5.3 cu. ft. Capacity Smart Front Load Steam Washer with Adaptive SmartDispense UltraFresh Vent System Plus - PFW950SPTDS
5.3 cu. ft. Capacity Smart Front Load Steam Washer with Adaptive SmartDispense UltraFresh Vent System Plus
Model: PFW950SPTDS




































Product Video

5.3 cu. ft. Capacity Smart Front Load Steam Washer with Adaptive SmartDispense UltraFresh Vent System Plus
Model: PFW950SPTDS
Key Features
Microban Antimicrobial Technology
Smart Features Powered by SmartHQ
Adaptive MySettings
Sanitize + Allergen
Reversible Door
PowerSteam
UltraFresh Vent System+ With OdorBlock
Adaptive SmartDispense
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Microban Antimicrobial Technology
Get protection that lives on load after load with antimicrobial technology built into components including the gasket, dispenser, and draining system.
Smart Features Powered by SmartHQ
With SmartHQ, you can make sure your washer always has the latest features, from extra cycles for jeans and swimwear, to customized stain removal technology for treating up to 30 different stains. It also delivers remote status notifications and enables remote capabilities, so you can easily control and monitor your washer from anywhere.
Adaptive MySettings
By learning your preferences, the washer and dryer personalize your cycle selections automatically.
Sanitize + Allergen
This industry-first cycle sanitizes fabrics to kill 99% of common bacteria and allergens such as dust mites.
Reversible Door
Easily reverse your washer and dryer door for superior installation flexibility.
PowerSteam
Steam safely penetrates deep into fabric fibers, loosening stains and delivering enhanced cleaning performance.
UltraFresh Vent System+ With OdorBlock
The first and only UltraFresh Vent System+ is enhanced with a sensor that detects and eliminates excess moisture to help prevent odors, ensuring your washer stays fresh and clean.
Adaptive SmartDispense
Save time and effort with a dispenser that holds enough detergent for up to 32 loads. Plus, scan the barcode on the detergent bottle with the SmartHQ app and the washer will dispense the right amount based on the type of detergent.
1 Step Wash + Dry
Wash and dry a small load in your washer, eliminating the need to transfer clothes to the dryer.
Dynamic Balancing Technology (dBT)
Our patented time saving technology senses and rebalances uneven loads during the spin cycle, providing a quiet wash.
MicrobanĀ® Antimicrobial Technology
Get protection that lives on load after load with antimicrobial technology built into components including the gasket, dispenser, and draining system.
Smart Features Powered by SmartHQā¢
With SmartHQā¢, you can make sure your washer always has the latest features, from extra cycles for jeans and swimwear, to customized stain removal technology for treating up to 30 different stains. It also delivers remote status notifications and enables remote capabilities, so you can easily control and monitor your washer from anywhere.
UltraFresh Vent System+ With OdorBlockā¢
The first and only UltraFresh⢠Vent System+ is enhanced with a sensor that detects and eliminates excess moisture to help prevent odors, ensuring your washer stays fresh and clean.
Adaptive SmartDispenseā¢
Save time and effort with a dispenser that holds enough detergent for up to 32 loads. Plus, scan the barcode on the detergent bottle with the SmartHQ⢠app and the washer will dispense the right amount based on the type of detergent.
Dynamic Balancing Technology (dBTā¢)
Our patented time saving technology senses and rebalances uneven loads during the spin cycle, providing a quiet wash.
Certifications
ADA Compliant
CEC Regulated
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 39.75 in |
| Overall Width | 28 in |
| Overall Depth | 34 in |
| Approximate Shipping Weight | 264 lb |
| Depth with Door Open 90° | 56.5 in |
| Net Weight | 246 lb |
FEATURES
| Vibration Control | dBT⢠Quiet Control patented technology |
| Control Type | Start/Pause |
| Steam | Yes |
| Water Levels | More Water Option |
| Optional Soil Levels | Normal |
| Washer Options/Settings | UltraFresh Vent |
| Additional Washer Features | Reversible Door |
| Whites Cycle | Yes |
| Washer Control Features | Variable End-of-Cycle Signal |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Adaptive Capabilities | Automatic Temperature Control |
| Front Serviceable | Yes |
| Washer Cycles | Whites |
| Pedestal | Optional |
| Product Type | Stackable |
| Dispenser | Smart Dispense - Bulk Detergent |
| Maximum Spin Speed | 1300 RPM |
| Water Temp System | Tap Cold, Cold, Warm, Hot, Extra Hot |
| Spin Speeds | 5 |
| Number of Cycles | 12 |
| SmartDispense⢠Technology | Adaptive SmartDispense |
| WiFi Connect | Built-In |
| Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Leveling System | Adjustable Leveling Legs |
| OdorBlock Capabilities | UltraFresh Vent System Plus⢠with OdorBlock⢠|
| Advanced Technology | Smart AI Features, including UltraFresh Vent System+ with OdorBlockā¢, Adaptive SmartDispense, and Adaptive MySettings |
| Specialty Cycles | Pre-Wash |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Style | Front-Loading |
| Additional Washer Features | Front Serviceable |
| Additional Washer Features | Belt Drive |
| Additional Washer Features | LED Basket Light |
| Additional Washer Features | Power Cord Attached |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | Geneva |
| Dispenser | Detergent (Liquid/Powder) Timed Flow Through |
| Dispenser | Bleach Timed Flow Through |
| Optional Soil Levels | 5 |
| Optional Soil Levels | Extra Heavy |
| Optional Soil Levels | Extra Light |
| Optional Soil Levels | Heavy |
| Optional Soil Levels | Light |
| Product Type | Front Load |
| Washer Control Features | Control Lock |
| Washer Control Features | Digital Cycle Countdown |
| Washer Control Features | LED Indicators |
| Washer Cycles | Normal |
| Washer Cycles | Towels |
| Washer Cycles | Bulky/Bedding |
| Washer Cycles | Sanitize + Allergen |
| Washer Cycles | Power Clean (Downloaded) |
| Washer Cycles | Quick Wash |
| Washer Cycles | Delicates |
| Washer Cycles | Cold Wash |
| Washer Cycles | Active Wear |
| Washer Cycles | Rinse + Spin |
| Washer Cycles | Self Clean |
| Washer Options/Settings | My Settings |
| Washer Options/Settings | Time Saver |
| Washer Options/Settings | Add Garment |
| Washer Options/Settings | 1 Step Wash + Dry |
| Washer Options/Settings | Delay Wash |
| Washer Options/Settings | Remote Start |
| Washer Options/Settings | Pre Wash |
| Washer Options/Settings | Extra Rinse |
| Washer Options/Settings | Stain Guide |
| Washer Options/Settings | Adaptive My Settings |
| Adaptive Capabilities | Adaptive Fill |
| Adaptive Capabilities | Auto-Load Sensing |
| Adaptive Capabilities | Adaptive Spin |
| Additional Washer Features | Internal heater |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Control Type | Capacitive Touch with Center Knob |
| Control Type | Power On/Off |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Dispenser | Fabric Softener Timed Flow Through |
| Dispenser | PreWash |
| Dispenser | Protected with MicrobanĀ® |
| Washer Control Features | LED Display |
| Washer Control Features | Add Garment/Pause |
| Washer Control Features | Remote Start |
| Washer Control Features | Delay Wash - Up to 24 hours |
| Water Levels | Automatic Temperature Control |
| Connected Capabilities | Google Home |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Motor Speeds | Variable |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
| Energy Consumption (kWh/year) | 158 |
| Electrical Requirements | 120V |
| Hertz | 60 |
APPEARANCE
| Handle Color | Carbon Graphite |
| Door Style | See-Thru with Tinted Door Protect |
| Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In, Pedestal |
| Handle | Pocket Handle |
| Color Appearance | Carbon Graphite |
| Trim/Accents | Chrome Accents |
| Door Style | Glass |
| Door Style | Chrome Outer Ring with Chrome Vent |
| Door Style | Reversible Door |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel - Tilted |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.3 cu ft |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance; limited 10-year motor |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance; limited 10-year motor |
ACCESSORIES
| Fill Hose | WH41X10207 (sold separately) |
| Optional Stacking Kit | GFA28KITN |
| Optional Pedestal Accessory | GFP1528PTDS (Sold Separately) |
| Optional Riser | GFR0728PTDS (Sold Separately) |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design with dBT⢠Quiet Control |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 39.75 in. |
| Length | 34 in. |
| Weight | 246 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 44.75 in. |
| Shipping Length | 39 in. |
| Shipping Weight | 286 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 286 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 272.24 lbs. |
| Total of Cubes | 21.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 272.24 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Missouri.















