$1,049.00
5.0 Cu. Ft. Front Load Washer with Quick Wash Cycle - WFW6605MW
$1,049.00
Key Features
Steam Clean Option
TumbleFresh™ Option
Single Load Dispenser
Quick Wash Cycle
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Steam Clean Option
Get help removing everyday stains with the Steam Clean Option, which gets deep into fabrics with increased wash action and heat.
TumbleFresh™ Option
Keep clothes fresh without having to immediately transfer them to the dryer. The Tumble Fresh Option activates after the wash cycle is finished and tumbles clean clothes periodically for up to 12 hours to help prevent wrinkles from setting in.
Single Load Dispenser
Add detergent, bleach and fabric softener to their designated compartments so each gets dispensed at just the right time during the cycle.
Quick Wash Cycle
Wash and dry in under 1 hr when pairing the 25 minute quick wash cycle with a 30 minute timed dry * Experience the ultimate time-saving duo for hassle-free laundry days.*When using a 30 min timed dry cycle on medium, and a 10-lb load Quick Wash Cycle.
Specifications
Details
| Fabric Brush | No |
| Internal Heater | Yes |
| LED Color | White/Blue/White |
| Lid/Door Finish | Glass |
| Lid/Door Lock | Yes |
| Maytag Commercial Components | No |
| Motor Horsepower | Inverter Driven Variable Speed Direct Drive Motor |
| Pedestal Options | WFP2715HW, XHP1000XW |
| Stackable | Yes |
| Water Faucet | No |
| Sound Package | No |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Front |
| Control Type | Tap Touch |
| Electronic Display Type | Cycle indicator light with digital remaining time |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | Yes |
| LCD Touch Screen | No |
Exterior Details
| Adjustable Feet | Yes |
| Lid/Door Swing | Left |
| Slow Close Lid | No |
| Window | Yes |
Modifiers
| Delay Start | No |
| Number of Rinse Options | 2 |
| Number of Soil Levels | 3 |
| Number of Spin Speeds | 4 |
| Number of Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Number of Washer Options | 9 |
| Pre Soak | Yes |
| Rinse Temperature | Cold |
| Spin Speed Selections | Fast, Medium, Off, Slow |
| Temperature Selections | Cold, Cool, Extra Hot, Hot, Warm |
Interior Details
| Advanced Vibration Control | Yes |
| Automatic Load Size Sensing Technology | Yes |
| Dispense System | Bleach & Fabric Softener |
| Dryer Interior Light | No |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Fan Type | No |
| Motor Drive Type | Direct Drive |
| Motor Horsepower | Inverter Driven Variable Speed Direct Drive Motor |
| Out of Balance Sensing | Yes |
| Sound Package | No |
| Suspension System | 2 Springs, 4 Dampers, Ball Balance Ring |
| Washer Drum Material | Stainless Steel |
| Washer Drum Rear/Base Material | Stainless Steel |
Installation Considerations
| Hoses Included | 4ft 4in Drain Hose Included |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 37 |
| Washer Cycle Selections | Clean Washer with affresh, Drain & Spin, How to Wash - Normal, Cold Wash, Heavy Duty, Quick, Sanitize, What to Wash - Regular, Colors, Whites, Towels, Delicates, Bulky Items |
Options
| Washer Option Selections | Extra Rinse, Steam Clean, TumbleFresh™ |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Volts | 120 |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Compliant when installed on a 10in. riser and with the feet fully in |
| CEE Tier Rating | Tier I |
| Energy Star Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 38.63 in. |
| Length | 33.25 in. |
| Weight | 250 lbs. |
| Gross Weight | 250 lbs |
| Maximum Height | 40 in |
| Net Weight | 240 lbs |
| Depth With Door Open 90 Degree | 56.5 in |
| Minimum Height | 38.625 in |
| Washer Door Opening Height (FL) Depth (TL) | 25.69 in |
| Washer Door Opening Width | 25.69 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 38.25 in. |
| Shipping Weight | 290 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 290 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.07 ft³ |
| Dimensional Weight | 249.46 lbs. |
| Total of Cubes | 20.07 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 249.46 lbs. |
Other
| Capacity (DOE) US | 5 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 5.8 cu. ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Missouri.






























