$2,199.00
4.5 Cu.ft. Smart Wi-fi Enabled All-in-one Washer/dryer With Turbowash® Technology - WM3998HBA
4.5 Cu.ft. Smart Wi-fi Enabled All-in-one Washer/dryer With Turbowash® Technology
Model: WM3998HBA



















4.5 Cu.ft. Smart Wi-fi Enabled All-in-one Washer/dryer With Turbowash® Technology
Model: WM3998HBA
$2,199.00
Key Features
Fast Forward Your Wash
A Smarter Way to Wash
AAFA Certified LG Washers²
Cold Wash Without Compromise
Get it All Done In Less Time
Life's better when your home runs smart
Ventless Drying
Measure First, Order Right.
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Fast Forward Your Wash
Give big loads the same great clean while cutting your wash time by up to 30 minutes¹ with LG’s enhanced TurboWash technology.
A Smarter Way to Wash
6Motion Technology uses up to 6 different wash motions to provide a smart cleaning experience that is gentle on clothes and maximizes washing performance.
AAFA Certified LG Washers²
LG washers with the Allergiene Cycle use the power of steam to remove over 95% of pet dander and dust mites.
Cold Wash Without Compromise
ColdWash technology penetrates deep into fabrics, for cold water savings with warm water performance.
Get it All Done In Less Time
Ultra-large capacity (4.5 cu.ft.) means you have the room to do more laundry in fewer loads.
Life's better when your home runs smart
Discover ThinQ Care within the ThinQ app -- proactive smart alerts to keep your appliances running smoothly. Get notifications about usage, maintenance, plus early diagnosis right on your smartphone.
Ventless Drying
No access to external venting? No problem. LG’s all-in-one washer/dryers use ventless condensing to dry your clothes without the need for external venting.
Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn’t fit. We’ll help you find the right one for your space.
ThinQ Offer: Get a free extra year limited warranty (up to $185 value) through 7/10/24. Terms applyá¶²
4.5 cu. ft. Ultra Large Capacity lets you clean larger loads
With LG's enhanced TurboWash, powerful high-pressure nozzles save up to 30 minutes per load¹
6Motion technology uses different wash motions for a thorough clean
AAFA certified LG washer with the Allergiene Cycle uses the power of steam to deep clean
Get the ThinQ app to access smart functions
LG's ventless condensing drying offers easy installation anywhere without the need for vent set-up
_feature_
Terms and restrictions apply. Not available in Florida. See full terms.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton (WxHxD) | 29 23/32" x 41 27/32" x 31 17/32" |
| LG Sidekick™ Pedestal Washer (WxHxD) | 27" x 14 1/8" x 30 3/4" (50 9/16" D with door open) |
| Pedestal (WxHxD) | 27" x 13 5/8" x 28" (43 7/8" D with door open) |
Laundry Appliance Capacity
| Capacity | 4.5 cu. ft. |
Summary
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Hard Buttons | Yes |
| Internal Heater | Yes |
| Series | LG |
| Steam | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
| Type | Front Load Washer & Dryer Combo |
Energy
| IMEF | 2.4 |
| IWF | 3.7 |
Washer Programs
| No. of Washer Programs | 14 |
| Washer Programs | Allergiene™, Bedding, Bright Whites, Delicates, Downloaded, Drain+Spin, Heavy Duty, Normal, Perm. Press, Sanitary, Speed Wash, Sportswear, Towels, Tub Clean |
| No. of Washer Options | 12 |
| Washer Options | Pre Wash, Control Lock, TurboWash®, Add Garments, Cold Wash, Delay wash, Extra Rinse, Fresh Care, Remote Start, Rinse + Spin, Steam, Wi-Fi |
| No. of Wash/Rinse Temps | 5 |
| Wash/Rinse Temps | Cold, Extra Hot, Hot, Tap Cold, Warm |
| No. of Spin Speeds | 5 |
| Spin Speeds | Extra High, High, Low, Medium, No Spin |
| Water Levels | Load Sensing |
| No. of Soil Levels | 5 |
Fabric Care Features
| Turbowash® | Yes |
| Allergiene™ Cycle | Yes |
| ColdWash™ Option | Yes |
| Sanitary Cycle | Yes |
| SenseClean™ System | Yes |
| Steam Technology | Yes |
Laundry Appliance Convenience Features
| 4 Tray Dispenser | Yes |
| Auto Suds Removal | Yes |
| Control Lock | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| LoadSense | Yes |
| True Balance® Anti-Vibration System | Yes |
| Easy Loading TilTub™ | Yes |
| Vent Type | Ventless |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Energy Monitoring | Yes |
| Remote Start and Cycle Monitor | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Tub Clean Coach | Yes |
| Wifi | Yes |
Motor
| Axis | Horizontal |
| Max RPM | 1300 |
| Motor Type | Inverter Direct Drive Motor |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Black Steel (B) |
| Cabinet | PCM |
| Control Panel | Plastic |
| Door / Rim | Glass/Chrome |
| Door Cover | Dark Blue Tinted Round Cover |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| Top Plate | Painted Steel |
Certification
| AAFA | Yes |
Power Source
| Washer Electrical Requirements | 120V, 10 Amps |
| Ratings | UL Listed |
| Washer Power Source Type | Electric |
Options/Accessories
| LG Sidekick™ Pedestal Washer | WD100CB |
| Pedestal | WDP6B |
Warranty & UPC
| Direct Drive Motor | 10 Years |
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 048231027946 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 39 in. |
| Length | 30.25 in. |
| Weight | 213.8 lbs. |
| Depth with Door Open | 55" |
| Weight (Carton) | 235.9 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 44 in. |
| Shipping Length | 35.25 in. |
| Shipping Weight | 253.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 253.8 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 229.16 lbs. |
| Total of Cubes | 18.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 229.16 lbs. |
You might also like these best sellers...















