$1,499.00
2.4 Cu. Ft. Smart Wi-fi Enabled Compact Front Load Washer With Built-in Intelligence - WM1455HWA
2.4 Cu. Ft. Smart Wi-fi Enabled Compact Front Load Washer With Built-in Intelligence
Model: WM1455HWA




















360 View
2.4 Cu. Ft. Smart Wi-fi Enabled Compact Front Load Washer With Built-in Intelligence
Model: WM1455HWA
$1,499.00
Current Rebates
Key Features
Built-in Intelligence Takes Out The Guesswork
Deep Clean with the Power of Steam
Put Peace and Quiet Back Into Your Day
Generous Capacity that Fits Your Space
Smooth Surface Helps Prevent Snags
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Built-in Intelligence Takes Out The Guesswork
AI technology selects optimal wash or dry settings. Washer can auto-select a compatible drying cycle.
Deep Clean with the Power of Steam
AAFA certified LG washers with the Allergiene™ Cycle remove over 95%¹ of pet dander and dust.LEARN MORE
Put Peace and Quiet Back Into Your Day
Keeps even big loads in balance to reduce washer noise and vibration.
Generous Capacity that Fits Your Space
At 24" wide, it fits into almost any space. Despite being compact, it's loaded with all the latest.
Smooth Surface Helps Prevent Snags
Unlike porcelain & plastic, LG's stainless steel tub avoids chips that snag on & ruin clothing.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app2 offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your washer remotely, track and download cycles, connect with Google or Alexa voice assistants, and access smart diagnosis, customer support, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to help you keep them running smoothly. Learn more.
Certifications
10 Year Warranty on Inverter DirectDrive Motor
Officially Certified by the Asthma and Allergy Foundation of America
ENERGY STAR™ Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton (WxHxD) | 25" 63/64 x 35 1/64" x 25 63/64" |
Laundry Appliance Capacity
| Capacity | 2.4 cu. ft. |
Summary
| Product Color | White (W) |
| Dial-A-Cycle™ | Yes |
| Hard Buttons | Yes |
| Internal Heater | Yes |
| Matching Heat Pump Dryer | DLHC1455W |
| Series | LG |
| Steam | Yes |
| Touch Buttons | Yes |
| Type | Compact Front Load Washer |
| Type of Display | LED |
Energy
| CEE Tier | Tier1 |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| IMEF | 2.07 |
| IWF | 4.2 |
Washer Programs
| No. of Washer Programs | 14 |
| Washer Programs | Allergiene®, Baby Wear, Bulky/Large, Delicates, Downloaded, Drain+Spin, Hand Wash/Wool, Heavy Duty, Normal, Perm. Press, Sanitary, Speed Wash, Sportswear, Tub Clean |
| No. of Washer Options | 9 |
| Washer Options | Signal, Control Lock, Add Item, Delay wash, Extra Rinse, Heavy Soil, Pre-wash, Remote Start, Wi-Fi |
| No. of Wash/Rinse Temps | 5 |
| Wash/Rinse Temps | Cold, Extra Hot, Hot, Tap Cold, Warm |
| No. of Spin Speeds | 5 |
| Spin Speeds | Extra High, High, Low, Medium, No Spin |
| Water Levels | Load Sensing |
| No. of Soil Levels | 2 |
Fabric Care Features
| AI DD® | Yes |
| Allergiene™ Cycle | Yes |
| Sanitary Cycle | Yes |
| Steam Technology | Yes |
Laundry Appliance Convenience Features
| Auto Suds Removal | Yes |
| Control Lock | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| LoadSense | Yes |
| True Balance® Anti-Vibration System | Yes |
| 3-Tray Dispenser | Yes |
Laundry Appliance ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Energy Monitoring | Yes |
| Remote Start and Cycle Monitor | Yes |
| SmartDiagnosis™ (v3.0) | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Tub Clean Coach | Yes |
| Wifi | Yes |
Motor
| Axis | Horizontal |
| Max RPM | 1400 |
| Motor Type | Inverter Direct Drive Motor |
Materials and Finishes
| All Available Colors | White (W) |
| Cabinet | Painted Steel |
| Control Panel | Plastic |
| Door / Rim | Glass/Chrome |
| Door Cover | Glass |
| NeveRust™ Stainless Steel Drum | Yes |
| Top Plate | Painted Board |
Certification
| AAFA | Yes |
Power Source
| Washer Electrical Requirements | 120V, 10 Amps |
| Ratings | UL Listed |
| Washer Power Source Type | Electric |
Options/Accessories
| Hose Included | Yes |
| LG Sidekick™ Pedestal Washer | No |
Warranty & UPC
| Direct Drive Motor | 10 Years |
| Drum | 3 Years |
| Parts and Labor | 1 Year |
| UPC | 048231027960 |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 22.25 in. |
| Weight | 154.3 lbs. |
| Depth with Door Open | 43 1/4" |
| Weight (Carton) | 163.1 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 38.5 in. |
| Shipping Length | 27.25 in. |
| Shipping Weight | 194.3 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 194.3 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.35 ft³ |
| Dimensional Weight | 128.7 lbs. |
| Total of Cubes | 10.35 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 128.7 lbs. |
You might also like these best sellers...
















