$988.00
Was$1,110.00Save $122.00 (11%)
- MGD7405RR
$988.00
Was$1,110.00Save $122.00 (11%)
Current Rebates
Key Features
Pet Pro System
Smart Top Load Dryer with Pet Pro Option
Pet Pro Option
Lint Trap
Extra Power Option
Wrinkle Prevent Option with Steam
Steam-Enhanced Dryer
Cycle Notifications
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Pet Pro System
Conquer pet hair like a pro with the Maytag® Pet Pro System. The built-in Pet Pro Filter in the washer visibly removes pet hair, while the lint trap in the dryer traps and removes pet hair, load after load.
Smart Top Load Dryer with Pet Pro Option
The Maytag® Pet Pro dryer traps and removes loads of pet hair from clothes. The Pet Pro option lifts and captures pet hair from clothes and traps it in the lint trap. Extra Power boosts drying power to get thick fabrics drier the first time,* while Advanced Moisture Sensing helps evenly dry loads.Harness the power of steam to help prevent wrinkles and refresh clothes with a steam-enhanced dryer. In the never-ending fight against pet hair, Maytag® dryer is ready to conquer pet hair like a pro.*Results may vary based on load size and type.
Pet Pro Option
The Pet Pro Option lifts and captures pet hair from clothes in the lint trap by using the combined actions of reduced heat, extended cycle time, and moisture sensors that detect when a spray of water is needed*.*For optimal performance, connect the dryer to a water line."
Lint Trap
This lint trap is built to trap and remove loads of pet hair
Extra Power Option
Extra Power option boosts drying power to get thick fabrics drier the first time.**Results may vary based on load size and type.
Wrinkle Prevent Option with Steam
With the Wrinkle Prevent option with Steam, the dryer tumbles your clothes for up to 150 minutes after the cycle has ended to keep wrinkles at bay.
Steam-Enhanced Dryer
Steam-enhanced dryers harness the power of steam to help prevent wrinkles and refresh clothes—even on deserted loads.
Cycle Notifications
Stay on top of laundry with smartphone alerts from the Maytag™ App.* End of cycle notifications ensure finished loads aren’t left behind*WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at maytag.com/connect.
Quick Dry Cycle
The Quick Dry cycle dries small loads fast. Clothes will be ready before you know it when paired with the Quick Wash cycle.
Quick Wash and Dry
Pair Quick Wash + Quick Dry to get a small load of clothes clean and dry in 60min**Based on a 3-lb load.
Sanitize Cycle
"The Sanitize cycle uses extra-hot drying temperatures to remove up to 99.9% of three common household bacteria.* *Bacteria tested were K. pneumoniae, P. aeruginosa, S. aureus."
Smart Appliance
GET THE MAYTAG™ APP to stay in control and efficiently manage laundry from anywhere.*Stay on top of laundry with end of cycle notifications on your smart device to ensure finished loads aren’t left behind. Get step-by-step pretreating instructions in the Stain Guide to take on everyday tough stains and maximize the power of your Maytag® appliances.*Appliance must be set to remote enable. WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at maytag.com/connect.
Advanced Moisture Sensing
Advanced Moisture Sensing monitors inside moisture and air temperatures to help evenly dry loads.
Steam Refresh Cycle
The Steam Refresh cycle revives clothes without having to wash them by reducing wrinkles.
Custom cycles
Create your favorite cycles and save them to the Maytag™ App. Easily access your favorites from the app and set them as the custom cycle on your appliance.**WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at maytag.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
Specialty Cycles
Access multiple specialty cycles made to master any laundry challenge, like activewear, swimwear and sleeping bags in the Maytag™ App.**WiFi & App Required. Features subject to change. Details & privacy info at maytag.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
Heavy-Duty Hinges
Heavy-duty door hinges are built tough for years of reliable opening and closing.
7.4 cu. f.t. capacity
Dries extra-large loads with a spacious 7.4 cu. ft. capacity.
10-year limited parts warranty, see product warranty for details
We don't just tell you a Maytag® dryer will get your clothes dry for years: we confidently back our dryers with a 10-year limited parts warranty* on the drive motor and drum.Standard disclaimer: *Visit maytag.com for warranty details.
Hamper Style Door
Sweep laundry onto the open hamper style door and keep it off the floor. The latch-free door drops down and closes seamlessly, giving you a sturdy platform for unloading, folding and stacking.
American Company for Over 100 years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
Check Vent Notification
Check Vent notification indicates when the home vent or lint trap needs to be cleaned to ensure optimal air flow and improved drying performance.
Reduce Static Option
The Reduce Static option cuts down on cling with the addition of a fine mist of water as clothes tumble at the end of the cycle.
Specifications
Dimensions
| Depth | 29-7/8 in |
| Height | 41-1/4 in |
| Width | 27 in |
| Capacity IEC Canada | 7.4 cu. ft. |
| Console Language | English |
| Depth With Door Open 90 Degree | 45-7/8 in |
| Gross Weight | 146 lbs |
| Net Weight | 132 lbs |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | No |
| Prop 65 | Standard |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Rear Console |
| Control Type | Knob and Button |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | Cooling Down, Drying, Drying Complete, Estimated Time Remaining, Sensing, Steaming, Wrinkle Prevent |
Cycles
| Number of Dryer Cycles | 13 |
| Drying Cycles Selections | Air Only (90 min), Bulky Items, Custom Cycle, Delicates, Heavy Duty, Mixed, Normal, Quick Dry, Sanitize, Steam Refresh, Timed Dry, Towels, Whites |
Details
| Automatic Dry Control | Yes |
| Cycle Time Remaining | Yes |
| Dryer Cycle Time Remaining | Yes |
| Dryer Lint Filter Indicator | Yes |
| Dryer Moisture Sensor | Yes |
| EcoBoost Energy Saver | No |
| Fuel Type | Gas |
| LP Convertible | Yes - Optional Kit Available |
| Moisture Sensor | Yes |
| Quad Baffles | No |
| Secondary Lint Filter | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | No |
| Steam Hose Y Connector | No |
| Lid Label Language | English |
| Literature Language | English |
| Plug Type | 2 Prong |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
Exterior Details
| Door Style | Hamper |
| Reversible Door | No |
| Window | Yes |
| Door Opening Direction | Drop Down |
Installation Considerations
| Flat Back | No |
| Four Way Venting | Yes |
| Long Vent | No |
| Ventless | N/A |
| Hoses Included | No |
| Maximum Vent Length | 64 ft |
Interior Details
| Dryer Drum Material | Powder Coat |
| Dryer Eco Monitor | No |
| Lint Screen Location | Front |
| Dryer Interior Light | Yes |
| Drying Rack | Optional |
Modifiers
| Number of Dryness Levels | 4 |
| Number of Temperatures | 5 |
| Dryer Temperature Selections | Air Only, High, Low, Medium |
| Temperature Selections | Air Only, High, Low, Medium, Medium High |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | Yes |
| Works With | WiFi |
| Connectivity | Amazon Alexa, Google Assistant |
Options
| Dryer Option Selections | Cycle Signal, Damp Dry, Extra Power, Pet Pro, Reduce Static, Remote Enable, Steam, Wrinkle Prevent, Wrinkle Prevent w/Steam |
Features
| Dryer Features | Advanced Moisture Sensing, Extra Power, Pet Pro Option, Quick Dry Cycle, Sanitize Cycle, Smart Capable Appliance, Steam Enhanced Cycles, Wrinkle Prevent Option |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Maytag Appliances in Missouri.

















