$1,199.99
7.4 cu. ft. Ultra Large Capacity Smart wi-fi Enabled SteamDryer™ - DLGX3701V
$1,199.99
Key Features
Measure Twice, Order Once
De-wrinkle clothes in less time
Think you can’t do laundry on the go? Think Again.
Get It Dry the First Time
Get It All Done in Less Time
Fits in More Places
Keep Clothes Wrinkle Free
Warranty / Certifications
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Measure Twice, Order Once
Complete this guide to help ensure a successful delivery and installation.
De-wrinkle clothes in less time
LG’s TurboSteam technology generates steam instantly, so reducing wrinkles and odors is a breeze. That means you can get your favorite shirt back in tip-top shape in just 10 minutes.
Think you can’t do laundry on the go? Think Again.
Expand the limits of your laundry room with the LG ThinQ app. Select a cycle, start or stop the wash and get notifications about when your laundry will be done, all from your smartphone. It even works with the Google Assistant and Amazon Alexa, so you can manage your laundry with simple voice commands.
Get It Dry the First Time
Our Sensor Dry system measures the moisture levels during the cycle and automatically adjusts the drying time to help ensure you get dry laundry every time.
Get It All Done in Less Time
Ultra-large capacity (7.4 cu.ft.) means you have the room to do more laundry in fewer loads.
Fits in More Places
Get extra capacity without taking up extra space, thanks to a 30" depth that easily fits into smaller spaces or second floor closets.
Keep Clothes Wrinkle Free
Always forgetting to remove your laundry? No problem. Choosing the Wrinkle Care option periodically tumbles your laundry to keep clothes wrinkle free.
Warranty / Certifications
COMPLETE YOUR SYSTEM
See compatible products below:
CLICK BELOW TO SEE THE ELECTRIC DRYER MODEL
TurboSteam Technology
7.4 cu. ft. Ultra Large Capacity
ThinQ Technology
Sensor Dry
FlowSense Duct Clogging Indicator
ENERGY STAR Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton (WxHxD) | 29 19/32” x 43 3/8” x 31 3/8” |
THINQ® SMART FEATURES
| Wi-Fi | Yes |
| Cycle Monitoring and Notification | Yes |
| Energy Monitoring | Yes (WiFi) |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Remote Start | Yes |
ENERGY
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| CEF | 3.49 |
DRYER OPTIONS
| No. of Options | 12 |
| Options | More Time, Less Time, Damp Dry Signal, Wrinkle Care, Control Lock, Custom Program, PGM Save, Wi-Fi Connect, Energy Saver, TurboSteam™, Reduce Static, Remote Start |
| Temperature Settings | High, Medium High, Medium, Low, Ultra Low |
| Drying Levels | Very Dry, More Dry, Normal Dry, Less Dry, Damp Dry |
| Manual Dry Times | 60 min., 50 min., 40 min., 30 min., 20 min., More Time/Less Time |
FABRIC CARE FEATURES
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Steam | TurboSteam™ |
DRYER PROGRAMS
| No. of Programs | 12 |
| Programs | Normal, Heavy Duty, Bedding, Anti Bacterial, SteamSanitary™, SteamFresh™, Perm. Press, Delicates, Towels, Speed Dry (Manual Dry), Air Dry (Manual Dry), Downloaded |
CONVENIENCE FEATURES
| Drum Light | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Child Lock | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Venting Option | 3 Way Venting |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
WARRANTY
| Parts & Labor | 1 Year |
POWER SOURCE
| Electrical Requirements | 120V, 15 Amps |
| Ratings | CSA Listed |
| Type | Gas |
| BTU Rating | 10,000 Feet |
APPEARANCE
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
| Intelligent Electronic Controls with LED Display | Yes |
SUMMARY
| Matching Washer | WM3700HVA |
| Sensor Dry | Yes |
| Capacity | 7.4 cu. ft. |
| Steam | Yes |
| Type | Front Load Dryer |
| Colors | White (W), Graphite Steel (V) |
MATERIALS AND FINISHES
| Cabinet | Painted Steel |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| Tub Rear | Painted |
| All Available Colors | White (W), Graphite Steel (V) |
| Door | Round w/ Chrome trim |
OPTIONS
| LP Conversion Kit | LPK1 |
| Pedestal (WxHxD) | 27" x 14 1/8" x 30 3/4" (50 1/2" D with door open) |
| Pedestal | WDP4V |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
UPC CODES
| UPC | 048231024938 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 38.69 in. |
| Length | 30 in. |
| Weight | 125.7 lbs. |
| Depth with Door Open | 51" |
| Weight Carton | 138.9 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 43.69 in. |
| Shipping Length | 35 in. |
| Shipping Weight | 165.7 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 165.7 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.13 ft³ |
| Dimensional Weight | 225.45 lbs. |
| Total of Cubes | 18.13 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 225.45 lbs. |
You might also like these best sellers...




















