9.0 cu. ft. Mega Capacity Electric Dryer w/ TrueSteam® - DLEX8100V
9.0 cu. ft. Mega Capacity Electric Dryer w/ TrueSteam®
Model: DLEX8100V












9.0 cu. ft. Mega Capacity Electric Dryer w/ TrueSteam®
Model: DLEX8100V
Key Features
Kink in Your Wardrobe Plans?
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
Keep Clothes Wrinkle Free
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Kink in Your Wardrobe Plans?
Toss the shirt in the dryer, turn on TurboSteam™ and in just 10 minutes your shirt is back in tip-top shape. Also helps refresh fabrics and reduce wrinkles in half the time of other steam settings.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your dryer remotely, track and download cycles, connect with Google or Alexa voice assistants, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to notify you of potential issues and hazards like clogged dryer ducts. Learn more.
Keep Clothes Wrinkle Free
Always forgetting to remove your laundry? No problem. Choosing the Wrinkle Care option periodically tumbles your laundry to keep clothes wrinkle free.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Pedestal (WxHxD) | 29" x 14 1/8" x 30 7/8" (50 9/16" D with door open) |
Dryer Programs
| No. of Dryer Programs | 14 |
| Dryer Programs | AirDry, HeavyDuty, SteamFresh™, SuperDry, Towels, AntiBacterial, Cotton/Normal, Delicates, JumboDry, PermPress, SpeedDry, SpotClean™, SteamSanitary™, Wool |
| Drying Levels | Damp Dry, Less Dry, More Dry, Normal Dry, Very Dry |
| Manual Dry Times | 20 min., 30 min., 40 min., 50 min., 60 min., More Time/Less Time |
| Temperature Settings | High, Medium High, Medium, Low, Ultra Low |
Laundry Appliance Capacity
| Dryer Capacity | 9 cu.ft. |
Summary
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Steam | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
| Type of Display | Intelligent Electronic Controls with LED Display |
Energy
| CEF | 374 |
Fabric Care Features
| TrueSteam® | Yes |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
Laundry Appliance Convenience Features
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Vent Type | Vented |
| Venting Option | 4 Way Venting |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | Yes |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Graphite Steel (V), White (W) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| Cabinet | Painted Steel |
| Door / Rim | Square w/ Chrome trim |
| Tub Rear | Stainless Steel |
Power Source
| Dryer Power Source Type | Electric |
| Dryer Electrical Requirements | 240V 30 Amps (Electric) |
| Ratings | CSA Listed |
Options/Accessories
| LP Conversion Kit | LPK1 |
| Pedestal | WDP5V |
| Side Venting Kit | 3911EZ9131X |
Warranty & UPC
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 48231018050 |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 40.8 in. |
| Length | 32.1 in. |
| Weight | 157.7 lbs. |
| Weight (Carton) | 177.5 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 45.8 in. |
| Shipping Length | 37.1 in. |
| Shipping Weight | 197.7 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 197.7 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.98 ft³ |
| Dimensional Weight | 273.24 lbs. |
| Total of Cubes | 21.98 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 273.24 lbs. |
You might also like these best sellers...















