24" Front Load Washer - MLH25N7BWW
24" Front Load Washer
Model: MLH25N7BWW
24" Front Load Washer MLH25N7BWW24" Front Load Washer MLH25N7BWW24" Front Load Washer MLH25N7BWW24" Front Load Washer MLH25N7BWW24" Front Load Washer MLH25N7BWW
Color : White
product image
White
Key Features
  • Steam Cycle
  • Brushless Inverter Motor
  • Cold Wash
  • Sanitize Cycle
  • SteamCycle-Usethesteamcycletopowerfullyremovestainsyetstillgentleonyourclothes
  • ColdWash-Reducecolorfadingandshrinking,withoutlosingthecleaningpowerwiththeColdWashCycle
  • SanitizeCycle-Thesanitizecycleleavesyourclothesfreeofallergensandbacteria
Read More
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Specifications
Features
Steam Cycle
Brushless Inverter Motor
Cold Wash
Sanitize Cycle
4.4Capacity
4.4 Capacity
Specifications
Full specifications
ColorWhite
Model NumberMLH25N7BWW
Child LockYes
Sensor DryYes
End-of-Cycle SignalYes
Time Remaining DisplayYes
Performance
Safety CertificationUL
Energy StarYes
Electrical
Voltage120
Power Cord IncludedN/A
Amperage (A)4
Physical
DoorGlass
Drum MaterialAluminium zinc coated plate
Product Dimensions (W*D*H) inches23in x 25in x 33in
Cabinet FinishGalvanized steel sheet
Product Dimensions (W*D*H) millimeters595mm x 653mm x 850mm