4.5 cu. ft. Closet-Depth Front Load Washer with Load & Go XL Dispenser - WFW6620HW
4.5 cu. ft. Closet-Depth Front Load Washer with Load & Go XL Dispenser
Model: WFW6620HW











4.5 cu. ft. Closet-Depth Front Load Washer with Load & Go XL Dispenser
Model: WFW6620HW
Replaced By
5.0 cu. ft. Smart Front Load ENERGY STAR® Certified Washer with FreshFlow™ Vent System and Intelligent Wash
Model: WFW6720RW

$927.00
Was$1,099.00Save $172.00 (16%)
Key Features
ENERGY STAR® Certified
Steam Clean Option
4.5 cu. ft. Capacity
#1 in Customer Satisfaction in the J.D. Power 2020 Laundry Appliances Satisfaction Study
Quick Wash Cycle
Sanitize Cycle
Presoak Option
Cold Wash Cycle
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
ENERGY STAR® Certified
ENERGY STAR® certified models exceed government standards to help conserve natural resources and save money on your utility bills.
Steam Clean Option
Clean up after everyday light spills using only heat and 1-1/4 cups of water—no harsh chemicals or cleaners needed. Used periodically to clean light spills on the bottom of the oven, it keeps the oven clean and reduces the need for frequent self-clean cycles.
4.5 cu. ft. Capacity
Wash over three baskets of clothing in a single load and finish laundry fast with 4.5 cu. ft. washer capacity that offers enough space to handle larger loads.
#1 in Customer Satisfaction in the J.D. Power 2020 Laundry Appliances Satisfaction Study
Quick Wash Cycle
Your small, lightly soiled loads will be clean in as little as 15 minutes with the Quick Wash cycle.
Sanitize Cycle
The Sanitize Cycle uses increased water temperature to eliminate 99.9% of common household bacteria.**Bacteria tested were K. pneumoniae, P. aeruginosa, S. aureus.
Presoak Option
The Presoak option lets you skip soaking outside of the washer. Extra time is added in the washer before the wash cycle, which starts automatically when the option is complete.
Cold Wash Cycle
Give your most vibrant colors the care they need with the Cold Wash cycle that adjusts wash actions and time, combined with gentle temperatures, to provide optimal fabric care.
Closet-Depth Fit
Get a space-saving design with closet-depth fit that allows for more flexible installation in your laundry space.
Smooth Wave Stainless Steel Wash Basket
Give clothes the care they need with the sleek pattern of the stainless steel wash basket that gently guides them.
Single Load Dispenser
Use the single load dispenser when you want to wash with a different detergent than the one currently in the Load & Go™ dispenser. Additional compartments for bleach and fabric softener make sure any additives get dispensed at just the right time during the cycle.
Clean Washer with Affresh® Cycle
Run the Clean Washer with affresh® cycle every 30 washes to thoroughly clean the inside of your washer with an affresh® Washer Cleaner tablet or liquid chlorine bleach.
An American company for over 100 years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
Laundry Pedestals Compatible
Raise your washer for easier loading and unloading. Optional Laundry Pedestals also provide space-saving storage for detergent, fabric softener and other supplies. (Sold separately.)
Load & Go™ XL Dispenser
Skip steps with the Load & Go™ XL dispenser. Simply add detergent once and skip refills for 40 loads.
Intuitive Controls
Let the washer guide you to the right cycle combinations or customize up to 35 of your own to get the right type of fabric care for whatever you're washing.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Details
| Internal Heater | Yes |
| LED Color | Blue |
| Lid/Door Lock | Yes |
| Maytag Commercial Components | No |
| Pedestal Options | WFP2715HW, XHP1000XW |
| Water Faucet | No |
| Stackable | Yes |
Smart Compatibility
| Works With | No |
| Connectivity | No |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Front |
| Control Type | Tap Touch |
| Electronic Display Type | Cycle Indicator Lights with Digital Time Remaining |
| LCD Touch Screen | No |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | Add Garment, Control Lock, Detergent Low, Door Locked, End of Cycle Signal, Estimated Time Remaining, Load&Go™, Sensing, Wash |
Exterior Details
| Lid/Door Swing | Left |
| Window | Yes |
Interior Details
| Advanced Vibration Control | No |
| Automated Dispenser | Load&Go™ Dispenser |
| Automatic Load Size Sensing Technology | Yes |
| Dispense System | Detergent, Fabric Softener & Bleach |
| Fan Type | No |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Motor Drive Type | Direct Drive |
| Out of Balance Sensing | Yes |
| Washer Drum Material | Stainless Steel |
Installation Considerations
| Hoses Included | 4ft 4in Drain Hose Included |
Modifiers
| Number of Rinse Options | 2 |
| Number of Soil Levels | 3 |
| Number of Spin Speeds | 5 |
| Number of Washer Options | 9 |
| Number of Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Spin Speed Selections | Extra Fast, Fast, Medium, Off, Slow |
| Pre Soak | Yes |
| Temperature Selections | Cold, Cool, Extra Hot, Hot, Warm |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 35 |
| Washer Cycle Selections | Bulky Items, Clean Washer with affresh, Cold Wash, Colors, Delicates, Drain & Spin, Heavy Duty, Normal, Quick, Regular, Sanitize, Towels, Whites, Wrinkle Control |
Electrical
| Amps | 15 |
| Power Cord Included | Yes |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
Options
| Washer Option Selections | Extra Rinse, Steam Clean |
Refinements
| Features | Load & Go™ Dispenser, Standard Washers, Sanitize Cycle |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.05 ft³ |
| Total of Cubes | 19.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 236.83 lbs. |
| Total of Dimensional Weight | 236.83 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 38.63 in. |
| Length | 31.56 in. |
| Weight | 225 lbs. |
| Gross Weight | 225 lbs |
| Depth With Door Open 90 Degree | 56-1/2 in |
| Minimum Height | 38-5/8 in |
| Net Weight | 220 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 43.63 in. |
| Shipping Length | 36.56 in. |
| Shipping Weight | 265 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 265 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Capacity | 4.5 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 5.2 cu. ft. |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Missouri.















