7.4 Cu. Ft. Smart Top Load Electric Dryer - WED6120HW
7.4 Cu. Ft. Smart Top Load Electric Dryer
Model: WED6120HW


















7.4 Cu. Ft. Smart Top Load Electric Dryer
Model: WED6120HW
Replaced By
7.4 cu. ft. Top Load Electric Dryer with Advanced Moisture Sensing
Model: WED8127LC

$997.00
Was$1,399.00Save $402.00 (29%)
Key Features
AccuDry™ sensor drying technology
Intuitive Controls
Smart Appliance
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
AccuDry™ sensor drying technology
Two built-in sensors measure moisture and temperature levels to help prevent overdrying and automatically stop the cycle when the load is dry.
Intuitive Controls
Let the dryer guide you to the right cycle combinations or customize up to 35 of your own to get the right type of fabric care for whatever you’re drying.
Smart Appliance
Connect to more. Enjoy smart features that help you streamline your laundry routine and keep your day moving. No subscription required.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.08 ft³ |
| Dimensional Weight | 237.2 lbs. |
| Total of Cubes | 19.08 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 237.2 lbs. |
Dimensions
| Depth | 29-7/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 45-7/8 in |
| Door Opening Height | 40-22/25 in |
| Door Opening Width | 27 in |
| Gross Weight | 134-4/5 lbs |
| Height | 40-7/8 in |
| Net Weight | 117-2/5 lbs |
| Width | 27 in |
Installation Considerations
| Flat Back | No |
| Four Way Venting | Yes |
| Hoses Included | No |
| Long Vent | No |
| Maximum Vent Length | 64 ft |
| Venting Direction | Left, Right, Bottom, Rear |
Details
| Automatic Dry Control | Yes |
| Cycle Time Remaining | Yes |
| EcoBoost Energy Saver | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | No |
| Lint Filter Indicator | Yes |
| Maytag Commercial Components | No |
| Moisture Sensor | Yes |
| Pedestal Options | No |
| Quad Baffles | No |
| Secondary Lint Filter | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | No |
| Steam Hose Y Connector | No |
Controls
| Control Location | Rear Console |
| Control Type | Tap Touch |
| Electronic Display Type | 2.4in LCD |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | Cooling Down, Drying, Drying Complete, Sensing, Wrinkle Shield™ |
Modifiers
| Number of Dryness Levels | 3 |
| Number of Temperatures | 5 |
| Selection of Drying Levels | Less, More, Normal |
Smart Compatibility
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, iOS |
| Smart Appliance | Yes |
| Works With | App, Remote Access, WiFi |
Exterior Details
| Door Opening Direction | Drop Down |
| Door Style | Hamper |
| Reversible Door | No |
| Window | Yes |
Interior Details
| Dryer Drum Material | Powder Coat |
| Dryer Interior Light | Incandescent |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Lint Screen Location | Front |
| Sound Package | No |
Cycles
| Drying Cycles Selections | Bulky Items, Colors, Delicates, Heavy Duty, Normal, Quick Dry, Regular, Sanitize, Timed Dry, Towels, Whites, Wrinkle Control |
| Number of Dryer Cycles | 35 |
Electrical
| Power Cord Included | No |
Options
| Dryer Option Selections | Cycle Signal, Damp Dry, Eco Boost™, Wrinkle Shield™ |
| Number of Dryer Options | 4 |
Refinements
| Features | Smart/WiFi Enabled, Sanitize Cycle |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| Energy Star Qualified | No |
| UL | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 40.88 in. |
| Length | 29.88 in. |
| Weight | 134.8 lbs. |
| Depth With Door Open 90 Degree | 45-7/8 in |
| Door Opening Height | 40-22/25 in |
| Door Opening Width | 27 in |
| Gross Weight | 134-4/5 lbs |
| Net Weight | 117-2/5 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 45.88 in. |
| Shipping Length | 34.88 in. |
| Shipping Weight | 174.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 174.8 lbs. |
| Source | Calculation |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Missouri.















