Convertible/Portable Dishwasher - GSC3500DBB
Key Features
3-level wash system
Woodgrain laminate top
Two-stage filtration with Extra Fine filter
Piranha hard food disposer
Pots and pans cycle
Up to 12-place setting capacity racking
64 dBA
Piranha™ hard food disposer
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
3-level wash system
Powerful wash cleans dishes thoroughly
Woodgrain laminate top
Creates a durable, attractive surface
Two-stage filtration with Extra Fine filter
Extra filtration keeps water clean
Piranha hard food disposer
Grinds food into small particles that are washed away
Pots and pans cycle
Removes difficult soils from cookware
Up to 12-place setting capacity racking
Provides flexibility to wash a variety of dishes at once
64 dBA
Motor runs quietly to keep kitchen peaceful
Piranha™ hard food disposer
Grinds food into small particles that are washed away
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 27 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 131 lb |
| Approximate Shipping Weight | 147 lb |
| Overall Height | 36 3/8 in |
| Overall Width | 24 7/8 in |
FEATURES
| Wash System | 3-Level |
| Lower Rack | Standard |
| Number of Place Settings | 12 |
| Water Filtration System | 2-Stage Self-Cleaning Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket |
| Upper Rack | Standard with tower |
| Dishwasher Options | Hot Start |
| Latch | Center Throw |
| Wash Arms | Upper - Dome |
| Number of Options | 2 |
| Style | Portable |
| Dishwasher Control Features | Cycle Progress Indicator Dial |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Permatuf™ Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid |
| Control Type | TouchTap™ with dial |
| Control Type | 4 Touchpads |
| Control Type | Front Controls |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Cycles | Plate Warmer |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Wash Arms | Middle Tower |
| Wash Arms | Lower - Wash Arm |
| Wash System Features | Drain Hose |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 500 |
| Power Connection | Power Cord - Included |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 6.2 A |
APPEARANCE
| Door Appearance | Standard door |
| Side Color | White |
| Installation | Steel Case |
| Decorative Laminate Wood Top | Light Wood Grain |
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Style | Flat Door |
| Color Appearance | Black |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 64 dBA |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
ACCESSORIES
| Conversion Kit | WD35X10351 |
Dimensions & Weight
| Width | 24.88 in. |
| Height | 36.38 in. |
| Length | 27 in. |
| Weight | 131 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.88 in. |
| Shipping Height | 41.38 in. |
| Shipping Length | 32 in. |
| Shipping Weight | 171 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 171 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 14.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 175.76 lbs. |
| Total of Cubes | 14.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 175.76 lbs. |
You might also like these best sellers...

























