3.5 cu.ft Long Vent Electric Stacked Laundry Center 9 Wash cycles and AutoDry™ - WETLV27HW
3.5 cu.ft Long Vent Electric Stacked Laundry Center 9 Wash cycles and AutoDry™
Model: WETLV27HW
Model: WETLV27HW
Current Rebates
Key Features
White Porcelain Basket
AutoDry™ Drying System
4 Drying Cycles
Dual action Agitator with Fabric Softener Dispenser
3.5 cu. ft. Washer Capacity
5.9 cu. ft. Dryer Capacity
Bleach Dispenser
Wrinkle Shield™ Option
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
White Porcelain Basket
AutoDry™ Drying System
4 Drying Cycles
3.5 cu. ft. Washer Capacity
Get the space you need to easily wash everyday loads with a 3.5 cu. ft. capacity washer.
5.9 cu. ft. Dryer Capacity
Get the space you need to easily dry everyday loads with a 5.9 cu. ft. capacity dryer.
Bleach Dispenser
Wrinkle Shield™ Option
Long Vent Design
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 38.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 475.71 lbs. |
| Total of Cubes | 38.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 475.71 lbs. |
Cycles
| Drying Cycles Selections | Air Dry, Delicates, Normal, Timed Dry |
| Number of Dryer Cycles | 4 |
| Number of Wash Cycles | 9 |
Controls
| Control Type | Dials |
| Electronic Display Type | No |
| End of Cycle Signal | No |
Installation Considerations
| Hoses Included | No |
Interior Details
| Advanced Vibration Control | Yes |
| Automatic Load Size Sensing Technology | Yes |
| Dispense System | Bleach & Fabric Softener |
| Dryer Drum Material | Powder Coat |
| Dryer Eco Monitor | No |
| Dryer Interior Light | No |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Motor Drive Type | Belt |
| Washer Drum Material | Powder Coat |
Modifiers
| Number of Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Rinse Temperature | Cold |
| Temperature Selections | Cold, Cool, Hot, Tap Cold, Warm |
Details
| Dryer Door Reversible | No |
| Dryer Lint Filter Indicator | No |
Options
| Dryer Option Selections | Dryness Level, Wrinkle Shield™ |
Exterior Details
| Window | No |
Electrical
| Amps | 30 |
| Volts | 240 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 75.5 in. |
| Length | 32.44 in. |
| Weight | 273 lbs. |
| Gross Weight | 273 lbs |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47.5 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.13 in. |
| Shipping Height | 78.35 in. |
| Shipping Length | 37.44 in. |