Washing Machine Drain Hose Extension Kit - WH49X301
Key Features
Easy WH49X301 installation
Fits models GTW220ACK, GTW490ACJ, GTW460ASJ, HTW200ASK, HTW240ASK, GTW680BSJ, GTW750CPL, GTW485ASJ, GTW680BPL, GTW750CSL, GTW330ASK, GTW685BPL
70" length x 1" diameter
Fits models GTW220ACK, GTW490ACJ, GTW460ASJ, HTW200ASK, HTW240ASK, GTW680BSJ, GTW750CPL, GTW485ASJ, GTW680BPL, GTW750CSL, GTW330ASK, GTW685BPL
Includes hose inserts and clamps
70” length x 1” diameter
Not suitable for compact washers
*Please search by your appliance model number to ensure this part will fit your appliance
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Easy WH49X301 installation
Play Video
Fits models GTW220ACK, GTW490ACJ, GTW460ASJ, HTW200ASK, HTW240ASK, GTW680BSJ, GTW750CPL, GTW485ASJ, GTW680BPL, GTW750CSL, GTW330ASK, GTW685BPL
70" length x 1" diameter
Fits models GTW220ACK, GTW490ACJ, GTW460ASJ, HTW200ASK, HTW240ASK, GTW680BSJ, GTW750CPL, GTW485ASJ, GTW680BPL, GTW750CSL, GTW330ASK, GTW685BPL
Includes hose inserts and clamps
70” length x 1” diameter
Not suitable for compact washers
*Please search by your appliance model number to ensure this part will fit your appliance
Specifications
FEATURES
| Number of Cycles | 14 |
| Washer Cycles | ActiveWear |
| Dispenser | Bleach |
| Wash Mechanism | Agitator |
| Agitator Type | Dualactionagitator |
| Control Type | RotaryElectronic |
| Wash/Rinse Temperatures | 6 |
| Wash/Spin Speed Combinations | Variable |
| Washer Control Features | EndofCycleSignal |
| Water Levels | 4PreciseFill |
| Whites Cycle | ExtraLightLightNormalHeavyExtraHeavy |
| Colors Cycle | ExtraLightLightNormalHeavyExtraHeavy |
| Optional Soil Levels | ExtraHeavy |
| Delicates Cycle | ExtraLightLightNormalHeavyExtraHeavy |
| Style | TopLoadHighEfficiency |
| Additional Washer Features | AutoBalanceSuspensionSystem |
| Maximum Spin Speed | 700RPM |
| Product Type | TopLoad |
| Water Temp System | PerfectTemp |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 42cuft |
| Wash Basket Type | StainlessSteel |
APPEARANCE
| Color Appearance | WhiteonWhite |
ACCESSORIES
| Fill Hose | WH14X10011soldseparately |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited1yearentireappliance |
| Parts Warranty | Limited1yearentireappliance |
| Warranty Notes | Seewrittenwarrantyforfulldetails |
POWER / RATINGS
| Motor Speeds | Variable |
| Volts/Hertz/Amps | 120V60Hz10A |
Dimensions & Weight
| Width | 125 in. |
| Height | 125 in. |
| Length | 440 in. |
| Weight | 2 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 130 in. |
| Shipping Height | 130 in. |
| Shipping Length | 445 in. |
| Shipping Weight | 42 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 42 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3978.59 ft³ |
| Dimensional Weight | 49460.43 lbs. |
| Total of Cubes | 3978.59 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 49460.43 lbs. |
Weights & Dimensions
| Overall Depth | 44 in |
| Overall Height | 1.25 in |
| Overall Width | 1.25 in |
| Approximate Shipping Weight | 0.4 lb |
You might also like these best sellers...

















