2.3 cu. ft. Large 24” Compact Front Load Washer - WM1355HW
Key Features
Keep it quiet
Super clean
Count on it
Direct Drive Motor, 10 Year Warranty
Sanitary Cycle
LoDecibel™ Quiet System
Intelligent Electronic Controls with Dual LED Display and Dial-A-Cycle™
Save money. Save energy.
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Keep it quiet
There’s no need for laundry to be noisy. Thanks to LG's LoDecibel operation, chances are you may not even notice it.
Super clean
Some stains are so nasty it’s hard to imagine how they’ll ever come out. Our NSF-certified Sanitary Cycle heats water up to 158°F to remove the toughest stains and bacteria.
Count on it
When you buy a washer, you want something reliable that you can count on. Because the Direct Drive Motor uses fewer moving parts and operates more efficiently, LG confidently backs the motor with a 10-year warranty.
Direct Drive Motor, 10 Year Warranty
Sanitary Cycle
LoDecibel™ Quiet System
Intelligent Electronic Controls with Dual LED Display and Dial-A-Cycle™
Save money. Save energy.
When your washer uses about 30% less energy and half the amount of water used by regular washers, you’re going to make an impact—on your utility bills, your energy and water consumption, and most importantly, the environment.
ENERGY STAR Qualified
Specifications
Other
| Number of Options | 10 |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Spin Speed (Max) | 1300 RPM |
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor, 10 Years Motor, Lifetime on Drum |
| Number of Wash/Rinse Temps | 5 |
| Design Style | Compact Front Loader |
| Type of Display | LCD |
| Designer Color | White |
| Number of Programs | 9 |
| Carton (WxHxD) | 26" x 35 3/4” x 27 3/4” |
CAPACITY
| Capacity | 2.3 cu. ft. |
WASH PROGRAMS
| Program Names | Sanitary, Bulky/Large, Cotton/Normal Perm Press, Baby Wear, Delicates, Hand Wash/Wool, Speed Wash, Drain+Spin |
| Wash/Rinse Temps | Extra Hot/Cold, Hot/Cold,Warm/Warm, Warm/Cold, Cold/Cold |
| Spin Speeds (RPM) | Extra High (1300 max), Very High (1200), High (1000), Medium (800), Low (600), Very Low (400), No Spin |
| No. of Water Levels | Auto-adjusts to load size |
| No. of Soil Levels | 5 |
| Options | Prewash, Rinse & Spin, Extra Rinse, Stain Cycle, Water Plus, Tub Clean, Delay Wash (up to 19 hours), Child Lock, Favorite, Beeper |
ENERGY
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
WARRANTY/UPC
| UPC | 048231010375 |
FABRIC CARE FEATURES
| SenseClean™ System | Yes |
MATERIALS AND FINISHES
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| Cabinet | Painted Steel |
| Control Panel | Plastic |
| Top Plate | LPM Board |
| Transparent Glass Door | Yes |
| Door / Rim | Chrome |
| Available Colors | White, Wild Cherry Red |
CONVENIENCE FEATURES
| 3 Tray Dispenser | Prewash, Main Wash, Softener |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Child Lock | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Auto Balancing | Yes |
| Auto Suds Removal | Yes |
| Forced Drain System | Yes |
| Status Indicator(s) | Yes |
| Internal Water Heater | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
OPTIONS
| Stacking Kit | Yes |
POWER SOURCE
| Ratings | UL Listed |
| Electrical Requirements / Type | 120V, 10 Amps / Electric |
| Electrical Requirements | 120V, 10 Amps |
MOTOR
| Motor Type / Motor Speed | Inverter Direct Drive / Variable |
| Axis | Horizontal |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 33 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 150 lbs. |
| Weight (Shipping) | 159 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 38 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 142.45 lbs. |
| Total of Cubes | 11.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 142.45 lbs. |
You might also like these best sellers...





















