7.4 cu. ft. Capacity Gas Dryer with Built-In App Payment System SITE WIFI REQUIRED, 5-Year Warranty - VTD56GASVWB
7.4 cu. ft. Capacity Gas Dryer with Built-In App Payment System SITE WIFI REQUIRED, 5-Year Warranty
Model: VTD56GASVWB






























7.4 cu. ft. Capacity Gas Dryer with Built-In App Payment System SITE WIFI REQUIRED, 5-Year Warranty
Model: VTD56GASVWB
Key Features
Coinless Payment System
Commercial Grade Components
Payment Flexibility
Innovative Venting
5 Year Warranty
Parts Promise
Extra-Large Dryer Capacity
Launderday™ User App
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Coinless Payment System
Eliminate the hassle of coins with the easiest, smartest, built-in QR code laundry POS system. 3rd party processing fees apply.
Commercial Grade Components
Enjoy lasting performance from built-to-last commercial laundry parts, including a heavy-duty agitator, fully front serviceable galvanized steel cabinet, cap-touch controls, 1/2 horsepower motor, stainless steel wash basket and metal transmission.
Payment Flexibility
This commercial laundry with payment flexibility allows for optional acceptance of coin payment, built-in QR payment or both.
Innovative Venting
This commercial dryer with up to 120 foot venting size provides for optimal airflow, enhanced drying ability and flexible installation.
5 Year Warranty
Enjoy peace of mind thanks to this commercial laundry with 5-year limited parts warranty.
Parts Promise
The commercial laundry parts promise ensures that the most common components are on hand and available for shipment within one business day.
Extra-Large Dryer Capacity
Maximize revenue with a 7.4 cu. ft. capacity dryer that delivers the drying experience that customers expect.
Launderday™ User App
Enhance the commercial laundry user experience with the Launderday™ User App. Offer customers access to contactless payment and cycle notifications for a modern laundry experience.
SmartHQ™ Management
SmartHQ™ Management Owner's Dashboard offers a centralized space for managing site revenues, machine status, pricing activities and refund requests.
Microban® Protection
Antimicrobial technology is built in to critical areas of this ultrafresh commercial laundry, including the control panel and the lint filter of the dyer.
Specifications
FEATURES
| Style | Top-Loading |
| Dryer Control Features | LED Cycle Status Indicator Lights |
| Timed Dry | 15, 30, 45, 60, 75, 90 minute increments |
| Heat Selections | 4 |
| Microban/Odor Block | Cap Touch Controls and Lint Filter Housing |
| Air Fluff (no heat) | Yes |
| Control Type | Cap Touch Controls |
| Fuel Type | Gas |
| Dryer Cycles | High Heat, Medium Heat, Delicate Heat, Air Fluff |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Bottom) |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | Galvanized Steel Cabinet |
| Additional Dryer Features | Up-Front Lint Filter |
| Reverse-a-Door | Yes |
| WiFi Connect | Built-In |
| Product Type | Commercial Dryer |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
POWER / RATINGS
| Gas (BTU/HR) | 25000 Factory-equipped for natural gas |
| Volts/Hertz | 120/240V or 120/208V; 60Hz |
| Ignition Type | Intermittent Ignition |
ACCESSORIES
| Coin Mechanism | VKAUNICBT - GE Commercial Universal Coin Box |
| Coin Mechanism | VTA56CHKT - GE Commercial Coin Housing Kit |
| Coin Mechanism | VTA56SCDT - GE Commercial Single Coin Drop |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | 5 year limited parts warranty |
| Labor Warranty | No Warranty |
Warranty
| Parts | 5 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 26.8 in. |
| Height | 44 in. |
| Length | 30.85 in. |
| Weight | 105.82 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.8 in. |
| Shipping Height | 49 in. |
| Shipping Length | 35.85 in. |
| Shipping Weight | 145.82 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 145.82 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 261.71 lbs. |
| Total of Cubes | 21.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 261.71 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.4 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 118 lb |
| Net Weight | 105.82 lb |
| Overall Depth | 30.85 in |
| Overall Height | 44 in |
| Depth with Door Open 90° | 75.5 in |
| Overall Width | 26.8 in |














