Serie | 6 Axxis - WAP24201UC
Serie | 6 Axxis
Model: WAP24201UC





























Serie | 6 Axxis
Model: WAP24201UC
Replaced By
300 Series Compact Washer max. 1400 rpm
Model: WGA14400UC

$1,349.00
Was$1,499.00Save $150.00 (10%)
Key Features
AquaShield Hose to prevent water damage
ENERGY STAR Most Efficient
SuperQuick 15 Minute Cycle
AquaShield Hose: provides protection against water damage.Close
ENERGY STAR Electric DryerClose
SuperQuick 15 Minute Cycle: finishes small loads in just 15 minutes.Close
AquaShield Hose:
ENERGY STAR Electric Dryer
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
AquaShield Hose to prevent water damage
AquaShield Provides Protection Against Water Damage
ENERGY STAR Most Efficient
All Bosch washers & dryers are ENERGY STAR qualified.
SuperQuick 15 Minute Cycle
The SuperQuick 15 cycle finishes small loads in just 15 minutes.
AquaShield Hose: provides protection against water damage.Close
AquaShield Provides Protection Against Water Damage
ENERGY STAR Electric DryerClose
All Bosch washers & dryers are ENERGY STAR qualified.
SuperQuick 15 Minute Cycle: finishes small loads in just 15 minutes.Close
The SuperQuick 15 cycle finishes small loads in just 15 minutes.
AquaShield Hose:
provides protection against water damage.
ENERGY STAR Electric Dryer
SuperQuick 15 Minute Cycle:
finishes small loads in just 15 minutes.
AquaShield® Hose:
provides protection against water damage.
ENERGY STAR® Electric Dryer
Specifications
General
| List of Programs | Delicates Program, Whites and colors program, Easy-care program, Programm Wolle, Woolens hand wash program |
| Noise level washing | 59 dB(A) re 1pW |
| Wash optimization | AllergyPlus / Hygiene, Drain, Drum clean, SuperQuick 15, Quick 30, Towels, jeans, mixture, Drain / Spin, sports, Reduced Ironing, Rinse plus, start/pause, Temperature selection, Prewash, Spin |
| Noise level spinning | 73 dB(A) re 1pW |
| Door Options | Left |
| Leak protection system | Aquasecure |
| Color | White |
| Maximum spin speed | 1200 rpm |
| Total Annual Energy Consumption | 135 kWh |
| Wash optimization | AllergyPlus / Hygiene, Drain, Drum clean, SuperQuick 15, Quick 30, Towels, jeans, mixture, Drain / Spin, sports, Reduced Ironing, Rinse plus, start/pause, Temperature selection, Prewash, Spin |
Programmes
| Wash optimization | AllergyPlus / Hygiene, Drain, Drain / Spin, Drum clean, jeans, mixture, Prewash, Quick 30, Reduced Ironing, Rinse plus, Spin speed reduction, sports, start/pause, Start in, SuperQuick 15, Tem |
Safety
| Unbalance Sensor | Yes |
| Suds Sensor | yes |
| Leak protection system | Aquasecure |
| ChildLock | Yes |
Size and Weight
| Capacity | 2.2 Cu Ft |
| Power Cord Length | 61'' |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 33 1/4'' x 23 1/2'' x 25'' |
| Net Weight | 173.000 lbs |
Comfort and Convenience
| i-Dos | no |
| Reload function | no |
| Loading sensor | no |
| Degree of dirtiness recognition | no |
| Display | yes |
| Load display with dosage recommendation | no |
| Status Indicator | LED |
| Turbidity sensor | no |
| Water plus | no |
| waterPerfect | yes |
| waterPerfect Plus | no |
| Delay Start | Continuous |
| Self adjusting water level to load | yes |
| Interior Light | no |
| variosoftdrum | yes |
| Eco silence drive | no |
| Hot and Cold Water Intake | yes |
Speed Options
| VarioSpeed | no |
| super15 | yes |
| Speed programme 15/30 | no |
| speedPerfect | no |
Programs
| List of Programs | Delicates Program, Whites and colors program, Easy-care program, Programm Wolle, Woolens hand wash program |
| Allergy Plus program | yes |
| Sportsware Program | yes |
| Shirts / Blouses programme | no |
| Delicates/Silk Program | yes |
| Wool Program | yes |
| Down program | no |
| Outdoor Program | no |
| Automatic stain removal system | no |
| Cold wash option | no |
| Pre-Wash Option | Yes |
| Cottons programme | Extra Hot, Hot, Cold, Standard cold - 90°C, Warm |
| Easy-care Program | Hot, Cold, Warm |
| Wash optimization | AllergyPlus / Hygiene, Drain, Drum clean, SuperQuick 15, Quick 30, Towels, jeans, mixture, Drain / Spin, sports, Reduced Ironing, Rinse plus, start/pause, Temperature selection, Prewash, Spin |
| Water plus | no |
| Separate temperature control options | Yes |
| Wash optimization | AllergyPlus / Hygiene, Drain, Drum clean, SuperQuick 15, Quick 30, Towels, jeans, mixture, Drain / Spin, sports, Reduced Ironing, Rinse plus, start/pause, Temperature selection, Prewash, Spin |
Dimensions & Weight
| Width | 23.5 in. |
| Height | 33.25 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 173 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.5 in. |
| Shipping Height | 38.25 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 213 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 213 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.3 ft³ |
| Dimensional Weight | 140.54 lbs. |
| Total of Cubes | 11.3 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 140.54 lbs. |















