$1,449.00
7.3 cu.ft. Smart wi-fi Enabled Gas Dryer with TurboSteam™ - DLGX7801VE
$1,449.00
Key Features
De-wrinkle clothes in less time
Load & Unload Easier Than Ever
Life's better when your home runs smart
Get It Dry the First Time
Get It All Done in Less Time
Keep Clothes Wrinkle Free
Warranty / Certifications
Measure First, Order Right.
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
De-wrinkle clothes in less time
LG’s TurboSteam technology generates steam instantly, so reducing wrinkles and odors is a breeze. That means you can get your favorite shirt back in tip-top shape in just 10 minutes.
Load & Unload Easier Than Ever
The dual-opening options of the LG EasyLoad door make loading and unloading the dryer easier than ever.
Life's better when your home runs smart
Discover ThinQ Care within the ThinQ app -- proactive smart alerts to keep your appliances running smoothly. Get notifications about usage, maintenance, plus early diagnosis right on your smartphone.
Get It Dry the First Time
Our Sensor Dry system measures the moisture levels during the cycle and automatically adjusts the drying time to help ensure you get dry laundry every time.
Get It All Done in Less Time
Ultra-large capacity (7.3 cu.ft.) means you have the room to do more laundry in fewer loads.
Keep Clothes Wrinkle Free
Always forgetting to remove your laundry? No problem. Choosing the Wrinkle Care option periodically tumbles your laundry to keep clothes wrinkle free.
Warranty / Certifications
Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn’t fit. We’ll help you find the right one for your space.
7.3 cu. ft. Ultra Large Capacity
TurboSteam Technology
EasyLoad Door
ThinQ Technology
Sensor Dry
FlowSense Duct Clogging Indicator
Certifications
Warranty / Certifications
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton (WxHxD) | 29 1/2" x 47 1/8" x 30 7/8" |
Dryer Programs
| No. of Dryer Programs | 14 |
| Dryer Programs | Control Lock, Damp Dry Signal, Drum Light, Energy Saver, Less Time, More Time, Reduce Static, Remote Start, Signal, Turbo Steam, wifi, Wrinkle Care |
| Drying Levels | Damp Dry, Less Dry, More Dry, Normal Dry, Very Dry |
| Manual Dry Times | 20 min., 30 min., 40 min., 50 min., 60 min., More Time/Less Time |
| Temperature Settings | High, Medium High, Medium, Low, Ultra Low |
Laundry Appliance Capacity
| Dryer Capacity | 7.3 cu.ft. |
Summary
| EasyLoad® Door | Yes |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Electronic Control Panel with LED Display | No |
| Intelligent Electronic Controls with Dual LED Display | No |
| On-Door Electronic Control Panel with LED Display | No |
| Series | LG |
| Steam | Yes |
| Touch Buttons | No |
| Type of Display | Intelligent Electronic Controls with LED Display |
Energy
| CEF | 349 |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
Fabric Care Features
| Precise Temperature Control with Variable Compressor | No |
| TrueSteam® | No |
| AI Sensor Dry™ | No |
| ColdWash™ Option | No |
| Precise Temperature Control with Variable Heater | Yes |
| Sensor Dry | Yes |
| SmartRinse™ Jet Spray System | No |
Laundry Appliance Convenience Features
| 3 Minute Installation Check | Yes |
| 4 Adjustable Legs | Yes |
| Auto Suds Removal | No |
| Control Lock | Yes |
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | No |
| LoadSense | No |
| Wrinkle Care Option | Yes |
| Remaining Time Display/Status Indicator(s) | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| True Balance® Anti-Vibration System | No |
| 3-Tray Dispenser | No |
| Add Garment Indicator | No |
| FlowSense™ Duct Clogging Indicator | Yes |
| Forced Drain System | No |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| SlamProof™ Lid | No |
| Venting Option | Electric: 4 Way Venting / Gas: 3 Way Venting |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| Voice Command | No |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Cycle Monitoring and Notification | No |
| Energy Monitoring | Yes |
| NFC Tag On | No |
| Remote Start and Cycle Monitor | Yes |
| Smart Grid Ready | No |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | No |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wifi | Yes |
Impeller/Agitator
| Impeller | No |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Graphite Steel (V) |
| Aluminized Alloy Steel Drum | Yes |
| Cabinet | Painted Steel |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | No |
| NeveRust™ Stainless Steel Washplate | No |
| Tub Rear | Painted |
Power Source
| Dryer Power Source Type | Gas |
| Dryer BTU Rating | 20,000 |
| Dryer Electrical Requirements | 120V 15 Amps (Gas) |
| Ratings | CSA Listed |
Options/Accessories
| Side Venting Kit | 383EEL9001B |
Warranty & UPC
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 48231027359 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 44.25 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 129.8 lbs. |
| Weight (Carton) | 149.6 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 49.25 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 169.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 169.8 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.4 ft³ |
| Dimensional Weight | 253.56 lbs. |
| Total of Cubes | 20.4 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 253.56 lbs. |
You might also like these best sellers...

























