9.0 cu. ft. Mega Capacity Electric Dryer w/ Steam™ Technology - DLEX8000V
9.0 cu. ft. Mega Capacity Electric Dryer w/ Steam™ Technology
Model: DLEX8000V












9.0 cu. ft. Mega Capacity Electric Dryer w/ Steam™ Technology
Model: DLEX8000V
Replaced By
9.0 Cu. Ft. Mega Capacity Smart Wi-fi Enabled Front Load Electric Dryer With Turbosteam™ And Built-in Intelligence
Model: DLEX8900B

$1,347.00
Was$1,799.00Save $452.00 (25%)
Key Features
More Room to Dry
Smooth operator
Get wise
The quick fix
See Spot Run
9.0 cu. ft. Mega capacity
TrueSteam Technology
SmartDiagnosis
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
More Room to Dry
When it comes to laundry capacity, big is good, bigger is better, but biggest is best. With 9.0 cu ft of mega capacity, now you can fit a king size comforter and full set of bedding in a single load! You'll definitely have more room to dry.
Smooth operator
A lot of those drying headaches can be a thing of the past. Our TrueSteam Technology generates real steam to reduce wrinkles and odors, and practically eliminates the need for ironing.
Get wise
If you ever experience an issue with your LG dryer, you don't have to worry. The SmartDiagnosis feature helps the service center diagnose problems over the phone, or with a simple app on your smart phone, helping you minimize costly, inconvenient service calls.
The quick fix
Late for the party and no time to iron your favorite outfit? The SteamFresh Cycle refreshes, and reduces wrinkles in up to five garments at a time with one 20-minute dryer cycle.
See Spot Run
Got a small stain or spot? Our SpotClean Cycle is designed to use the power of steam to effectively remove stains and freshen clothes right in the dryer.
9.0 cu. ft. Mega capacity
TrueSteam Technology
SmartDiagnosis
SteamFresh Cycle
Wash the unwashable
You probably wish you could clean your throw pillows or children’s toys. With the SteamSanitary Cycle, you can. It uses steam to safely sanitize items marked as non-washable.
Specifications
Other
| Carton (WxHxD) | 31 3/10" x 44 2/3" x 33 3/4" |
CAPACITY
| Capacity | 9.0 cu. ft. |
WARRANTY/UPC
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor |
APPEARANCE
| Design Look | Front Control |
| Intelligent Electronic Controls with Dual LED Display | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
FABRIC CARE FEATURES
| SteamFresh™ Cycle | Yes |
| SteamSanitary™ Cycle | Yes |
| ReduceStatic™ Option | Yes |
| EasyIron™ Option | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| SpotClean™ Cycle | Yes |
SUMMARY
| SteamDryer™ | Yes |
| Dryer Type | Electric |
| Stackable | Yes |
MATERIALS AND FINISHES
| Top Plate | White: Powder Coat / VCM: Porcelain |
| Cabinet | Painted Steel |
| Control Panel | Plastic |
| Transparent Door Glass | Yes |
| Door Rim | Large Chrome Rimmed Glass Door with Dark Blue Tinted Cover |
| Available Colors | White (W), Graphite Steel (V) |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
CONVENIENCE FEATURES
| Leveling Legs | 4 Adjustable Legs |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Venting Option | Electric: 4 Way Venting / Gas: 3 Way Venting |
| Drum Light | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Anti-Bacterial Cycle | Yes |
| Drying Rack | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| 3 Minute Installation Check | Yes |
OPTIONS
| Pedestal | WDP5W/WDP5V |
| Pedestal (WxHxD) | 29" x 13 9/10" x 29 2/5" |
| Stacking Kit | KSTK2 |
| LP Conversion Kit | 383EEL3002D |
| Side Venting Kit | DVK2 (383EEL9001L) |
POWER SOURCE
| Ratings | CSA Listed |
| Electrical Requirements | 120V, 15 Amps (Gas) / 240V, 30 Amps (Electric) |
| Type | Gas/Electric |
DRYING PROGRAMS
| Options | More Time, Less Time, Custom Program, Damp Dry Signal, Wrinkle Care, Child Lock, ReduceStatic™, EasyIron™, Rack Dry, End of Cycle Signal, Drum Light |
| Drying Levels | Very Dry, More Dry, Normal Dry, Less Dry, Damp Dry |
| No. of Programs | 14 |
| Programs (Sensor Dry) | Cotton/Normal, Perm. Press, Towels, Delicates, Heavy Duty, SteamFresh™, SteamSanitary™, SpotClean™, Anti-Bacterial, Jumbo Dry, Wool, Super Dry |
| Programs (Manual Dry) | Speed Dry, Air Dry |
| No. of Options | 11 |
| Temperature Settings | High, Medium High, Medium, Low, Ultra Low |
| Manual Dry Times | 60 min., 50 min., 40 min., 30 min., 20 min., More Time/Less Time |
UPC CODES
| UPC | 048231012508 |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 40.8 in. |
| Length | 32.3 in. |
| Weight | 158 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 45.8 in. |
| Shipping Length | 37.3 in. |
| Shipping Weight | 198 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 198 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.12 ft³ |
| Dimensional Weight | 274.95 lbs. |
| Total of Cubes | 22.12 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 274.95 lbs. |















