$1,096.00
Was$1,449.00Save $353.00 (24%)
7.4 Cu. Ft. Ultra Large Capacity Smart Front Load Gas Dryer With Turbosteam®, Ai Sensing And Hybrid Electronic Controls With Lcd Display - DLGX5801A
7.4 Cu. Ft. Ultra Large Capacity Smart Front Load Gas Dryer With Turbosteam®, Ai Sensing And Hybrid Electronic Controls With Lcd Display
Model: DLGX5801A


7.4 Cu. Ft. Ultra Large Capacity Smart Front Load Gas Dryer With Turbosteam®, Ai Sensing And Hybrid Electronic Controls With Lcd Display
Model: DLGX5801A
$1,096.00
Was$1,449.00Save $353.00 (24%)
Current Rebates
LG Appliances Buy More Save More Online Rebate up to $800
Expires: June 16, 2026
LG Appliances ThinQ Extended Warranty
Expires: December 31, 2026
LG Appliances Memorial Day Rebate up to $750
Expires: June 03, 2026
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Specifications
Specifications
Dryer Programs
| No. of Dryer Programs | 26 |
| Dryer Programs | AI Dry, Activewear, Blanket Refresh, Easy Ironing, Jeans, Large Load, Overnight Dry, Power Dry, Rack Dry, Quick Dry, SteamFresh™, SteamSanitary™, Timed Dry, Towels, XL Load, Wrinkle Preventio |
| No. of Dryer Options | 11 |
| Dryer Options | Damp Signal, Energy Saver, Smart Diagnosis, Steam, Low Static, Drum Light, Remote Start, Wi-Fi, Signal, "More Cycles" Edit, Wrinkle Care |
| Drying Levels | Very Dry, More Dry, Normal Dry, Less Dry, Damp Dry |
| Dry Modes | No |
| Manual Dry Times | 10 min ~ 100 min (5 min incremental) |
| Temperature Settings | High, Med High, Medium, Med Low, Low |
Laundry Appliance Capacity
| Capacity | 7.4 cu. ft. |
Summary
| Product Color | Alpine White (A) |
| Matching Washer | WM5800HAA |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Hard Buttons | No |
| Series | LG |
| Steam | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
| Type | Front Load Dryer |
Energy
| CEF | 3.49 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Fabric Care Features
| Precise Temperature Control with Variable Compressor | No |
| AI Sensor Dry™ | Yes |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| Steam Technology | Yes |
Laundry Appliance Convenience Features
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| Vent Type | Vented |
| Venting Option | 3 Way Venting |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| Energy Monitoring | Yes |
| NFC Tag On | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Graphite Steel (V) Alpine White (A) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| Cabinet | Painted Steel |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | No |
Power Source
| Dryer Power Source Type | Gas |
| Dryer BTU Rating | 20,000 |
| Dryer Electrical Requirements | 120V, 60Hz, 11.5A |
| Ratings | CSA Listed |
Options/Accessories
| LP Conversion Kit | 383EEL3002R |
| Pedestal | WDP6A |
| Rack | Yes |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
Dimensions
| Carton (WxHxD) | 29" x 43 1/4" x 31 1/8" |
| Depth with Door Open | 51 3/8" |
| Pedestal (WxHxD) | 27" x 13 5/8" x 28" (43 7/8" D with door open) |
| Product (WxHxD) | 27" x 39" x 29 3/4" |
| Weight (Carton) | 133.1 lbs |
| Weight (Product) | 125.1 lbs |
Warranty & UPC
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 195174129708 |
You might also like these best sellers...















