Pedestal - GFP1528PNSN
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Pedestal
Model: GFP1528PNSN













+3more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Pedestal
Model: GFP1528PNSN
Key Features
Storage drawer
16" pedestal
Stainless steel ball bearings
Easy installation
Sold separately
Description
Provides storage for laundry additives or accessories.Allows easy gliding for drawer operation.16 H x 28 W x 28 7/8 D
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Specifications
Features
Storage drawer
Provides storage for laundry additives or accessories
16" pedestal
Raises the dryer and washer to a comfortable working level
Stainless steel ball bearings
Allows easy gliding for drawer operation
Easy installation
All installation parts are included with pedestal
Sold separately
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 16 in |
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 49 lb |
| Net Weight | 44 lb |
| Overall Depth | 28 7/8 in |
FEATURES
| Storage Drawer | Yes |
| Storage Drawer Capacity | Max. 25 lbs |
| Drawer Rollers | Stainless Steel Ball Bearings |
| Adjustable Divider | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
APPEARANCE
| Color Matched Liner | Yes |
| Color Appearance | Satin Nickel |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 16 in. |
| Length | 28.88 in. |
| Weight | 44 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 21 in. |
| Shipping Length | 33.88 in. |
| Shipping Weight | 84 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 84 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 93.06 lbs. |
| Total of Cubes | 7.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 93.06 lbs. |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |














