Smart Wi-fi Enabled Washer/dryer Combo - LUWM101HWA
Smart Wi-fi Enabled Washer/dryer Combo
Model: LUWM101HWA














360 View
Smart Wi-fi Enabled Washer/dryer Combo
Model: LUWM101HWA
Replaced By
Ventless Washer/dryer Combo Washcombo™ All-in-one 5.0 Cu. Ft. Mega Capacity With Inverter Heatpump™ Technology And Direct Drive Motor
Model: WM6998HVA

$2,196.00
Was$3,299.00Save $1,103.00 (33%)
Key Features
Quick Circle User Interface
Auto Dosing System
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
Unleash the Potential of Laundry Innovation
ThinQ Offer: Get an extra 1-year limited warranty (up to $185 value) through 12/31/24. Terms applyᶲ
LCD Display
Auto Dosing
SmartThinQ® Technology
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Quick Circle User Interface
This unique circle LCD display in the main washer lets you easily and conveniently control the two washers at once. It keeps track of usage patterns to display your frequently used cycles.
Auto Dosing System
The auto dosing function detects laundry soil levels and automatically dispenses the detergent dosage needed to effectively clean your clothes.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage your washer/dryer remotely, track and download cycles, connect with Google or Alexa voice assistants, and access smart diagnosis, customer support, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to help you keep them running smoothly. ThinQ UP appliances receive software updates for new features and enhancements. Learn more.
Unleash the Potential of Laundry Innovation
Bask in the luxury of convenience with LG SmartThinQ® technology that provides remote management of key features.
ThinQ Offer: Get an extra 1-year limited warranty (up to $185 value) through 12/31/24. Terms applyᶲ
LCD Display
Auto Dosing
SmartThinQ® Technology
Inverter Heat Pump Drying
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton (WxHxD) | 26" x 35 3/4" x 27 3/4" |
Dryer Programs
| No. of Dryer Programs | 6 |
| Dryer Programs | Outdoor, Perm Press, Time Dry, Wash+Dry, Delicates, Normal |
Laundry Appliance Capacity
| Capacity | 2.8 cu. ft. |
Summary
| Design Look | Front Control |
| Design Style | Front Loader |
| On-Door Electronic Control Panel with LCD Display | Yes |
| Series | LG SIGNATURE |
| Touch Buttons | Yes |
| Type | Front Loader |
Programs
| Dry Programs: Sensor Dry | Delicates, Normal, Outdoor, Perm.Press, Time Dry, Wash + Dry |
| No. of Soil Level | 5 |
| No. of Water Levels | Automatically adjusts to the size of load |
Washer Programs
| No. of Washer Programs | 17 |
| Washer Programs | Allergiene, Auto Wash, Cotton+, Delicate, Rinse+Spin, Outdoor, Sanitary, Speed Wash + Dry, Spin, Wool, Baby Wear, Bulky/Large, Cotton/Normal, Heavy Duty, Perm. Press, Speed Wash, Tub Clean |
| No. of Washer Options | 9 |
| Washer Options | Child Lock, TurboWash®, Add Garment, Auto Dispense, Delay wash, Extra Rinse, FreshCare™, Hygienic Rinse, Prewash |
| No. of Wash/Rinse Temps | 5 |
| Wash/Rinse Temps | Tap Cold (All Cold Rinses), Cold, Extra Hot, Hot, Warm |
| Spin Speeds | Extra High (1, 600 max.), High, Low, Medium, No Spin |
| Water Levels | Automatically adjusts to the size of load |
| No. of Soil Levels | 5 |
Fabric Care Features
| Turbowash® | Yes |
| Steam Technology | Yes |
Laundry Appliance Convenience Features
| Drum Light | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Vent Type | Ventless |
| LG Signature | Yes |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Energy Monitoring | Yes |
| Remote Start and Cycle Monitor | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
Motor
| Axis | Horizontal |
| Max RPM | 1600 |
| Motor Type | Inverter Direct Drive Motor |
Materials and Finishes
| All Available Colors | White |
| Cabinet | Enamel |
| Control Panel | Glass Touch |
| Door / Rim | Dark Gray |
| Door Cover | Black Tinted Glass |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| Top Plate | Enamel |
Power Source
| Washer Electrical Requirements | 120V, 11 Amps |
| Ratings | UL Listed |
| Washer Power Source Type | Electric |
Options/Accessories
| Hose Included | Yes |
| LG Sidekick™ Pedestal Washer | LUWD1CW |
Dimensions
| Carton (WxHxD) | 26" x 35 3/4" x 27 3/4" |
| Depth with Door Open | 48 1/2'' |
| Product (WxHxD) | 27" x 39" x 30 1/5" |
| Weight (Product/Carton) | 208 / 218 |
Warranty & UPC
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor, 20 Years on Inverter Direct Drive Motor, Lifetime on Drum |
| UPC | 048231020343 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 39 in. |
| Length | 30.2 in. |
| Weight | 208 lbs. |
| Depth with Door Open | 48 1/2'' |
| Weight (Product/Carton) | 208 / 218 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 44 in. |
| Shipping Length | 35.2 in. |
| Shipping Weight | 248 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 248 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.4 ft³ |
| Dimensional Weight | 228.78 lbs. |
| Total of Cubes | 18.4 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 228.78 lbs. |
Where to Buy LG Signature Appliances in Missouri.
















