$949.99
7.4 cu. ft. Smart wi-fi Enabled Gas Dryer with Sensor Dry Technology - DLG3461V
$949.99
Key Features
7.4 cu. ft. Capacity
ThinQ Technology
Sensor Dry
10 Dryer Programs
ENERGY STAR Qualified
Wi-Fi Connectivity
SmartThinQ Technology
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Specifications
Features
7.4 cu. ft. Capacity
ThinQ Technology
Sensor Dry
10 Dryer Programs
ENERGY STAR Qualified
Wi-Fi Connectivity
SmartThinQ Technology
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton (WxHxD) | 29 7/10" x 43 1/5" x 31 3/10" |
THINQ® SMART FEATURES
| Wi-Fi | Yes |
| Energy Monitoring | Yes (WiFi) |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Remote Start and Cycle Monitor | Yes |
ENERGY
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
FABRIC CARE FEATURES
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
DRYER PROGRAMS
| Programs (Sensor Dry) | Normal, Heavy Duty, Bedding, Towels, Small Load, Perm Press, Delicates, Speed Dry (Manual Dry), Air Dry (Manual Dry), Downloaded |
| No. of Options | 11 |
| No. of Programs | 10 |
| Drying Levels | Very Dry, Normal Dry, Damp Dry |
| Manual Dry Times | 60 min., 40 min., 20 min., More Time/Less Time |
| Options | More Time, Less Time, Damp Dry Signal, Wrinkle Care, Control Lock, Custom Program, PGM Save, Wi-Fi Connect, Anti-Bacterial, Energy Saver, Remote Start |
| Temperature Settings | High, Medium, Ultra Low |
CONVENIENCE FEATURES
| Reversible Door | Yes |
| Child Lock | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Venting Option | 3 Way Venting |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
WARRANTY
| Parts & Labor | 1 Year |
POWER SOURCE
| Electrical Requirements | 120V, 15 Amps |
| Ratings | CSA Listed |
| Type | Gas |
| BTU | 10,000 Feet |
APPEARANCE
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
| Intelligent Electronic Controls with LED Display | Yes |
SUMMARY
| Matching Washer | WM3460CV |
| Sensor Dry | Yes |
| Capacity | 7.4 cu. ft. |
| Color | Graphite Steel (V) |
| Type | Front Load Dryer |
MATERIALS AND FINISHES
| Cabinet | Painted Steel |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| Tub Rear | Painted |
| All Available Colors | White (W), Graphite Steel (V) |
| Door | Round STS silver painted trim |
OPTIONS
| LP Conversion Kit | 383EEL3002D |
| Pedestal (WxHxD) | 27 x 14 1/8 x 30 3/4 (50 1/2 D with door open) |
| Pedestal | WDP4V |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
UPC CODES
| UPC | 048231028103 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 38.69 in. |
| Length | 30 in. |
| Weight | 124.7 lbs. |
| Weight (Carton) | 137.9 |
| Depth with Door Open | 51" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 43.69 in. |
| Shipping Length | 35 in. |
| Shipping Weight | 164.7 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 164.7 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.13 ft³ |
| Dimensional Weight | 225.45 lbs. |
| Total of Cubes | 18.13 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 225.45 lbs. |
You might also like these best sellers...


























