9.0 cu. ft. Mega Capacity Electric Dryer w/ Steam™ Technology - DLEX8100W
9.0 cu. ft. Mega Capacity Electric Dryer w/ Steam™ Technology
Model: DLEX8100W











9.0 cu. ft. Mega Capacity Electric Dryer w/ Steam™ Technology
Model: DLEX8100W
Key Features
Smooth operator
More Room to Dry
Get wise
See Spot Run
Wash the unwashable
The quick fix
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Smooth operator
A lot of those drying headaches can be a thing of the past. Our TrueSteam Technology generates real steam to reduce wrinkles and odors, and practically eliminates the need for ironing.
More Room to Dry
When it comes to laundry capacity, big is good, bigger is better, but biggest is best. With 9.0 cu ft of mega capacity, now you can fit a king size comforter and full set of bedding in a single load! You'll definitely have more room to dry.
Get wise
If you ever experience an issue with your LG dryer, you don't have to worry. The SmartDiagnosis feature helps the service center diagnose problems over the phone, or with a simple app on your smart phone, helping you minimize costly, inconvenient service calls.
See Spot Run
Got a small stain or spot? Our SpotClean Cycle is designed to use the power of steam to effectively remove stains and freshen clothes right in the dryer.
Wash the unwashable
You probably wish you could clean your throw pillows or children’s toys. With the SteamSanitary Cycle, you can. It uses steam to safely sanitize items marked as non-washable.
The quick fix
Late for the party and no time to iron your favorite outfit? The SteamFresh Cycle refreshes, and reduces wrinkles in up to five garments at a time with one 20-minute dryer cycle.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
APPEARANCE
| Design Look | On-Door Front Control Panel |
| Touch Buttons | Yes |
| Front Electronic Control Panel with LED Display | Yes |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
CAPACITY
| Capacity | 9.0 cu. ft. |
DRYER PROGRAMS
| No. of Programs | 14 |
| Programs (Manual Dry) | Speed Dry, Air Dry |
| Programs (Sensor Dry) | Cotton/Normal, Perm Press, Towels, Delicates, Heavy Duty, SteamFresh™, SteamSanitary™, Anti-Bacterial, Jumbo Dry, Wool, Super Dry, SpotClean™ |
| No. of Options | 11 |
| Options | More Time, Less Time, Damp Dry Signal, Wrinkle Care, Child Lock, Custom Program, PGM Save, Reduce Static, EasyIron, Rack Dry, Drum Light |
| Temperature Settings | High, Medium High, Medium, Low, Ultra Low |
| Drying Levels | Very Dry, More Dry, Normal Dry, Less Dry, Damp Dry |
| Manual Dry Times | 60 min., 50 min., 40 min., 30 min., 20 min., More Time/Less Time |
FABRIC CARE FEATURES
| TrueSteam® Technology | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
CONVENIENCE FEATURES
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Drum Light | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| Venting Option | 4 Way Venting |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Leveling Legs | 4 Adjustable Legs |
| 3 Minute Installation Check | Yes |
SMART THINQ® TECHNOLOGY
| SmartDiagnosis™ | Yes |
MATERIALS AND FINISHES
| Aluminized Alloy Steel Drum (Alcosta) | Yes |
| Tub Rear | STS |
| Cabinet | Painted Steel |
| Control Panel | Plastic (Door Assembly) |
| Top Plate | White: Powder Coat / VCM: Porcelain |
| Door | Glass/Chrome |
| Door Cover | Dark Blue Tinted Square Cover |
| Available Colors | White (W), Graphite Steel (V) |
POWER SOURCE
| Ratings | CSA Listed |
| Electrical Requirements | 240V 30 Amps |
| Type | Electric |
| BTU | 20,000 |
OPTIONS
| Pedestal | WDP5W/WDP5V |
| Pedestal (WxHxD) | 29" x 14 1/8" x 30 7/8" |
| Stacking Kit | KSTK2 |
WARRANTY
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor |
UPC CODES
| UPC | 048231018043 |
disclaimer
| disclaimer | Design, features and specifications subject to change without notice. Screen images simulated and/or dramatized. Some features in videos may not be available on all models. Please refer to th |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 40.8 in. |
| Length | 32.1 in. |
| Weight | 157.7 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 45.8 in. |
| Shipping Length | 37.1 in. |
| Shipping Weight | 197.7 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 197.7 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.98 ft³ |
| Dimensional Weight | 273.24 lbs. |
| Total of Cubes | 21.98 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 273.24 lbs. |
You might also like these best sellers...















