrap | Thinstall™ |
| Quiet Features | Quiet Water Fill Port |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24.75 in. |
| Weight | 117 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29.75 in. |
| Shipping Weight | 157 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 157 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
| Total of Cubes | 11.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
Where to Buy Monogram Appliances in Missouri.

















