$949.00
7.3 cu. ft. Ultra Large Capacity Smart wi-fi Enabled Electric Dryer with Sensor Dry Technology - DLE7300WE
7.3 cu. ft. Ultra Large Capacity Smart wi-fi Enabled Electric Dryer with Sensor Dry Technology
Model: DLE7300WE
















7.3 cu. ft. Ultra Large Capacity Smart wi-fi Enabled Electric Dryer with Sensor Dry Technology
Model: DLE7300WE
$949.00
Key Features
Load & Unload Easier Than Ever
The Ultimate Laundry Hack
Life's better when your home runs smart
Eliminate the Guesswork with Sensor Dry
Get It All Done In Less Time
Smooth, Quiet Performance
Win the War on Wrinkles
Warranty / Certifications
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Load & Unload Easier Than Ever
The dual-opening options of the LG EasyLoad door make loading and unloading the dryer easier than ever.
The Ultimate Laundry Hack
With Smart Pairing, the washer can even tell the dryer to select a compatible drying cycle.
Life's better when your home runs smart
Discover ThinQ Care within the ThinQ app -- proactive smart alerts to keep your appliances running smoothly. Get notifications about usage, maintenance, plus early diagnosis right on your smartphone.
Eliminate the Guesswork with Sensor Dry
A built-in sensor detects moisture & auto adjusts drying time- saving energy with less wear & tear.
Get It All Done In Less Time
Mega Capacity (7.3 cu. ft.) means you have even more room to do laundry in fewer loads.
Smooth, Quiet Performance
Designed for quiet operation, run the dryer without interrupting naptime or your favorite show.
Win the War on Wrinkles
Periodically tumbles dry clothes for up to 3 hours after the cycle is done to help keep wrinkles at bay.
Warranty / Certifications
Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn’t fit. We’ll help you find the right one for your space.
FlowSense Duct Clogging and Clean Filter Indicators
Know when it's time to clean the ducts & lint filter to ensure great drying & lower utility bills.
7.3 cu. ft. Ultra Large Capacity
EasyLoad Door
Smart Pairing
ThinQ Technology
Sensor Dry
FlowSense Duct Clogging & Lint Filter Indicators
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton (WxHxD) | 29 1/2" x 47 1/8" x 30 7/8" |
Dryer Programs
| No. of Dryer Programs | 8 |
| Drying Levels | Damp Dry, Less Dry, More Dry, Normal Dry, Very Dry |
| Manual Dry Times | 20 min., 30 min., 40 min., 50 min., 60 min., More Time/Less Time |
| Temperature Settings | High, Medium High, Medium, Low, Ultra Low |
| Eco Hybrid | No |
| Programs (Sensor Dry) | Air Dry (Manual Dry), Bedding, Delicates, Downloaded (Manual Dry), Heavy Duty, Normal, Perm.Press, Speed Dry (Manual Dry) |
Laundry Appliance Capacity
| Dryer Capacity | 7.3 cu.ft. |
Summary
| EasyLoad® Door | Yes |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Electronic Control Panel with LED Display | No |
| Intelligent Electronic Controls with Dual LED Display | No |
| On-Door Electronic Control Panel with LED Display | No |
| Series | LG |
| Steam | No |
| Touch Buttons | No |
| Type of Display | Intelligent Electronic Controls with LED Display |
| EasyLoad™ Door | Yes |
| Front Electronic Control Panel with LED Display | No |
| Full Touch Control panel | No |
| Intelligent Electronic Controls with LED Display | Yes |
| Intelligent Electronic Controls with Touch LED Display | No |
| SteamDryer™ | No |
| Type | Rear Control Top Load Dryer |
Energy
| CEF | 394 |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
Fabric Care Features
| TrueSteam® | No |
| Precise Temperature Control with Variable Compressor | No |
| AI Sensor Dry™ | No |
| ColdWash™ Option | No |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| SmartRinse™ Jet Spray System | No |
| Steam | No |
| TrueSteam® Technology | No |
Laundry Appliance Convenience Features
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Auto Suds Removal | No |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | No |
| LoadSense | No |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| True Balance® Anti-Vibration System | No |
| 3-Tray Dispenser | No |
| Add Garment Indicator | No |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| Forced Drain System | No |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| SlamProof™ Lid | No |
| Venting Option | Electric: 4 Way Venting / Gas: 3 Way Venting |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| Voice Command | No |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Cycle Monitoring and Notification | No |
| Energy Monitoring | Yes |
| NFC Tag On | No |
| Remote Start and Cycle Monitor | Yes |
| Smart Grid Ready | No |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | No |
| Wifi | Yes |
Impeller/Agitator
| Impeller | No |
Materials and Finishes
| All Available Colors | White (W) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| Cabinet | Painted Steel |
| Door / Rim | Transparent Glass / Silver painted |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | No |
| NeveRust™ Stainless Steel Washplate | No |
| Tub Rear | Painted |
| Door / Trim | Transparent Glass / Silver painted |
Power Source
| Dryer Power Source Type | Electric |
| Dryer Electrical Requirements | 240V 30 Amps (Electric) |
| Ratings | CSA Listed |
Options/Accessories
| LP Conversion Kit | 383EEL3002D |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
Warranty & UPC
| Parts and Labor | 1 Year |
Capacity
| Capacity | 7.3 cu ft |
Convenience Features
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 3-Tray Dispenser | No |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Add Garment Indicator | No |
| Auto Suds Removal | No |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| Forced Drain System | No |
| Leveling Legs | No |
| LoadSense | No |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| SlamProof™ Lid | No |
| TrueBalance™ Anti-Vibration System | No |
| Venting Option | Electric: 4 Way Venting / Gas: 3 Way Venting |
| Wrinkle Care Option | Yes |
Options
| LP Conversion Kit | 383EEL3002D |
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
Dryer Power Source
| Electrical Requirements | 240V 30 Amps (Electric) |
| Ratings | CSA Listed |
| Type | Electric |
Dryer ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Black Box | No |
| Cycle Monitoring and Notification | No |
| Energy Monitoring | Yes |
| Home Chat | No |
| NFC Tag On Technology | No |
| Remote Start and Cycle Monitor | Yes |
| Smart Grid Ready | No |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | No |
| Voice Activation | No |
| Wifi | Yes |
Warranty/UPC
| Parts & Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 44.25 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 122.4 lbs. |
| Weight (Carton) | 142.2 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 49.25 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 162.4 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 162.4 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.4 ft³ |
| Dimensional Weight | 253.56 lbs. |
| Total of Cubes | 20.4 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 253.56 lbs. |
You might also like these best sellers...
















